Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Uhnívacíjí dracéna?

< zpět
Autor: Vojta 2021-12-17 17:29:59

Dobrý den, před půl rokem jsem si koupil dracénu. Následně ji přesadil do většího květináče s novým substrátem a keramzitem, abych zabránil přelévání. Přes léto jsem rostlinu hnojil a od září již pouze zalévám 1x týdně a rosím. Bohužel mi ale v posledních dvou měsících začala od konce listů takto hnít a cihlový květináč pokryl bílý povlak. Rostlina je v polostínu, kde není nijak velký průvan. Dokonce jsem někde četl, že to může být i chlorovanou vodou, ale i přestože jsem rostlinu zaléval nekohoutkovou vodou, dále mi hnije. Mohli byste mi prosím poradit, co dělám špatně?

Předem děkuji za odpověď,
Vojta

Připojený obrázek: Uhnívacíjí dracéna?
Autor: SPCH 2021-12-18 08:28:25

Vojto, pro začátek by mohlo pomoct, kdybyste listy Vaší rostliny otřel hadříkem nebo houbičkou na nádobí-mírně vlhkou od prachu a výpotkům- které brání jejich správné funkci. Více světla neuškodí-pokud nemáte pro drac.jiné, vhodnější místo, tak umístěte do její blízkosti větší zrcadlo či kus nábytku se světlou, lesklou-odrazovou plochou. Mapy na květníku -i na povrchu zeminy jsou nejčastěji vyplavené minerály, občas plísně. Aby to neuráželo Vaše estetické cítění, vložte tu stávající nádobu do větší, nové, krásné a zároveň dole též děrované. A ještě-i teď by mohlo prospět, kdyby mezi podmiskou a pěstební nádobou byla větší prostora-vložíte-li mezi ně např.dva cca dvucentimetrové hranolky, bude rostlině líp, zároveň si můžete dovolit do toho odkapníku dát ozdobný kačírek a zalít jej trochou vody-její průběžné odpařování nahradí rosení a částečně i zálivku.

Autor: Ivan Dvořák 2021-12-18 12:22:54

Na obrázku není vidět nic z korunky. To už by mohlo napovědět víc. Jednak o druhu draceny a pak hlavně - jak vypadá to hnití. Draceny jsou v podstatě sukulentní druhy, takže rosením jim moc šťastných chvil nezajistíte. Ona i zálivka jednou týdně může být zbytečně častá. Hodně záleží na teplotě prostředí, substrátu v květináči. Keramzit může sloužit jako drenáž, ale nezabrání přemokření při časté zálivce. Zemina by měla před další zálivkou proschnout. Prostě je toho hodně co rozhoduje o stavu rostliny. Sebelepší popis nahradí foto. To obyčejně lepší vypovídající schopnost. Nevím jestli byl květináč nový, ale před použitím keramiky byste měl květináč dobře vymýt, namočit na pár hodin do horké vody a pak znovu vymýt. Příčinou špatného růstu květin u nových květníků může být i uvolňování látek, které zde vznikly při vypalování střepu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy