Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Roubování angreštu

< zpět
Autor: Josef 2021-09-18 11:33:53

Rád bych si narouboval angrešt na meruzalku, aby co nejrychleji plodil. Meruzalky mám u kořenů angreštů. Jak mám postupovat aby mi angrešt co nejdříve plodil ? (např. kdy oddělit meruzalku, rouby atd.)

Autor: Ivan Dvořák 2021-09-18 12:46:30

Rouby nařezat v prosinci, meruzalku oddělovat po opadu listů, nebo až rok po roubování oddělit hotový stromeček. S roubováním můžete začít v únoru. Venku i vevnitř (roubování v ruce). První sklizeň bývá druhý rok po roubování, ale je lepší si v tom roce založit tvrdým řezem pevnou korunku a pak teprve sklízet. Rok a starosti si ušetříte koupí pěkného stromku na podzim. Což bych Vám doporučil. Tedy pokud si problém blíže nenastudujete.
Lepší ujímavost a menší počet schnoucích roubů budete mít, když rouby i podnož před prací ošetříte proti šedé hnilobě.

Autor: SPCH 2021-09-18 14:52:22

Josefe, nechci Vám ubírat vítr z plachet, ale nejprve zjistěte, zda ty výhony mají vlastní kořeny.

Autor: Josef 2021-09-19 17:23:51

Děkuji za rady. Takže ještě pro jistotu se ptám, zda meruzalka s kořeny se také ( jako rouby) dává do doby roubování do vlhkého písku ?

Autor: Ivan Dvořák 2021-09-19 19:00:45

Pokud meruzalku budete kopat, tak ano. Ale můžete roubovat i na místě a odkopnout stromek až na podzim. Ty pruty nemusí mít kořeny, stačí, že mají část, která byla před odkopáním pod zemí. To je lepší udělat na ten konec bačkoru z mechu, rašeliny, substrátu. Konec prutu obyčejně začne kořenit ještě ve sklepě a nové křehké kořeny se při manipulaci neponičí. Sází se i s tím balem. Dá se to nastudovat.

Autor: Josef 2021-09-20 09:36:36

Moc děkuji p. Dvořáku za rady.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy