Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.
Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.
Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.
Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.
Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.
Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.
| Autor: SPCH | 2022-04-11 16:04:37 |
|
Můžete, prosím doplnit svůj dotaz o fota celého stromu, popřípadě i zmíněné houby? Jen nástřel-k poškození mohlo dojít při stav.pracích v okolí a s tím spojeném poranění větších kořenů-infekci skrz ně, nebo vlivem oslunění a mrazů v průběhu let-ze které sv.strany je ta rána na kmeni? Asi by stromu a tím i Vám prospělo zmenšení nadzemní části a s tím spojené odstranění suchých, nemocných větví a celková stabilita, snížení, vybalancování těžiště-celý strom je nakloněn na stranu, nebo jen kmen?... |
|
| Autor: SPCH | 2022-04-12 17:01:20 |
|
Děkuju za poskytnutí dalšího obrazového materiálu. Váš ořešák má z velké části nakročeno do údolí stínů... Mírnou naději vzbuzuje pásek hojivé tkáně-kmen v koláži-vpravo nahoře, a také částečný návrat nebeských srážek. Jestli se Vám podaří bezpečně snížit korunu i po stranách cca o jednu třetinu, odstranit suché větve, plodnice dřevokazných hub, tak by mělo dojít ke zlepšení. Pohnojení např.cereritem-v oblasti pod korunou-formou vpichů kovového bodce asi do 20cm hloubky a zavrtěním se vytvoří trychtýřky, do kterých se vsype příslušné množství granulí a následným zahrábnutím, zalitím dodá stromu sílu pro regeneraci. Odchlipující se odumřelou kůru na kmeni můžete odlámat, odříznout, měkké, hnilé dřevo vydlabat a tato chorá místa postříkat-např.octem či fungicidním přípravkem. Následným vápenným nátěrem celého kmene nic nepokazíte-právě naopak. |
|
| Autor: Filip Kment | 2022-04-14 10:25:44 |
|
Já Vám moc děkuji za cenné rady, budu postupovat podle nich a věřit, že se údolí stínů prozatím vyhneme. Jako amatér bych se pro svoji představu ještě rád zeptal. Snížení a prořezání koruny se dělá z důvodu zmenšení vyživovaného rozsahu stromu a posilnění stromu? Můžu to provést teď na jaře? Hojivá tkáň je ten svislý pás mezi holým kmenem a kůrou? |
|
| Autor: SPCH | 2022-04-14 13:36:01 |
|
Ano, ano, ano-bez politických souvislostí. Prořezání je zde urgentní-to pro ty, kteří mají dogmatické názory stran vhodného termínu řezu ořešáku! Samozřejmě je ve hře i nebezpečí pádu-ů větve-í, kterému-kterým zabráníte, významně je minimalizujete. Kůra je i ta hojivá tkáň, ale protože mladá a živá, vypadá odlišně od staré živé a staré odumřelé. Opakuji velký význam zlepšení výživy-přeneseně k lidem po operaci v nemocnici-je jim na míru šitá dieta, stromům často nikdo nic nepohodí za celý život, ti si musí složitě, náročně hledat krmení široko, hluboko. To je na úkor jejich odolnosti různým strastem a nemohou dobře plnit člověčí požadavek na co největší množství a kvalitu plodů. |
|
| Autor: Jana | 2022-04-15 12:15:34 |
|
Dobry den, pan Matejska, ktery se oresakum venuje cely zivot doporucuje rezar az prelom kvetna, cervna, podle pocasi a polohy stromu. Vysvetluje, kdy rezat a zmlazovat podle delky nove narasenych vyhonu. Byt vami tak pockam, to uz vydrzite. Mezitim muzete osetrit ranu na kmeni, strom podporit zivinami. Clanky o rezu od p. Matejsky najdete zde na webu Zahradkare a take v Rukoveti, v archivu, je to rok cca 2016-2018. Doporucuji rezat tak, aby vetev mela vzdy pokracovani dalsi tenci vetvi, rana se lepe hoji. Vetev by mela smerovat ven z koruny. Oresak je na hodne citlivej na rez a urcite se vyvaruje \"prasackeho rezu na parez\", tj rovna rana, zadne pokracovni. Nutno rezat ve vetevnim krouzku. Mozna tohle vse vite, ale radsi upozornuji, toto vse zvysuje sanci, ze to strom prezije. |
|
| Autor: Filip Kment | 2022-04-15 14:40:00 |
|
Tak ještě jednou děkuju a provedu! |
|
| Autor: Filip Kment | 2022-04-20 12:06:23 |
|
Dobrý den Jano, děkuji za radu, jak jsem psal, jsem v tomhle amatér, každá rada je pro mě cenná. Články o řezání projdu. |
|
| Autor: SPCH | 2022-04-20 12:44:12 |
|
Filipe, Váš ořešák je pacient, ty dohledatelné rady se většinou týkají řezu zdravého stromu-to je jiná písnička. |
|
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.
Ovocné stromy obtěžkané obzvláště bohatou úrodou zavlažujeme i v červnu, aby mohly své plody uživit. V období sucha jim přidáme do závlahové vody vícesložkové hnojivo.