Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

rybíz Detvan

< zpět
Autor: MarieF 2008-02-16 21:32:41

Zasadila jsem na podzim červený rybíz Detvan. V knížkách se píše, že červený rybíz se má zkrátit na 3-4 očka. Je tomu tak i této odrůdy? Výhony jsou oproti jiným odrůdám, které prodávali, opravdu silné a pěkné. Mám je nechat delší? Tchán by je zkrátil na ca 25 - 30 cm. Ty slabší možná trochu víc.

Autor: Josef Zavřel 2008-02-17 14:52:24

Dobrý den. Odrůdu Detvan považuji za velmi kvalitní a vhodnou pro zahrádkáře. Zraje raně až poloraně a má velmi dlouhé střapce s velkými a kvalitními bobulemi, které mají dobrou výtěžnost šťávy. Před výsadbou se výhony zakracují jenom na 3-4 pupeny, i když jak uvádíte jsou silné a pěkné. Je to hlavně proto, aby nové výhony které z oček vyrostou, rostly od země, což je zásadní pro pravidelnou obnovu plododosného dřeva, kterou budete po 3 létech provádět, proto že starší výhony plodí postupně brakovité bobule. Pokud máte místo, přikoupil bych pro prodloužení sklizně ještě odrůdu Tatran. Přeji hezký den.

Autor: blissy 2008-03-21 21:44:45

Obě uváděné odrůdy jsou původem z Bojnického šlechtění na Slovensku. A opravdu se povedly, jsou konkurence schopné. Předpokládám, že jste si je pořídila pro vlastní spotřebu, tak ze zkušenosti kterou mám radím, veškeré suché dříví odstraňovat průběžně a každý třetí a čtvrtý rok po sklizni zmladit na 3-4 očka s ponecháním 4-6 kosterních větví. Pokud by jste časem zjistila, že Vám uroda z keřů nestačí, nemusíte shánět novou sadbu, ale v září si nařízkovat nové sazeničky rybízu. Jde to snadno a řízky se bezproblémově ujímají.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-21 23:25:44

Dotaz na p. blissy. Není řízkování v září trochu neobvyklá doba? Jde o bylinné nebo dřevité řízky? Na bylinné mi to připadá docela pozdě s ohledem na ukončení růstu a na dřevité zase trochu brzo. Zajímalo by mne, jak to děláte, aby vám řízky snadno v tomto období zakořenily.

Autor: Josef Zavřel 2008-03-22 09:53:22

Dobrý den. Já mám také dobré zkušenosti s výsadbou řízků rybízu koncem srpna a počátkem září. Používám letorosty, které v tuto dobu jsou vlastně již zdřevnatělé. Nepoužívám stimulátor, prostě řízky jenom zahrnu zeminou. Někdy zakoření ještě na podzim, jindy až na jaře, podle průběhu počasí. Na jaře začnou rašit. Hezký den.

Autor: blissy 2008-03-22 10:41:16

Omlouvám se, ale řízkování rybízu je doporučováno a popisováno tímto způsobem již v předchůdci dnešního Zahrádkáře, tedy Rádci zahrádkářů a Ovocnářství a zelinářství. A od této doby to praktikuji s úspěchem i já. Popíši trochu svůj postup,je celkem jednoduchý a používáný běžně i u jiných rostlin. Po podzimní probírce větví rybízu si vyberu vhodné zdravé větvičky které nastříhám cca na 15-20cm řízky, spodní lístky (4) opatrně odstraním abych nepoškodil lůžko (ale nemusí se to dělat) a napíchám do záhonku, může se už přímo na místo. Zatím jsem neměl problém se zakořeněním, a toto praktikuji i u Josty. A ještě poznámečku, to co se doporučuje u Josty jde praktikovat i u rybízu - odstraňte u keřů spodní čtyři větve (spodní patro) tím si zdvíhnete kmínek výš na půdu a ubydou vám starosti s poléhaním a zarůstáním větví, na domácích zahrádkách se snáze dostanete se sekačkou blíž k jádru keřů. Každý na to máme jiný fígl, mě se tento osvědčil a přeji všem, aby si ten svůj našli a praktikovali. Krásné prožití svátků Velikonočních a úspěšný a bezproblémový pěstitelský rok.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-22 20:58:55

Děkuji za dobrý návod, určitě se bude hodit i dalším zahrádkářům. Sám se pamatuji, že jsme u rybízu na učňáku odebírali řízky až koncem října a nasvazkované založili do bedýnek s rašelinou ve studeném sklepě. Na jaře během března až dubna - podle počasí, jsme již mírně zakořeněné sazenice vysazovali do školky. Fakt je, že propad řízků byl minimální.

Zároveň děkuji za milé přání k Velikonocům

I já Vám všem přispěvatelům přeji hezké velikonoce,
Správce fóra a tohoto webu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy