Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Vyhlodany kmen

< zpět
Autor: Jindřich Kubánek 2023-02-24 14:13:39

Dobrý den, prosím o radu.
Na zahradě u jedné mladé meruňky jsem našel v úrovni terénu podivnou kůru která vypadala jako slepené piliny, když jsem ji odkryl našel jsem vyhlodaný kmen jako kdyby ho okusovali myši ale žádná myši díra okolo nebyla. V tom kmeni jsem našel dva černe maličké hlemýždě cca 7mm velké. V příloze zasílám fotky. Co kmen mohlo vyhlodat a jak ho ošetřit abych o strom nepřišel, případně co dělat aby se mi to neobjevilo i u dalších stromků? Děkuji mockrát za odpověď.

Připojený obrázek: Vyhlodany kmen
Autor: Ivan Dvořák 2023-02-24 19:05:01

Pokuste se ránu vyčistit, přijde mi, že v místech toho černého vlevo bude ještě něco překvapivého. Třeba to udělejte tlakem vody postřikovače, když povolíte skoro úplně trysku, prohlédnout jestli v ní nejsou nějaké díry do kmene. Pokud je nenajdete, zahlaďte okraje ran v kůře, aby nebyly zubaté, zatřete štěpařským voskem, omotejte báze kmínků hustým pletivem které přitáhnete pružným materiálem, gumou k povrchu kmínků.
Pokud byste našel díry do kmene, mohl by je udělat drvopleň. Bude to horší, nějak byste musel rány protáhnout, aby housenky ve dřevě zahynuly. Způsoby jak proti nim jsou spíše v literatuře historické, od rozžhaveného drátu, přes látky typu benzínu a podobných uhlovodíků k těm dnešním - možná nástřikem nějakého zapáchajícího, kontaktního insekticidu a ucpání děr.

Autor: Zdenek 2023-02-24 21:42:58

Pravděpodobně to způsobil obaleč meruňkový. https://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/obalec-merunkovy

Autor: Jindřich Kubánek 2023-02-28 08:17:20

Děkuji moc za radu, měl jste pravdu, pod kůrou na levo byla jedna velká housenka a vpravo spoustu malých. Vše jsem udělal dle vaši rady. Děkuji

Připojený obrázek: Vyhlodany kmen

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 5. 2024

Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace. Zejména kořenové zelenině svědčí výsev do hlouběji prokypřené půdy. Také vývoji a plodnosti rostlin prospívá kypření a okopávka.

zobrazit další rady a tipy