Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ochrana broskvoní

< zpět
Autor: Švestka Václav 2007-08-22 16:56:32



Mám na zahradě broskvoň, které se stáčejí mladé listy do tvaru trubičky. Na horní a dolní straně listu nejsou stopy po savém hmyzu, nevím si rady, jak daný stav řešit. Tímto prosím o radu.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-27 19:42:22

I moje broskvoň stáčí listy. Na jaře byly pěkné, dělají to až teď, asi měsíc. Jinak nic divného na nich není. Řekl bych, že je to nejspíše nadměrným osluněním, velkým teplem, suchým vzduchem. Nespraví to ani zálivka, počkejte až se ochladí. Nové listy budou nejspíše zase rovné. Trochu to zbagatelizuji, vypadá to jako kukuřice v těchto horkách. Pokud se stav nezlepší, objeví se ještě něco, co napoví víc. Možná koukáme oba špatně a příčinou budou houbové choroby, svilušky,...

Autor: Dagmar Hrubá 2007-10-26 17:34:12

Dobrý den, v poslední době se mluví o podzimním postřiku broskvoní. Nejsem si zcela jista ,zda tento postřik provést, kdy a jakým přípravkem.Na jaře stříkám dvakrát rozdílnými přípravky.Děkuji za radu.

Autor: Josef Zavřel 2007-10-26 19:55:22

Dobrý večer paní Dagmar. Podzimní postřik broskvoní se provádí po opadu listí měďnatým přípravkem Kuprikol a nebo stejným Champion. Namícháte jej v dávce 60 mg přípravku na 10 l vody. Stromy jím omyjete. Na jaře stejným způsobem provedete postřik stejným přípravkem. Já považuji za indikátor doby postřiku prášící jehnědy na lísce. Na podzim si můžete přípravku koupit víc a společně s broskvoněmi provést tzv. asanační postřik všech stromů a keřů v zahradě. Zničíte a nebo alespoň omezíte přezimující zárodky houbových chorob. Kadeřavost listů broskvoně se každoročně vyskytuje a boj proti ní nelze podceňovat. Hezký večer.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-27 22:01:35

Vážená pani Hrubá,
podzimní postřik je dost důležitý i když není tento termín v metodikách uváděn. Důvodem je místo, kde zárodky houby přezimují a podmínky pro začátek růstu. Houba způsobující kadeřavost broskvoně přezimuje na větvích stromu a začíná růst i v zimě pokud je teplota přes den na pár dnů vyšší než 10 - 15 °C, což je během zimních oblev v posledních letech celkem časté. Houba vniká do rostliny pupeny právě v době jejich rašení. Měďnatý přípravek vytvoří na povrchu větví mikroskopický film solí mědi, která je pro většinu hub toxická, ale tento film se časem smývá dešti či kondenzující vodou, proto je vhodné postřik zopakovat i během zimy, pokud je výrazně teplé počasí. Jde o protektivní ochranu, kurativní (lěčebnou) nelze u této choroby použít. Pokud se kadeřavost na stromu projeví (zkroucenými listy), není zatím k dispozici žádný přípravek, který by ji dokázal vyléčit. Napadené listy se doporučuje odstranit, ale výsledný efekt na snížení infekce v následujícím roce je sporný.

Autor: vl 2008-07-14 10:53:20

Dobrý den,
při jiné příležitosti jsem zjistil, že měďnaté preparáty reagují s disperzními barvami a vzniká nerozpustná vrstva. Nebylo by možné po postřiku kuprikolem (a v zimě by stačila modrá skalice) postříkat jemně strom velmi vysoce zředěným disperzním lakem nebo třeba Balakrylem? Hodlám to v letošní zimě zkusit, ale to je úloha pro výzkumák nebo profesionálního zahradníka.

Autor: vl 2008-07-14 22:05:12

Ještě poznámka: něco podobného bývala tzv. burgundská či bordeauxská jícha - vznikaly smícháním měďnatých solí s vápnem apod., vznikla nerozpustná sloučenina, která se rozptýlená ve vodě stříkala hlavně na vinnou révu. Déš"T JI NESMÝVAL.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy