Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ostružiny - škůdce Acalitus essigi

< zpět
Autor: Ing. Desana Rybová 2007-08-20 20:37:29

Vážení, obracím se na Vás s dotazem na původce vad, které se vyskytují na plodech mnou pěstovaných beztrnných ostružin. Velká část plodů má zdánlivě nedozrávající růžová místa, která jsou patrně způsobena parazitem, snad roztočem Acalitus essigi. Třebaže na podzim vždy pečlivě vyřežu a spálím odplozené výhony, příštím rokem jsou ostružiny opět napadeny zmíněným škůdcem. Prosím o laskavou radu, zda, kdy a čím je nutno ostružiny ošetřit, abych se škůdce zbavila. Děkuji předem za odpověď. D. Rybová

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-21 11:38:30

U ostružin se vyskytuje toto napadení, kdy na plodech vznikají červená místa, která nedozrávají a plody jsou díky nim znehodnocené - mají více či méně kyselou chuť. Škůdcem je roztočík malinový, který ve velkém množství saje šťávu z dužiny plodů a tím brání dozrávání. Škůdce cestuje po ostružinových výhonech a až do doby květu jej můžeme likvidovat insekticidy, v zahraničí je povolen přípravek Decis EW 50 v koncentraci 0,01 %. Fungovat by měl i Sumithion super, který je povolen u nás na podobného roztočíka jahodníkového, ale na malinového povolen není (porušíte tím zákon, ale zlikvidujete roztočíka - vyberte si). První postřik při délce výhonů 20 cm, v případě potřeby opakujeme ve 14-ti denních intervalech. Pozor, je velmi důležité důkladné postříkání ze všech stran, až omytí celých výhonků! Přípravek je relativně neškodný pro včely.
Plody napadené roztočíkem nekonzumujeme. Oplodí raději odstřihneme a spálíme. Jako preventivní opatření se doporučuje dostatečná vzdálenost jednotlivých rostlin a jejich prosvětlení (škůdce migruje), jako prevence zjara postřik sirnatými prostředky - Sulka aj.

Autor: http://www.zahradkari.cz/ 2007-12-18 18:53:13

<a href="http://www.zahradkari.cz/">http://www.zahradkari.cz/</a>

Autor: stanislav menoušek 2014-08-08 11:49:16

Dobrý den, spodní část listů ostužin je celá žlutá, po čase list seschne. Můžete poradi o jakého škůdce se jedná případně jak proti němu zasáhnout. Děkuji Menoušk Štěnovice

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-19 11:29:42

Možná půjde o toto http://www.sadar-amater.estranky.cz/clanky/nekolik-rad/malinik-a-ostruzinik.html

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy