Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

nekvetouci mandloň

< zpět
Autor: Martin 2009-10-28 21:27:34

mám na zahradě na okraji Prahy 10 tříletou mandloň - Sladkoplodou krajovovou , byla zakoupena se standardni průvodkou od prověřeného zahradnictví a dosud nekvete, je to běžné? Jak rozeznat případné květní pupeny na příští jaro pokud vůbec nějaké budou , jsou podobné jako u broskvoně? Děkuji předem za odpověď

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2009-10-29 11:05:37

Vážený pane Martine,
v odborné literatuře se uvádí, že mandloň ( Sladkoplodá krajová ) nastupuje do plodnosti ve třetím až čtvrtém roce po výsadbě. Plodí celkem dobře, ale nepravidelně. Pro Vás bude nejlepší počkat ještě do příštího roku snad, vykvete. Jestli nevykvete zaměřil bych se na výživu a hnojení, mandloň má ráda propustné půdy, které jsou dobře zásobené živinami dobře reaguje i na organické hnojení. Nesnáší půdy kyselé a vysokou hladinu podzemní vody. Mandloň můžeme řezat jako broskvoň na kotlovitou (dutou korunu). Počet květních pupenů se řídí zhruba těmito pravidly. Bujně rostoucí letorosty bývají obsazeny hlavně vegetativními pupeny. Středně rostoucí letorosty mají vyvážený poměr mezi vegetativními a generativními pupeny. Slabě rostoucí výhony, které brzy zastavují růst, bývají obsazeny převážně květními pupeny. Přeji pěkný den.

Autor: martin 2009-11-01 12:59:29

Dobrý den, děkuji za odpověď, půdní podmínky jsem se snažil vytvořit již při výsadbě jak popisujete a výživu dostává obdobnou jako 4 letá broskvoň a meruňka. bBudu trpělivě čekat, a i kdyby nekvetla , bude na okrasu

Autor: Jaroslav Kulovaný 2009-11-01 16:06:29

Určitě časem vykvete. Problémem zůstává, že je asi cizosprašná. Na kvalitní plody byste ji neměl nechat opylovat broskvoní, ale jinou pozdně kvetoucí mandloní. Zkuste ji přiočkovat do koruny nebo pořídit mladý opylovač v květináči.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy