Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

maliník

< zpět
Autor: Jarka 2009-05-12 16:09:53

Haló zahrádkáři, potřebuju vaší pomoc!
Od sousedů mi do zahrady prorůstá maliník. Mají ho těsně za plotem, v místě, kde si chci na mé straně založit zeleninovou zahrádku. Plot je obyčejný, drátěný. Navíc se jim tam hrozně rozrostl pýr a ten se také samozřejmě dobívá na mou stranu. Sousedi mají pozemek zanedbaný, už alespoň 2 roky neposekali ani tu trávu. V létě navíc (a v loni tuplem) se u nich v té vysoké trávě schovávají velcí slimáci a samozřejmě, jak tušíte, přelezli i ke mě. V životě jsem tolik slimáků neviděla!
Takže jak na to? Částečně jsem zeminu překopala a vytrhala kořeny maliníku co to šlo. Něco samozřejmě zůstalo a navíc to není trvalé řešení, za chvíli se maliník ¨podplazí¨ zpátky. Nemohu použít chemický postřik - jednak jsem proti chemii, a jednak bych tím postřikem zahubila i ty maliny na jejich straně, a to by mohlo vést k ještě větším problémům. Napadlo mě tedy udělat protikořenovou bariéru, jedná se o cca 8m. Ale nevím, jakou bariéru použít, aby odolala kořenům maliníku. Máte-li pro mě radu, sem s ní! Díky!

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-05-13 13:43:32

Dobrý den, asi vám podle popisu nezbyde nic jiného než zakopat nějakou svislou kořenovou bariéru. Naštěstí maliník ani pýr nepodrůstají věštšinou pod zábranami hlubšími než 30 cm. U plotu by se hodilo použít např. obrubník, ale je drahý, poměrně levnější a dostatečné řešení je svislá stavební izolace, která se používaná k izolování základů domů - klade se mezi základy a zeminu (taková černá s výstupky ve tvaru kalíšků), je dostatečně silná a není příliš drahá, pokud máte obavy že proroste dejte jí dvojitě - kalíšky do sebe perfektně zapadnou - folie se díky tomu dá přesahem i dobře napojovat. Jak přesvědčit slimáky, aby zůstali jen u souseda vám ale bohužel neporadím.

Autor: Jarka 2009-05-13 15:47:40

Skvělý nápad, děkuji vřele!!

Autor: Jana 2009-08-30 20:28:30

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, kdy se zastřihuje maliník. Mohu už teď na konci srpna maliny zastřihnout? Můžete mi doporučit správný postup?

Autor: Jiřina Podroužková 2012-08-15 09:06:51

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na zasychní maliníku. Na jaře je krásně zelený a během ůrody začnou osychat listy a někdy i celý maliník. Pěstujeme ho asi 10 let na stejném místě, kde i odnožuje nové výhony, ničím nestříkáme. Děkuji za Vaši odpověď.

Autor: dave 2012-08-25 14:04:48

no, mám stejný problém jako paní Jiřina, chtěl jsem založit téma, ale když to vidím tady.. budu vděčný za každou radu díky

Autor: Jana 2012-08-31 16:29:45

Dovoluji se vyjádřit k dotaz 2746 :
Nové silné výhony bez příznaků choroby D. applanata zastřihuji až na jaře druhého roku, poté výhon více rozvětví a obrůstá plodonosným obrostem (zkušenosti ze zahraničí, potvrzené také na zahradě v teplejší oblasti středního Polabí). Slabé a nemocné výhony vystřihuji z porostu hned po sklizni. Toto se týká tradičních odrůd, které plodí na jednoletých výhonech.
Odrůdy dvakrát kvetoucí (plodící) pěstuji jen pro letní sklizeň(červenec - září). Poté odplozené výhony ustřihnu téměř u země. Na jaře vyrostou nové, a celý cyklus se opakuje.
K dotazu 6522 :
V případě zasychání maliníku, který je cituji z dotazu př. Podroužkové : " na jaře krásně zelený a během úrody začnou listy osychat a někky i celý maliník ". S nějvětší pravděpodobností se jedná o odumírání maliníku, které vyvolává houbový původce, houba Didymella applanata (více najdete, i včetně vyobrazení v Metodikách ochrany zahradních plodin(vlevo na této stránce).
Poznámka : Didymella applanata je nejzávažnější houbová choroba maliníku. I u nás jsou registrovány odrůdy odolnější vůči napadení. V zahraničí je doporučována ochrana fungicidy.

Autor: dave 2012-08-31 17:01:09

Paní Jano, Děkuji za odpověď, nicméně se jaksi nemůžu dopracovat k tomu, abych našel buďto maliník, nebo tohoto škůdce :( pokud by se to někomu povedlo, pošlete prosím odkaz, díky

Autor: dave 2012-08-31 17:02:44

nojo a už jsem to našel :)

Autor: Karel 2012-09-09 10:30:55

Nevíte prosím čím by to mohlo být že plody maliníku zůstávají jakoby bílé - vůbec se nezbarvují do červena, ale není to popálení od sluníčka je to někdy i skoro na celých plodech, jen několik kuliček v plodu je červených a ostatní celé nevyzrálé.

Autor: Renda 2014-12-29 15:51:58

Mám už dlouhé roky rozsáhlý porost maliníku, který vysadil můj děda. Před asi 3 lety se náhle přestal obnovovat porost, tedy z odplozených výhonů přestaly se vytvářet nové. Porost značně prořídl, úroda se značně snížila. Čím by to mohlo být?

Autor: S.P.,Ch. 2014-12-29 17:59:17

Karle, jednak to může být přebytek slunečního svitu-výskyt i na např.jablkách, rajčatech, ale stejné příznaky jsou i v příp. nedokonalého opylení-málo včel, chladno, deštivo při nakvétání. Rendo, dva roky je doba DŮHÁ, TRÁPEŇÁ AŽ HRŮZA...natož roky 3,nebo maliní na jednom fleku dlouhé roky. Přiznejte barvu u všech kulí-hnojíte, plejete, při ůsušku zalíváte, stříháte starce, marody, nedochůdčata? Staří pardálové říkali-Z H...A BIČ NEUPLETEŠ, A KDYBY NAKRÁSNĚ JO, UŽ S NÍM NEZAPRÁSKÁŠ! Rostlinkám však občasné přikakání jen prospěje. Skalík Petr, Chropyně.

Autor: Jiří 2015-02-02 18:49:08

Dobrý den paní Jarko,měl jsem stejný problém jako Vy. Také mi od sousedů prorůstal maliník, kopřivy ale nejrychleji a nejdál husí packa, nevím, jak se odborně nazývá.Okolo plotu jsem zapustil více jak 30 cm hluboko plech, ale nestačilo to.
Tak jsem okolo plotu udělal na šířku asi 1,5m výběh pro slepice a od té doby se mi do zahrádky nešíří maliny ani plevel ani slimáci.

Autor: Jiří 2015-02-02 20:48:26

...a pokud ano, tak tam ty slepice i pustím!

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy