Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kadeřavost broskve

< zpět
Autor: Eva Holečková 2009-03-07 19:28:06

Dobrý den.Dnes jsem viděla souseda,jak zkracoval všechny konce větví asi o 10 cm jako doporučenou ochranu proti kadeřavosti.Není to v této ještě zimní době velký zásah?

Autor: Josef Zavřel 2009-03-08 19:28:40

Dobrý večer.Paní Evo,tak s takhle prováděnou ochranou jsem se ještě nesetkal a nepovažuji to za účinné.Možná to soused nemyslel ani vážně.Nejspolehlivější je ochrana chemickými přípravky,o níž se zde již psalo.

Autor: jirilan 2009-03-18 18:59:08

Myslím, že se nejednalo u vašeho souseda o ochranu proti kadeřavosti, ale o řez broskvoní. Střihá se tak, aby poslední pupen byl listový. Řezem se snižuje odrůstání dřeva a strom se udržuje v kondici. Já stříhám až v době kvetení, kdy jsou pupeny lépe k rozeznání.

Autor: tomm 2009-08-22 15:25:29

Osobně nestříkám, trhám listy hned jak vidím že jsou napadeny, mám broskvoně i nektarinky, 8 kusů, 4 do 5 let 4 do 10 let staré a roděj jsou hustý, žádný problém, jo chce to trochu času a vzhledem k tomu, že již mají asi 4 metry tak určitý problém vidím, příští rok nedosáhnu.., ale sousedi,kteří stříkají i dvakrát, mají broskvoň většinou na jaře v horším stavu, než já, stejně jim to moc nezabírá, spíš doporučuju vápenec, ze zdí, z omýtek, jakmile je po ruce, hned jim ho dávam a rostou jako splašený, první roky jsem nedával nic a jen se trápili, než jsem začal vápnit, tak byli samej klejotok a dalo dost práce je z těch klejotoků zachránit, jedna měla klejotok po 3/4 obvodu (sekačka na trávu a následky neošetření)myslel jsme že nepřežije, klejotok měla všude,snad 100míst, nyní po celém obvodu zahojená, letos nádherně plodila, jakmile vidím klejotok hned zamazávám, hlavně kmen, některé menší větve se mi zachránit nepodařilo velikost cca do 1cm, většinou je před klejotokem uříznu hned, jsem z podbrdska, takže občas i s mrazíky bojuju, nejsem z vyloženě teplé oblasti,ale zdá se že jim to moc nevadí.. ideální je jako letos zima a rovnou teplo, letos jsem skoro kadeřavost neměl, až když sevrátily chladna, tak přeci jen přišla trochu zaškodit, ale broskve výborný.. Pravda některý ploděj obrok, a některý začínaj, a občas jim trochou hnojiva přilepším, rostou jak splašený,

Autor: Vašek K. 2009-08-25 10:23:26

Stím vápněním bych to moc nepřeháněl broskev to moc nechce leda že by byla štěpována na broskvomandloni ta vápník snáší lépe .Klejotok vzniká většinou namrznutím dřeva nebo řezem v nevhodnou dobu.Doporučuje se vyřezat ránu do zdravého pletiva vydesinfikovat octem a po zaschnutí zamazat voskem nebo bolzámem.

Autor: Karel. 2010-02-26 15:05:18

Kadeřavost jsem odstranil roztokem 1:1 voda -mléko3,5% 1,5%,1 postřik udělat hned jak se oteplí,druhý těsně před květem,celý stromek tímto postřikem prolít.Listí bylo až do podzimu zelené.

Autor: Tonda 2011-06-10 20:47:30

jak bych měl chranit broskev tento čas ,když mam malé broskve a listky napadnuté kadeřavosti

Autor: Petr 2011-07-17 12:34:45

Musím souhlasit s tommem.. mne se také osvědčilo pilně každý den prohlížet strom a otrhávat kadeřevé listy. ze začátku sem se bál jestli na stromku nějáký listek vůbec zůstane, ale tyto obavy byly zbytečné. Loňský rok sem o této možnosti ochrany nevěděl a všechny listy a plody opadaly( neprovedl sem žádný postřik) ále letos je na stromku tolik broskvý že ho musím ze všech stran podpírat :-):-)

Autor: tomm 2013-05-22 22:29:24

o vápnění jsem se dočetl, zatím bez problémů, jedna nová, dostala kýbl omítky do vínku, byla rok až dva světlejší, s tmavšími žilami na listech což mohlo být ono, roste jak splašená, letos bude prvně plodit hodně, ostatní dohání zdatně až předhání v růstu, hnojím uleželou slepičinou, jedna starší broskev má v srůstu hlavních větví a zespodu odhalené dřevo, první vyléčena stále o.k zde se klejotok stále vrací, broskve + nekt jsou již tak velké, že stříkání ani trhání listů není zcela možné, zkusím omezit s tím, že si stromy pomohou, když budu dobře živit, napíšu jak jsem dopad, chlorózu či jak se to převápnění jmenuje mám na citrusu citronu, a mám problémy s merunkami, rád bych předešel mrtvicím, prý v tom vápnění má také svou roli, půlka článků říká vápnit , druhá nevápnit, rád bych zasadil nový, jenže nevím do čeho...jsme v oblasti, kde se merunky dožívají ve velké většině 5 let....netušíte? Zkusím dát dotaz ,,,

Autor: Jarda 2014-01-15 10:30:06

Dobrý den.
Mám k Vám dotaz ohledně Broskovoně.
Dočetl jsem se, že je dobře provést vápnění pod
broskví a teď v lednu nebo únoru provést postřik nějakým přípravkem -
může to být i SULKA a nebo Kuprikol, Champion.
Děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-01-16 08:27:15

Hezký den
Peckoviny obecně potřebují mít v půdě vápník. Ne že by ho jádroviny nepotřebovaly, ale nejsou na jeho nedostatek tak citlivé, i když třeba u jabloní bývá problém (u některých odrůd) s hořkou skvrnitostí u plodů, ale tu neřeší vápnění půdy.
Tam, kde není v půdě vápník, musí se doplnit. Při výsadbě se pod strom do hloubky cca 0,5 m zakope třeba "kýbl omítky" jak píše tomm. Ale tak aby mezi tímto materiálem a kořeny při výsadbě byla vrstva min. 20 cm zeminy. Pokud máte možnost, zkuste zapravit vápno i trochu pod trávník (vidlemi udělat dírky, povápnit, zalít vodou aby se vápno do nich splavilo. Bez místa odkud jste, bez znalosti toho na jaké půdě hospodaříte, jestli jste v minulosti vápnil k předplodinám v místě, kde dnes roste broskvoň je těžké odpovědět adresně.
Ohledně postřiku meďnatými přípravky. Ano, používají se v předjaří, pokud jste nestříkal po opadu listů, byl by postřik docela vhodný. Na stránkách ČZS je Metodika, pokud si do vyhledávače pojmů zadáte kadeřavost, odkáže Vás to na zasvěcený zdroj informací. Tam se dozvíte i to jestli a kdy můžete v zahradě použít Sulku.

Autor: JaRo 2014-01-24 16:12:56

Dobrý den,
pokud se jedná o kadeřavost, jako nejlepší doporučuji se podívat na: http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00621.HTM. Otrháváním mladých napadených lístků stromu škodíte víc než ponechání napadených listů. A pokud jde o vápnění, tak to je postaveno zcela na hlavu. Broskvoně rostoucí v půdě s vyšším obsahem vápníku nemohou přijímat potřebné železo a dochází pak k tzv. vrcholové chloróze listů (též kalcióze), která dokáže stromy během několika let zcela zlikvidovat.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy