Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

terapie merunky po porazce - zalevani

< zpět
Autor: Szekeres 2015-06-12 14:39:58

Neumi nekdo poradit jak zachazet s mnozstvim zalivky u merunky napadene porazkou? Je pro strom vice priznive hojne zalevat, a nebo radeji manualni zalevani vysadit uplne? Dekuji predem za jakoukoli odpoved

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-15 07:33:01

Porážka - to je mrtvice? Jestli jste strom nikdy nezaléval, musel byste té vody dát opravdu hodně, aby provlhčila půdu až do hloubky kořenů (bude je mít dost hluboko), voda by musela být v horizontu alespoň 10-15 pod trávníkem. Pokud se do toho pustíte, zároveň se zálivkou přihnojte, aby bujně narůstající větve lépe vyzrávaly (méně N, více P, K, Mg, stopové prvky).

Autor: S.P.,Ch. 2015-06-15 10:21:01

Dejte více info z historie stromu-stromku-i o prostředí, půdě, dosavadní-nulové? péči...

Autor: Szekeres 2015-06-19 17:20:29

Jo, porazka je mrtvice. 2 Ivan Dvořák: proc bychj ho nikdy nezaleval? Naopak, to bylo asi tak jedine co jsem s nim delal. Dalsi detaily viz odpoved pro S.P. z Ch.
2 S.P., Ch: Histrii stromu neznam, ponevac jsem ho koupil s pozemkem. Je asi dost stary. Roste v dost prudkem svahu. A navic jsem nad kmenem stromu cca 3 m postavil dum. Pisi nad, prtoze je dum smerem nahodu ve svahu. Strom je smerem po spadu ve svahu. A tudiz se stromu asi zmenili podminky, prinejmensim dostava mene vody, protoze predtim s voda vsakovanim ve svahu dostaval ke korenum. A ted je ve svahu dum. A proto jsem udelal olem kmene stromu jimku do te sa pokusim pravidelne lit voodu, ale bohuzel vice-mene v suchych mesicich, cili pocas leta. V zime ho nezalevam. Dale, zajimalo by me, zda mu betonove zaklady v tesne blizkosti okrenoveho systemu nemohli ublizit. A do tretice, svah je alespon orientovan smerem na jihozapad, cili strom ma doufam svetla a slunce dost a navic ho v zime dum chrani od vetru ze severu a zapadu. Na tom svahu kolem merunky rostou i nejake kere od mirabelek a visne, ty mu asi trochu stini. Mirabelky se pokosuim klcovat, alespon korunu odstranovatz, at nestini. A v nedaleke blizkosti josu nejake jehlicnany, nevim zda se od toho nemuzou sirit nejake nemoce, ponevac jehicnany mi docela intenzivne nici hrusne (udajne) v jine lokality. Nevim zda muze mit borovice vliv i na merunku strom...

Autor: Szekeres 2015-06-19 17:26:55

2 S.P., Ch: Co se tyce pece, jak jsem psal vyse. Krome usili o manualni zalevani nic jineho. Kvalitu puy neumim posoudit. Asi nic moc. Je to svah z umela navazky ze stavby nejakeho sidliste v sedmdesatych letech. Ale predchozi majitel(e) tam mel opvocny sad, tak tam mozna nejake prihnojovani u/delal (pred 15 lety..).
Tak to tedy shrnu. Paklize jsem spravne pochopil, ze kdyz budu zalevat spis vice nez mene, nemel bych nic pokazit. A propos, zalevam destovou vodou ze stzrechy...je doufam pro strom nejlepsi.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-22 11:48:56

Jestli strom zaléváte, bude přihnojení zálivkou snadnější. Kořeny jsou v místě, kde vodu dostávají blíže pod povrchem. No a na jaře přidejte u stromu, který kvete, ochranu před moniliózou.

Autor: S.P.,Ch. 2015-06-22 18:57:21

V lidské říši byli a jsou různí hladovkáři-ti v Severním Irsku to, chudáci, dotáhli do smutného konce, ten náš to kazil pitím vína...Argument, že před dl.lety se možná v sadu pohnojilo...Člověk papá většinou denně, stromu dvakrát ročně stačí. Strom ve svahu má život ještě těžší, než na rovině. Víc trpí úsuškem, jeho kořeny se při větru trhají- i to může v součtu s dalšími vlivy vést k tzv.mrtvici-částečné, postupné a nakonec-pokud včas a správně nezasáhnete- totální. Jestli máte opravdu zájem na přežití stromu, tak ho co nejdříve pohnojte-nejlépe správnou koncentrací tekutého cereritu. Zálivkou na půdu, ne ke kmeni, ale pod celou korunou a s cca dvoumetrovým přesahem do všech světových stran. Pokud je pod stromem trávník, odstraňte jej, nebo alespoň před hnojením nakrátko, bez mulčování-prostě do koše posečte. Možná jsou v kůře zvadlých větví dírky, nebo na nich rostou drobné bílé či jiné houby-v těchto případech urychleně odřežte, rány ošetřete a klestí spalte.

Autor: Szekeres 2015-07-01 16:00:41

Dekuji vsem za pokusy radit mi. Nicmene, rad bych se vratil k podstate meho dotazu - zalevat po mrtvici radeji vic, nebo min? Ostatni rady jsou mi k nicemu, protoze v otazce pece o strom mam na vyber 2 moznosti (slovy : dve) - zalevat vic, nebo zalevat min. Dekuji predem. Odpoved na muj dotaz porad nenachazim. Take se bojim uriznout ty uschle vetve. Protoze, co kdyz se pletu, a neni to mrtvice ale monilie? Ony jsou to dost tluste vetve - subpaterni. Paklize pouze uschly listy od monilie, drevo jeste porad nemusi byt nemocne...

Autor: S.P.,Ch. 2015-07-01 18:01:43

Pak nezbývá, než si hodit...korunou.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-07-02 08:03:18

Položte si pár otázek: 1 patří suché větve do koruny stromu (patri suche vetve do koruny stromu)? a další.. 2 Není úplně jedno, jestli uschly pro jeden z uvedených důvodů? 3 Je v daných případech pro jednu či druhou chorobu limitující to, jestli je zalévaná více nebo méně?
navrhuji odpovědi 1-ne, 2-je to úplně jedno, 3-není.

Autor: Szekeres 2015-07-02 11:56:16

Dobry den pane Dvořáku. Ja preci neumim posoudit, zda vetve jsou suche. Ja umim jen podle pohladu z dvoumetrove dalky posoudit, ze na vetvich uschly vsechny listy. Zda je mrtve i drevo ja posoudit neumim. Rozdil mertvice versus monilie podle meho soudu existuje, protoze jsem leta opecovaval merunku napadanou pravidelne monilii a odstranoval jsem pouze suche listy a suche konecky vetvi, nikoli cele rostle vetve. A na tech vetvich ktere jsem takto uchoval nasledujici jaro opet vyrostly nove listy a nove vetevky. Cast z nch byla nasledne napadena a posleze odstranena, ale cast zustala a zarodila. Kdybych ufikl celou vetev ktera tyto efekty vykazovala, ta tomu stromu chybi polovina koruny. Jednoduse se dmnivam, ze monilie neznci cele drevo, ale napada pouze zakonceni, cili listi a drobne vetevky. Pater vetve se dokaze z monilie na novou sezonu vzpamatovat. ale, mozna se mylim...

Autor: Pavel Skála 2016-11-24 22:24:04

Řada přátel se tu namáhá a radí vám jak zachránit umírající strom meruňky, jen vy pro to neděláte nic. Moniliový úžeh podceňujete a myslíte, že vše vyřešíte odstraňováním napadených listů. Možná, že to pomáhalo, ale jen tak dlouho než se monilie rozšířila do celého stromu. Proč jste včas nezasahoval proti moniliovému úžehu (či spále) chemicky. Je to náročné, ale celkem spolehlivé a když se vám stane, že jsou napadeny mladé větvičky, musíte je odstranit celé a to okamžitě.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy