Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Desinfekce skleníku

< zpět
Autor: Kristýna 2022-09-09 12:17:43

Dobrý den,
Prosím Vás o radu. Mám nové postavený skleník a objevila se mi v něm plíseň na rajčatech a další zelenině. Jelikož mám skleník na zakopaní do země, hlína se přímo dotýká konstrukce skleníku, nemůžu použít vápno, ani jiné přípravky, které způsobují korozi. Nevíte, prosím, o nějakém přípravku, který by desinfikoval a nepoškodil konstrukci skleníku?
Děkuji
Kristýna

Autor: Ivan Dvořák 2022-09-12 08:16:38

Obecně řečeno, plíseň na rajčatech a mnohé další plísně jsou dispoziční choroby. Létají si vzduchem a sednou tam, kde se jim líbí, kde jsou podmínky, v jakých se jim bude dařit. Takže sebedrastičtější a maximálně důkladné ošetření zeminy či konstrukce nějakou desinfekcí nefunguje jako ochrana pro celou další sezonu.
Když už někde jsou, bráníme jejich usazení se tak, že napadené části rostlin nenecháme padnout na zem a zde se rozložit, nenecháme chorobám na listech, plodech vyvinout se do stádia, kdy tvoří například spóry, ale odklízíme je ze skleníku. Tím se zabrání části možností jak by se v další sezoně dostaly na rostliny. Další opatření vyplývají z běžného provozu. Tedy pečlivé obracení půdy po sezoně, aby se povrchové vrstvy dostaly dospodu. Otevírání skleníku aby vymrzl. Vyvážení skleníku a nahrazování půdy v něm jinou. Pokud jde o choroby samé a rostliny, pokuste se jim bránit nejméně tím, že se v nich budete orientovat a péčí o rostliny jim nebudete vytvářet vhodné prostředí. Počínaje výběrem odrůd méně citlivých k chorobám, které se ve skleníku vyskytují, dodržování vhodných sponů rostlin, pokračujíc zálivkou jen do půdy, přes větrání, odpovědné hnojení, dodržování vhodných sponů rostlin
Nevím jaké máte na mysli vápno, ale dusíkaté vápno nepatří mezi agresivní látky vyvolávající korozi. Je na tom obdobně jako hlína.
Nějak nemám představu, z jakého materiálu konstrukce je a proč jste jí proti vlivům prostředí - teplotě, vlhkosti, kontaktu se zeminou, vodou při zalévání a dalšímu důkladně neošetřili, když jste věděli, že bude přímo v zemi.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy