Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

líska obecná

< zpět
Autor: Jitka 2007-08-14 00:01:09

Poradí mi někdo, jakým způsobem lze množit lísku obecnou řízky, v které době je odebírat, jak mají být velké, jak je správně nechat zakořenit, nedaří se mi to. Popřípadě i hřížením, v kterou dobu hřížit, jak silnou větvičku a jak zjistím, že je větvička zakořeněná a že ji můžu oddělit a rostlinku přesadit. Ještě bych chtěla vědět, v kterou dobu nejlépe vysévat lískové oříšky, jestli na jaře, nebo už na podzim, jestli pomůže, když jadérko vyloupnu, nebo je lepší nechat oříšek ve skořápce a jestli si rostlinky ze semen podrží vlastnosti mateřské rostliny, když v okolí není žádný jiný lískový keř. Děkuji.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-14 21:26:10

Hřížení - nový (letošní) prut v květnu při délce cca 30 cm ohnete, v místě, kde ho budete "připichovat" k zemi ho šikmo naříznete, jako při řezu roubů. Asi 1 cm. Do ranky můžete dát kamínek nebo obilku pšenice. Produkce růstových látek z klíčící pšenice pomáhá tvorbě nových kořenů. Zahrnete a občas zaléváte. Na podzim by měla sazenice být hotová. Oddělujete ji až po opadu listů. Lepšímu kořenění pomáhají i živočišné hormony. Kravince od telat a vysokobřezích krav na mulčování, močůvka od telat na hnojivou zálivku. Jejich těla plýtvají růstovými lákami, vylučují je do prostředí.
Zakořeňování nových výhonů - keř v zimě pohnojte a buď seříznete u země celý nebo vyřežete staré větve těsně u země. Necháte 4.leté a mladší. Až vyrazí nové výhony a budou cca 30 cm, zahrnete je kompostem do výšky 15-20 cm. Výšku hrůbku dodržujete až do podzimu. Nové výhony by měly zakořenit. Odhrabávejte až po opadu listů. Pokud nebudou mít kořeny, stejně je vyřežte, trochu na bázi podřete, namočte nebo zaprašte stimulátorem a dejte do písku či rašeliny do studeného sklepa. Do jara by měly vytvořit kalus a základy kořenů pro výsadbu ven.
Na výsevy uložte oříšky na podzim do vlhkého písku, do bramborového nebo jablíčkového sklepa. V březnu nejspíš začnou oříšky pukat a klíčit. Vysejte je ven, nebo do pařeniště. Tehdy je můžete opatrně vyloupnout a jednotlivě ukládat asi 5 cm hluboko pod zem.
Líska má docela široký genetický základ. Zůstane Vám zpravidla typ "košilky" na oříšku, velikost a četnost oříšků v jednom květenství, plodnost se bude lišit.
Lísku můžete roubovat jak na semenáč obyčejné lísky, tak na lísku tureckou. Rouby z února, roubování kopulaćí v dubnu. Obyčejnou lísku roubujte výš nad zemí, až se bude podnož snažit tvořit keř poznáte co je planina a co ne.
Pokud Vám nejde o nějakou specialitu, není problém získat od českých zahradníků kvalitní odrůdy lísek v solidních sazenicích. Ti, pokud chtějí mít více sazenic, mají nejspíše zvládnuté řízkování. I.D.

Autor: Jaroslav Hluzín 2017-05-25 08:43:49

Dobrý den,mám už 6-tým rokem lísku obecnou, ale keř ještě neměl ani květ ani jehnědy. Těsně vedle mladší líska Webbová a líska Cosfordská teprve třetí rok a už byly loni na proutcích první oříšky. Je u té lísky obecné nějaké řešení plodnosti.
Děkuji za odpověď

Připojený obrázek: líska obecná
Autor: SPCH 2017-05-25 10:38:36

Okolí-cca 1m mělce-asi10cm hluboko poryjte rýčem nebo rycími vidlemi-snažte se zbytečně nezraňovat silnější kořeny, drny rozbijte motykou, vyberte největší kusy plevele, na tuto zkypřenou plochu naširoko, stejnoměrně nasypejte půl kg cereritu, železnými hráběmi tyto granule zasekejte do zeminy, důkladně zalejte-tzn.nejméně 40l vody-nejlépe konví přes kropítko, postupně-tak, aby se voda vsákla pod ošetřovaný keř a částečně rozpustila hnojivo. Dále je vhodné na takto ošetřený prostor dát kvalitní kompost, nebo i koupený univerzální zahradnický substrát-asi 5cm vrstvu, znovu lehce přes kropičku zalít-10 až 20l vody. Bude-li horko a sucho, opakovaně během vegetace zalívejte. Dodržíte-li navrhovaný postup, úspěch se s největší pravděpodobností dostaví.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-29 10:59:36

Odrůdy se množí vegetativně, u nich se plodnost dostavuje brzo - jsou to v podstatě málo zakořenělí a narostlí dospělci. Semenáč nejdříve musí pohlavně dospět, teprve pak pokvete. To bude určitě ta rostlina vlevo. Má lepší kořenový systém, lépe roste. Podle návodu se starejte o všechny.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy