Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

nemoc vlašského ořešáku

< zpět
Autor: Mirek 2021-08-19 17:45:59

Dobrý den, již asi tři roky pozoruji černání plodů vlašského ořechu. Každým rokem je to horší a letos to vypadá, že zčernaly již všechny plody. Nemůžete mi někdo poradit co to je a co s tím mám dělat. Děkuji za rady.

Připojený obrázek: nemoc vlašského ořešáku
Autor: SPCH 2021-08-20 08:56:42

Mirku, původců je několik, řešením-krom obtížně realizovatelných postřiků-neb ořešáky bývají obrovské stromy, je prořezání mnohdy velmi hustých korun, odstranění suchých, zjevně nemocných a taky nejspodnějších větví, které často doslova píchají do očí, leží na zemi, na střechách domů, stodol, pečlivý úklid opadaných listů, ale i všech -byť černých-plodů i z méně přístupných míst-zákoutí, okapních žlabů...Nejen u ořešáků je dobré popřemýšlet, zda strom nepotřebuje něčím konkrétním přihnojit-i když mívá kořeny mohutné, přece jen nebývá v půdě vždy vše, co na svůj stoletý život potřebuje...

Autor: Ivan Dvořák 2021-08-20 16:36:30

Zkuste nahlédnout sem: https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/08_skorapkate_ovoce.pdf.
Může jít o bakteriózu, o houbovou chorobu. Pokud jde o ošetření, to, co ošetříte, to ochráníte. Ošetření fungicidy nebo baktericidy, vedle agrotechnických opatření, působí jako dezinfekce nejen v koruně, ale i pod ní, všude tam, kam postřik padá. Takže i jen část koruny, na kterou dosáhnete Vám může přinést dostatek zdravého ovoce a prostor pod stromem bude z mikrobiálního hlediska čistší.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy