Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroby ostružiníku

< zpět
Autor: Michaela Petráková 2010-08-02 20:15:46

Dobrý den, třetím rokem pěstuji ostružiník Hellen na drátěnce.Již při prvním zaplození mi rostoucí plody spolu s letorostem najednou začaly od špičky letorostu schnout a postupně uschnul téměř celý plodící letorost.Loni jsem takto postižený letorost odřízla a spálila, letos se situace opakuje.Nově rostoucí výhony vypadají velmi zdravě.Celá rostlina je trvale osluněna.Prosím poraďte.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-08-09 09:22:19

Výhony ostružiníku jsou často napadány původcem houbové choroby odumírání maliníku - Dydimella applanata. Dochází k odumírání plodících výhonů. Metodiku pro ochranu spočívající zejména v dodržování preventivních opatření najdete v levém menu v metodice ochrany rostlin nebo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_E00181.HTM

Autor: Olga Stočesová 2011-09-27 18:55:50

Dobrý den, na spodku listů beztrnného ostružiníku se objevilo větší množství žlutého pudru, který práší jako pyl. Můžete nám prosím poradit? Děkujeme. Stočesovi

Autor: cichrovi.turnov@seznam.cz 2012-05-18 07:40:10

prosím o odpověd na dotas Ivany Kožešníkové 3871

Autor: Mr Big 2012-05-18 16:27:19

Rez ostružiníková. V seznamu postřiků pro ostružiník není žádný prostředek, ale měl by fungovat Baycor,Dithane a Novozir. K ostružiníku Helen bych chtěl poznamenat, že výhony mně také usychají, letos dokonce vymrzl a proto jsem se rozhodl ho zlikvidovat.
Mr Big

Autor: Marie Šroubková 2012-05-26 16:45:49

Dobrý den, ostružiník jak jsem se zde dozvěděla byl napaden nemocí "odumírání maliníku - Dydimella applanata", chtěl bych vás poprosit o radu, jak se nemoci ostružiníku zbavit.
Moc vám děkuji za odpověď

Autor: Mr Big 2012-05-26 19:32:16

Jestli jste správně určila nemoc Dydimella aplanata(fialové a hnědnoucí skvrny na výhonech)a máte ostružiník zasazen na nevhodném zamokřeném místě, je nadměrně hustý, potom Vám asi nezbývá nic jiného než vybrat lepší místo a vysadit si nenapadené rostliny. Jinak Vám zbude možnost jen omezovat vliv této choroby vystříháváním a pálením postižených výhonů, žádná chemie není doporučována. Já jsem na ostružiníku Helen stoprocentně Dydimellu aplanatu neměl a stejně usychala. Důvody usychání výhonů
mohou být různé-odrůdová náchylnost, špatná výživa a dokonce i Pegomyia rubivora, která naklade v dubnu vajíčka na řapíky listů a larva vyžírá ve výhonech chodbičky, výhony náhle zvadnou a ohýbají se.Ochrana je stejné-napadené co nejdříve vystřihovat a pálit.
Mr Big

Autor: Marie Šroubková 2012-05-28 15:16:37

Dydimellu applanatu jsem poznala podle obrázku, který tu uváděla jedna tazatelka.Ostružník mám na plném slunci, ale dělám zřejmě chybu já sama,
neboť na malém záhonku , kde je vysazen mám před ním kytky, které zalévám
a tím ho zřejmě přemokřuji.Pokud si vzpomínám, ta nemoc se opravdu objevila přede dvěma roky, před tím jsem tam kytky neměla.Jen je mi divné, že úplně stejnou
nemoc mám asi dva roky také na růžích, je možné, že by se na ně přenesla z
ostružiníku?Děkuji předem za odpověď.

Autor: Zdenka Janoušková 2018-09-02 11:24:32

Mám staré jabloně/asi 50let/, jsou to značkové odrůdy jako Goldeny, sparťany, James Grifi/omlouvám se za neodborně napsané názvy/.Poslední dobou trpí na skvrnitost ve větší míře.Mám je dát porazit a zasadit nové/v tom případě mi poraďte jakou rezistenční odrůdu/, nebo mám staré jabloně častěji stříkat a uklízet pocttivě spadané listí, což jsem dosud nečinila.Děkuji za odpověď.

Autor: Mira 2020-08-31 23:59:14

Dobrý den. Moje ostružiny začaly zasychat na listu, na rubu jsou potaženy žlutým povlakem. Celá rostlina je neduživá plody jsou scvrklé, jakoby bez šťávy, jen některé jsou pěkné. Nové výhony, které vyrůstají od země jsou krásně zelené i listy. Celé je to takové zežloutlé, tam kde rostlina plodí. Co je to za choroba a jak se proti ní bránit

Připojený obrázek: Choroby ostružiníku
Autor: MIra 2020-09-01 00:16:50

Připojuji další obrázek k předchozímu tématu. Děkuji za odpověď.

Připojený obrázek: Choroby ostružiníku
Autor: Mira 2020-09-01 00:20:14

Celkový pohled na ostružiník. Děkuji za odpověď. Mira

Připojený obrázek: Choroby ostružiníku
Autor: Mira 2020-09-01 00:25:12

Celkový pohled na rostlinu. Děkuji za odpověď. Mira

Připojený obrázek: Choroby ostružiníku
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-09-01 08:32:38

Jde o rez maliníku, ostružiníku.
Info najdete na https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/06_malinik_ostruzinik.pdf, rozšíření na adrese
https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/rez-malinikova

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy