Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

monilie plodů, slimáci, likvidace

< zpět
Autor: Hanka 2022-08-10 17:43:19

Dobrý den ráda bych se pana Dvořáka a dalších zeptala na názor. Zda je možné, že slimáci co ožírají spadané plody švestek, broskví napadané monilii tuto chorobu dále roznáší po zahradě? Lezou i do korun stromů a zda tak mohou infikovat další plody? Na zahradě nejsem denně, tudíž napadené plody sbírám ca 1x týdně. Co s napadnými plody, jak je správně likvidovat? Někdo říká kompostovat někdo ne. V případě, kdy plody dám do kompostu převrstvím dalším materiálem a přeleju urychlovačem-kopřivovou jíchou. děkuji velice za odpověd
Hanka

Autor: Ivan Dvořák 2022-08-10 20:11:14

Vážená, slimáci se na přenosu mohou podílet, ale v hodně malé míře. Monilinie je houbová choroba, která se šíří prostřednictvím spor vzduchem. Kde je ďubka, prasklinka, nakouslý plod, plod prasklý po dešti, natlučený kroupami, obouchané o větve, prostě mechanicky narušené nebo kam vlezl červ, tam všude může proniknout spóra této choroby. \"Přeleze\" z plodu do plodu, když se dotýkají, prostě je to prevít. V době, kdy se na ovoci pasou vosy, sršně, mouchy, včely a třeba i motýli, některá slunéčka, zlatohlávci se na přenosu podílejí i tito saví či žraví. Slimák v takových poměrech je docela nevinným němým lezcem.
Podle slov Ing. Kaliny a dalších, by takové ovoce mělo být v kompostu překryto, aby se spóry nemohly dál šířit, mělo by být ve středu, kde se hmota kompostu zahřívá nejvíce. Mikroorganizmy si tou hmotou poradí.
Dříve se dělaly v zahrádkách někde poblíž kompostu i sanační jámy, tedy vykopaná díra, dosti hluboká, aby se do ní mohly tyto problematické \"položky\" ze zahrady dávat. Pohodit je nějakou desinfekcí (chlorovým vápnem), trochou země a doplňovat jámu do cca 10 cm pod povrchem. Pak jí zasypat, označit a uzavřít. Vyloučíme-li možnost kontaktu s podzemními vodami, můžeme se k této praxi vrátit. Nebo do té jámy dáme velký plastový pytel se silnými stěnami. Ale nemám nastudováno, jestli to je komunální nebo organický, popřípadě bioodpad.

Autor: Hanka 2022-08-10 22:59:39

Děkuji za vysvětlení, očividně monilii slimejšům k hříchům nepřidám. O sanačních jamách vím, děděček je používal, ale ač mám skutečně velkou zahradu s ted už 21 ovocnými stromy, tak bych po sklizni měla pozemek samou zahrabanou jámu a v ní zakopených možná 100-200 kg napadených plodů, když to sečtu ročně. Proto se snažím co jde důkladně zkompostovat a v době sanace zvýšit teplotu v kompostu. Plast do země zakopávat nechci. Jediné co házím do popelnice je odpad z česneku a porku. Obce vyhazování bio odpadu do komunálního odpadu logicky brání, proto co jde kompostuji. Na druhou stranu právník prohlásil, že to není organický odpad nýbrž skažená potravina a klidně s tím do popelnice. Děkuji za odpověd a hezkou srpnovou sklizeň přeji

Autor: Ivan 2022-08-11 07:29:13

To jste mě špatně pochopila. Myslel jsem dát pytel do díry a když se naplní tak s ním naložit jako s tou potravinou. Nemusí nikde stát na očích, může být tak trochu v chladničce, skryt v zemi.

Autor: Hanka 2022-08-14 23:24:15

Aha tak to jsem vás očividně špatně pochopila, protože děda kopal jámu tak 50 hlubokou, prohodil vápnem a zase zaházel. Děkuji za tip, ale z mého \"mini sadu\" je asi lepší důkladně prokompostovat, případně 1x za rok naplnit popelnici

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy