Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kůrovec - lýkožrout smrkový

< zpět
Autor: Nina 2009-10-29 10:34:12

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupili jsme si na zahradu 3 smrky omoriky, jeden začal usychat od poloviny nahoru, ukázalo se, že je napadený kůrovcem. Je možné ještě teď nějak chemicky ošetřit 2 zbývající stromky, abychom o ně také nepřišli? V zahrádkářských obchodech nic proti kůrovci nevedou, dostala jsem radu sehnat si něco od lesáků, ale já na nikoho kontakt nemám. Na internetu jsem našla některé přípravky jako Norelle nebo Fury, ale ty jsou jen ve velkých baleních a tak drahé, že by se na dva stromky nevyplatily. Pak ještě snad jedině Karate Zeon. Ale hlavně nevím, jestli to je na živé stromy nebo jen na vytěžené dřevo, a taky jestli to má vůbec cenu ošetřovat, protože je možné, že už i ty zbývající jsou napadeny. Nevím, jestli se v takovém případě dá ještě vůbec něco dělat. Děkuji předem za radu, nashledanou.

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2009-10-30 11:02:02

Vážená paní Nino,
Kůrovec (Lýkožrout smrkový) je velký problém v našich lesích. S pokračujícím jarem (od konce dubna do začátku května) se brouci začínají probouzet na svém zimovišti ve stromě, kde se vyvinuli a začnou se rojit. Dospělí brouci vyletí ze svých zimovišť a napadají poškozené nebo poražené stromy. Zavrtání pod kůrou stromů stráví většinu svého života. Živí se lýkem, které zajišťuje transport vody a živin ve stromu a tím ho poškozuje. Strom začne usychat a nakonec uhyne. Ale smrk má několik možností obrany proti škůdci. Ve chvíli, kdy se lýkožrout zavrtá do kůry a naruší pryskyřičné kanálky, vyvalí se na něj míza, která ho doslova přilepí a vetřelec tak zahyne. Zdravé stromy takto dokáží odolat náletu mnoha kůrovců. Pokud však nastane kalamita a na strom útočí několik tisíc jedinců, neubrání se ani sebeodolnější strom. Čerstvě napadený strom se pozná podle drobných pilinek, tzv. drtinek, které kůrovci hlodající chodbu vyhazují ven, a které se pak zachycují na kůře nebo leží okolo kmene. Pokud je kmen napaden až dolů, jsou vidět i závrty, kterými do kmenu pronikli samci. Barevné změny jehličí a oloupávání kůry je bohužel již obvykle pozdním signálem. V té době již brouci opouštějí strom. Napadení také někdy poznáme podle výronů pryskyřice a malých pryskyřičných hrudek u závrtů brouka. To ale pouze u stromů, které jsou schopny alespoň zpočátku bojovat. U napadených stromů je většinou nezbytné napadený strom porazit. V případě napadení druhy žijícími ve větvích, může odstranění napadených větví před výletem brouků pomoci k zachování stromu. Napadený materiál je každopádně nutné odstranit (spálit, naštěpkovat, odkornit, odtransportovat). Dosud nenapadené stromy je možno ochránit před napadením insekticidním ošetřením. Pro Vás připadá v úvahu opravdu jen Karate nebo Zeon, ale jejich účinnost je velmi dobrá, hubí kůrovce naprosto spolehlivě, použití je i na živé stromy. Myslím si, že provádět postřik v říjnu je nejspíš zbytečné. Nejlépe je postřik provést na jaře při náletu brouků, to je v dubnu až květnu, další rojení následuje pak v červenci až srpnu.

Autor: Jaromír Dašek 2018-11-04 16:11:38

Dobrý den. Vloni jsem koupil zahrádku s chatičkou. Pozemek zahrádky a sousedem je rozdělen oplocením, kde asi 20cm od něho roste vysoký /20m/vzrostlý smrk, který svými větvemi zasahuje
až na druhou půlku chatičky. Při koupi jsem byl "perhuba" domluven s majitelem vedlejšího pozemku o odstranění větví, nebo pokácení stromu. Domnívám se, že kořeny onoho stromu zasahují do statiky chaty. Nyní mi soused zdělil, že se kácet nic nebude a větve si odstraním po jemu oznámení sám na své náklady. Tento strom mi dělá od samého začátku pouze problémy v
podobě padajícího jehličí/ucpané okapy/šišek. Nyní jsem si ale všiml, že v části vzrůstu stromu jsou uschlé min.5-6řad větví. Domnívám se, že strom je napaden kůrovcem. Mám obavu, že jakmile odstraním větve, strom bude nadále usychat a majitel svede vinu na mě, že je to ořezáním větví. Se sousedem není moc pořízení, je to úspěšný podnikatel. Na jeho pozemku cca
50m od "mého" smrku má již napadeny asi 3 stromy. Poradíte mi prosím další mé kroky v otázce
odstranění smrku. Souseda jsem informoval, že v rámci občansko právních sporů je jeho povinností odstranění minimálně větví, vysmál se mi. Děkuji vám za odbornou odpověď
Dašek Jaromír
Hradec Králové

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy