Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

dezinfekce plochy po bramborách

< zpět
Autor: Jana 2024-07-12 21:36:09

dobrý den, pane Dvořáku, mám otázku k vašemu článku o bramborách a plísni. vkládala jsem ho pod článek již 2x, naposledy před chvílí, dotaz se zobrazil a zmizel, tak otázku dám zde do diskuse:
Prosím, je možné pěstební plochu po sklizení brambor dezinfikovat dusíkatým vápnem? rozhodit, zarýt, zalít, přikrýt igelitem a nechat 2-3 týdny působit dusíkaté vápno? zničí to spory plísně? vím, že se tak zasahnou i užitečné mikroorganismy a živočichové, ale nemám tak velký pozemek, abych mohla brambory dávat až po 4 letech na stejné místo. začínající plísen jsem našla na pár rostlinách, porost ošetřila v týdnu Magnicurem. děkuji za názor.

Autor: SPCH 2024-07-13 08:36:51

P.Jano, dovolím si vstoupit, byť jsem nebyl vyzván, snad můj přípis alespoň trošku-zdravím Mistra Zdeňka-někoho inspiruje. Tak tedy k věci: u nás, na Hané se vždy zemáky-erteple pěstovaly i na malých plochách, tak, aby jejich ůroda kryla min.část spotřeby v roce. Komu se dařilo, ten byl spokojen, a taky se hledělo na jeho dobré jméno, to má dodnes velkou váhu! Konečně, přípravě půdy se dávalo vše, ůklid posklizňových zbytků vždy přispíval a zcela nepochybně i dnes přispívá k prevenci pozdějších problémů. Nejen plíseň, mandelinka, ale i myšovití, dnes plzáci...Takže do hloubky zrýt, poorat a nechat v čase působit ozdravné procesy-nízké teploty, průběžné přírodní srážky, v případě hrabošů i jejich predátorů. Je u nás návštěvou dost silných, šikovných hostů, kteří ochotně pomohou, pokud domácí už takové výkony odvést nemohou-tím myslím to rytí či orbu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-15 07:30:09

První o co byste se měla snažit je, aby brambory zůstaly v nati i hlízách zdravé. Tedy odrůdy s vyšší odolností. Když napíšete e-mail, mohu něco doporučit. No a před sklizní zlikvidovat co nejvíce zbytků natě. Hlavně té postižené. No a jestli připouštíte konvenční ochranu, nemusíte se bát.
Znám člověka, který pěstuje špičkové brambory na jednom pozemku snad 30 let - opakovaně. Po sklizni pozemek vyčistí i od těch nejmenších hlízek, zaryje solidní dávku hnoje a na jaře se jede dál. Ale ten se řídí metodikami pěstování, ochrany bramborářského ústavu v Havl. Brodě.
Zarytí dusíkatého vápna po sklizni do cca 15 cm by udělalo dobrou službu. No a pak to co píše pan Petr. Otočit na podzim zem do hloubky pod 25 cm. Plíseň nemá nožičky, pokud to uděláte, nevyhrabou se spóry nahoru, zůstanou hluboko v zemi.
Je to asi jen sen, zima se sněhem a mrazy pod -15 až 20 °C, alespoň týden či opakovaně, by mnohým chorobám a škůdcům (i těm hlodavým) udělalo čáru přes plány do dalšího roku...

Autor: Jana 2024-07-16 13:20:22

dobrý den, pane Dvořáku, děkuji, ač jsem příznivec alternativy, chemii se nebráním a brambory klidně vezmu opakovaně Magnicurem, pokud bude třeba. budu pečlivější s odstraněním napadené natě a zbytek spálím což se oficiálně nesmí, takže si u toho opeču dva buřty... zapravím dusíkaté vápno. jestli zvládnu otočit půdu do větší hloubky než 25 cm nevím, přemýšlím, jak dlouhý je klasický fiskars rýč. je to 10 m dlouhý záhon, to bude zryto raz dva.
pokud mi doporučíte nějaké odolnější odrůdy, budu ráda. vaše články o pěstování a zkušenosti jsou pokladem zdejšího webu.
alexandrova zavinac tecka centrum

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy