Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Rez travní

< zpět
Autor: Radim Vytrhlík 2016-10-05 21:55:23

Dobrý den. V květnu letošního roku jsem zasel trávník. Začátkem září jsem zjistil, že trávník začíná žloutnout - jakoby usychat. Při sekání trávy zjistil, že sekačka je zabarvená oranžovým až červeným prachem. Trávník taktéž barvil obuv. Domnívám se, že se jedná o nějaký druh travní rzi. Můžete mi, prosím, poradit, jak s touto chorobou bojovat? V příloze foto ze 4.10.2016.

Velice děkuji za radu.

Radim Vytrhlík

Připojený obrázek: Rez travní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-10-07 08:48:49

Důležitá je prevence. Trávníky bez plsti, vyrovnaně hnojené (méně N), optimální závlaha. Se rzemi si obecně dobře poradí Ortiva, Horizon, Score, Talent, Zato... Do trávníků je možné použít Rovral Agua Flo, Polyversum.

Autor: Josef 2023-01-03 16:01:34

Dobry den, na travniku se me tvori hnedozrzave skvrny poradi nekdo cim by to mohlo byt hnojit?nehnoji?Dekuji za odpoved.PJ

Připojený obrázek: Rez travní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2023-01-04 14:12:54

Podívejte se prosím do tohoto souboru skoro až na konec na choroby trávníku https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/21_okrasne_specializovane.pdf. Ty hnědozrzavé skvrny mohou být konečné stádium některé houbovky, která trávník napadla.
Optimum pro zimování je okolo 4 cm výšky porostu, lehce vyhrabaného. Nemáte psa nebo spíše fenu, která si občas do trávníku uleví? Už to bylo vloni? Nejsou ty skvrny v místě, kde jste na jaře doplňovali trávník? Vyhrabáváte ho? Používáte hnojiva typu podzim nebo celou sezonu ta běžná s vyšším obsahem dusíku? Je tráva ve skvrnách mrtvá, nebo jen rezavá se zdravými základy drnu? Kdy jste trávník seli? Směs byla nějaká levnější nebo značková od profi trávníkářů? V té kvalitní bývají odrůdy trav odolné houbovým chorobám, v levnějších odrůdy trav.

Autor: Jo 2023-01-05 13:14:20

Dobry den, travnik zasety 6 let dosivani kazde jaro stejnym osivem od zahradkaru ,hnojivo jaro, podzim zvlast kupovane mountfield obi vyhrabavame jaro,podzim prvni 3 roky v pohode az ted 2 roky to zlobi .S pozdravem Pokorny.J

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2023-01-06 07:03:40

Navrhoval bych vyhrabání a dosetí, příští podzim použít přípravek Heritage obsahující azoxystrobin. V agromanuálu se dozvíte kdy a jak Heritage můžete aplikovat, jaké přípravky azoxystrobin obsahují.

Autor: Josef 2023-01-07 11:54:34

Ok a na jare jake mame pouzit hnojivo? S pozdravem Pokorny.J

Autor: Heřman 2023-01-20 17:47:47

Technická poznámka: přípravek HERITAGE není určen pro \"hobby použití\" to znamená, že laik s ním nesmí pracovat a ani by ho neměl sehnat. Stejnou účinnou látku ( poloviční dávce) obsahuje běžně dostupný přípravek ORTIVA.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy