Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Nádorovitost maliny

< zpět
Autor: Maliny -onemocnění 2013-10-11 15:03:13

Dobrý den,
u dvouletého porostu jednouplodící maliny se vyskytlo jakési zbytnění pletiva vypadající jako "nádory" (viz obr.). Je možná nějaká léčba, případně ochrana nenapadených rostlin? Nebo je lepší celou výsadbu zlikvidovat a založit jinde jinou? V blízkosti napadených keřů se nalézá mladá třešeň, nemůže se onemocnění přenést i na tu? Děkuji za odpoveď. Egertová

Připojený obrázek: Nádorovitost maliny
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-14 09:42:59

Jde nejspíš o bejlomorku maliníkovou, správně ostružiníkovou. Je to hmyz žijící uvnitř maliníkových prutů. Vyžírá maliníkové pruty od kořenů až do výšky 1 m, kde vytvoří hálku, která vypadadá jako puchýř. Napadené výhony moc nekvetou a málo plodí.
Tím že larvy bejlomorky žijí uvnitř rostliny, není možná ochrana pomocí postřiku. Po zjištěšní hálek, je nutné napadené výhony co nejdříve odstranit a spálit. Larvy jsou oranžovo-růžové a jsou uvnitř výhonů od června do jara, pozdější odstraňování už nemá smysl, neboť se Bejlomorka vylíhne a odletí naklást vajíčka na jiné mladé pruty malin.
Pokud by nádory byly velké až 10 cm a larvy nebyly oranžovo-růžové může se jednat o žlabatku maliníkovu, ochrana se ale stejná. Pokud pruty odumírají a chřadnou a jsou bez hálek - jen provrtané larvami od kořene vnitřní dutinou asi do metrové výšky (mají často hnědé skvrny v době kdy jsou ostatní zelené) jedná se o nesytku maliníkovou - tyto pruty odstaněte i s horní částí kořenů.

Autor: maliny 2013-10-18 21:49:16

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Egertová

Autor: Skalík Petr, Chropyně 2014-11-27 12:51:48

Já tento problém řeším zkrácením takto postiženého prutu asi 5cm pod hrčkou-nádorem-boulí,je-li tento ůtvar situován bočně vyříznu jej ostrým nožem, špičkou nože vyčístím dutinu od zbývajících larev. Tato operace se vyplatí, pokud je porost řídký. Ránu je možno ošetřit stromovým balzámem, většinou to není nutné.

Autor: Hana 2019-03-10 08:33:14

Bylo by možné zamezit bejlomorce vylézt z hálky tím, že hálku a okolí namažu lepem (voskem)?
Mám pár prutů napadených jen v jednom místě. U jiného jsem zkusila vyříznout to hnízdo, ale celý prut byl tak porušený, že záchrana nebyla možná.

Autor: SPCH 2019-03-10 09:55:22

Jistě to můžete zkusit, ale jak píšete na jiném fóru, breberky si mohou najít cestu mimo lep.Ten si taky izolační vlastnosti nedrží dlouho-přesychá, popraskává...Tak, či tak-o výsledky svých pokusů se, prosím podělte.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-03-12 09:32:39

Aby Vám nenarostly pruty, kterých \\vám bude líto, hlídejte maliny už v květnu, červnu, vystřihněte tenké proutky v té době docela čerstvě napadené. Ať rostou jen ty zdravé.
V zahrádkáři 3/2012 je k tomu psáno. Pokud se u odrůd plodících jednou na začátku léta vystřihají nové výhony narostlé na cca 15-20 cm, omezí se tím napadení houbovkami i bejlomorkou, plody z nově narostlých výhonů budou ve sklizni větší. Platí to ale jen pro porosty, o které se staráme, hnojíme je zaléváme.

Autor: Hana 2019-03-12 18:44:04

Děkuji za odpovědi. Maliník jsem vystříhala. Nebudu riskovat, že se mi bejlomorka rozleze.

Autor: SPCH 2019-03-13 11:42:59

Hano, snad jste nevystříhala-až u země? i pruty bez známky napadení-to by byla škoda-půl sezóny, možná i celá pryč! Škůdce se stejně zase pokusí pomnožit v nových-ještě zelených, měkkých výhonech-přiletí dospělec, naklade...Rostliny sice nepotřebují celého člověka jako např. pejsek, ale občasná obhlídka v průběhu roku je žádoucí.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy