Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jak množit maliny?

< zpět
Autor: Iva 2019-03-18 16:03:08

Dobrý den, dostala jsem větvičky maliníku , prý stačí když je zapícham teď v březnu do země a prý pustí kořeny? Prosím poraďte, všude čtu že maliny se množí kořenovými řízky, tak nevím. .. Jsem úplný laik. Děkuji

Autor: SPCH 2019-03-19 06:41:11

Pokud mají ty větvičky nějaké kořínky nebo alespoň ztloustlou spodní část, která byla rostlá pod půdním povrchem, tak by se to mohlo podařit. Mělo by se to zasadit asi o 5až 10cm hlouběji, než u předchozího pěstitele-do kypré zahradní, záhonové zeminy, část nad zemí by měla mít 20-40cm. I kdyby na proutcích nebyly žádné pupeny, a větévky byly časem úplně suché, scvrklé-vrásčité, obrňte se trpělivostí-cca za 3až 4měsíce se většinou uděje ten zázrak a z kořínků začnou růst nové, křehké výhony. Do té doby přiměřeně zalévejte, opatrně odstraňujte plevel.

Autor: Milan Matousek 2019-03-22 17:27:58

Dovolím si přidat svou letošní zkušenost,dostali jsme dva pruty ostruziniku dlouhé cca.1metr.manželka je zapichla do země,já jsem je záliv tekutý cereritem s guanem a dnes má vyrasene listecky.

Autor: SPCH 2019-03-22 19:08:57

Pane M.M.-letošní zn. co? Kdy Vaše paní provedla Vámi popsaný úkon? Vyrašené lístečky jsou hezké na pohled, ale ještě nemusí znamenat skvělou budoucnost rostliny-ta je skryta před našimi zraky v půdě, v kořenech! A čerstvé hnojení bývá kontraproduktivní-nevhodné...

Autor: Milan Matousek 2019-03-24 18:01:50

No nejsem profik,jen zahrádkář,takže dnes jsem proti včerejšku a dřívějším dnům viděl,že pruty rostou.samozřejmě jsem si vědom toho,ze není vyhráno,ale věřím,že pokus bude úspěšný. A hnojení silné zredenym Cereritem s guanem a mořskýmí rasami mám vyzkouseno na mnoha předchozích rostlinách,či bobulovinach. Samozřejmě se ozvou tak za měsíc,dva a dám vědět jak si ostruzinik vede.S pozdravem Milan

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-03-25 07:32:52

Víc by tomu pomohl výluh z hnoje vysokobřezích jalovic nebo nedávno porodivších krav. Jsou odrůdy malin, které pustí kořeny i z větvičky, nejen z částí, které byly pod zemí, takže úspěšný můžete být i když nařízkujete nadzemní část výhonu. Z postranních větviček už je to horší.

Autor: SPCH 2019-03-26 10:21:14

Pane M.M.-zpět k Vašemu pokusu s pruty ostružiníku-jak hluboko jsou jejich části v půdě? Měly už před-jak píšete-pichnutím do země kořeny? Ty se totiž často ochotně tvoří na vrcholcích i jiných částech letorostů při delším kontaktu se zemským povrchem. V takovém případě jde o samovolné či člověkem chtěné-řízené hřížení, takto nově vzniklá rostlina-po oddělení od mateřské a zasazení nemá problém prosperovat-růst.

Autor: Milan Matousek 2019-03-26 12:25:47

Vážený pane,paní-pruty byly ustrihnute tudíž bez kořenů a do země je moje drahá polovička zapichla cca.30 cm.

Autor: Ivan Dvořák 2019-03-26 14:13:51

Obyčejně se dělají na cca 15-20 cm (pět pupenů), do země se utopí čtyři a jeden se nechá nad zemí.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy