Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

skvrny na bobkovišni

< zpět
Autor: Václav Voseček 2021-10-12 14:26:12

Zahradnická firma nám dosadila pár bobkovišní do živého plotu, ale ty mají na mladých listech i na kmínku hnědé skvrny a jsou i lehce deformované. Máme se toho obávat? Nebo i rozšíří na zdravé keře?
Děkuji předem za odpověd.
Václav Voseček, Řež, vosecek@ujf.cas.cz

Připojený obrázek: skvrny na bobkovišni
Autor: Ivan Dvořák 2021-10-16 11:02:52

Ostříhejte je, ukliďte do komunálu nebo spalte. Sviluška? Třásněnka? Detail se nedá udělat, není vidět líc listu. Listy okousané, možná i lalokonosec, ale od toho nejsou ty skvrny. Zatím jsem nikdy neviděl bobkovišně poškozené houbovkami. Ale třeba jsou. Ani v tomto případě nevadí likvidace poškozeného.
Pokud byste shledal,že poškození bude od savého hmyzu, ošetřit přípravkem proti roztočům (sviluškám), třásněnce - se smáčedlem. Pro mě je to Vertimec 1,8. Nevím jak by zabral třeba Neem Azal, jestli u něj není ještě nějaké \"ale\".
No a na jaře musíte hlídat, jestli se to neukáže znovu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy