Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Utopená podnož meruňky

< zpět
Autor: Jana 2024-05-20 12:35:24

Dobrý den,
prosím o radu, čtyři roky mám zasazenou meruňku, bohužel, vypadá to, že zem je příliš měkká nebo ji podryl krtek či co. Podnož už je pod zemí. Jestliže kmen dokola obkopu (např. metr v průměru) a prohlubeň nějak vyztužím třeba kameny, aby se při dešti znovu nezaplavila zeminou, pomůže to?

Připojený obrázek: Utopená podnož meruňky
Autor: Jana 2024-05-20 19:37:44

Trochu víc jsem jí dnes odkryla kmínek.

Připojený obrázek: Utopená podnož meruňky
Autor: Ivan Dvořák 2024-05-20 19:38:52

Nejspíše by stačilo, když byste okolo kmene dala petku či nějakou folii tak, aby se zem nedostala k naštěpované odrůdě. To, že je pod úrovní země nevadí, hlavně když nemá možnost kořenit. Vlastně ani nevím jak se peckoviny chovají, jestli je zpravokořenění nějak poškozuje, projevuje se na růstu, plodnosti.

Autor: SPCH 2024-05-21 07:52:27

Paní Jano, tu mísu okolo stromu udělejte mělčí, nemusí být kruhovitá, bariéra např. z dlaždic, cihel se lépe formuje do tvaru čtverce. A ano, uvažujete správně, místo štěpu by mělo být na světle a vzduchu, z fotek nevidím, jestli je dokonale po celém obvodu zavalené, pokud ne, tak ho po oschnutí opatrně očistěte od zeminy a neuzavřené místo zatřete vhodným přípravkem.

Autor: Jana 2024-05-23 08:20:36

Děkuji za rady, jen se ještě zeptám, jaký je ten vhodný přípravek na zatření štěpu?

Autor: SPCH 2024-05-23 09:52:00

Stejný, jako na rány po řezu-např. stromový balzám, štěpařský vosk, já používám cca 25 let převážně hnědý, matný Balakryl...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy