Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Půda našich zahrad

< zpět
Autor: Ludmila/Beskydy 2007-09-18 14:08:10

Zakládám si malou zahrádku a nevím jak mám zjistit jakou mám půdu - jak se zjistí kyselost půdy - protože víme, že každá rostlinka je jinak náročná a půda je určitě základ. Předem děkuji a přeji hezké babí léto.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-09-18 16:13:36

Začínáte správně, půda je dost podstatná a její kyselost je jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr pěstovaných rostlin. pH lze změřit několika způsoby, prodávají se speciální měřiče, které se jen zapíchnou do vlhké zeminy a ony díky rozdílu napětí na sondách ukáží přímo pH - stačí se pozeptat jestli ho někdo v okolí nemá. Druhá možnost je stanovit pH orientačně ve výluhu pomocí testu pro akvaristy (dříve se dal sehnat i agro-lechema test). Přesné to sice není, ale pokud použijete k výluhu dest. vodu a na 1 díl zeminy dáte asi 2 díly vody, pak necháte sednout a změříte pH budete se blížit skutečnosti - nezjistíte však obsažený vápník u silněji zásaditých půd (ten prokážete šuměním pomocí octa - ale jen u těch zásaditých s obsahem uhličitanu vápenatého). Třetí nejpřesnější metoda je předat vzorek do nějaké agrolaboratoře - alespoň 1 kg suché zeminy, oni vám navíc stanoví i obsah draslíku a fosforu. Dusík se nestanovuje, on do laboratoře většinou se vzorkem již stejně nedorazí, zvláště ten v amnonné formě.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy