Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

srpnový řez meruněk

< zpět
Autor: Antonín Filla 2010-08-30 14:50:26

Dobrý den,
přestože existuje hodně literatury a přečetl jsem rozsáhlou diskuzi o řezu meruněk na fóru Zahrada, nejsem příliš moudrý, jak ostříhat teď své dvě meruňky. Jsou 5 let staré, první dva roky byly "ušetřeny" od řezu, pak byl učiněn pokus o nápravu, ale stavba stromů je poněkud odlišná od vzorových ukázek. Stromky měly jen tři kosterní větve a terminál, ten byl zastřižen a z něj vyrostly vždy "trojáky", v dalším roce byly tyto trojáky zastřiženy a z každého vyrostl opět troják, stejně jako ze základních tří kosterních větví. Protože mi to přišlo divné, ptal jsem se zkušenějších a ti mi říkali, že je to špatně. Po přečtení diskuse letos na jaře jsem se pokusil počátkem června udělat "Šittův řez", ale možná jsem ho nepochopil správně a pokrátil jsem cca. na polovinu, co se dalo a navíc z "terminálního trojáku" jsem vybral nejsilnější jeden výhon a ostatní zastřihl na čípek. Pak jsem ještě z ostatních "trojáků" na čípek ustřihl ty, co směřovaly do koruny. Od toho počátku června narostly všude, kam jsem střihl nové trojáky - ty terminální cca. o 1 metr, ty ostatní kolem 70 cm. Tím se to dost zahustilo, i když v tom červnu jsem se snažil právě korunu prosvětlit a provzdušnit. Mohu někoho odborníků poprosit o radu, co s tím? Hlavně s těmi trojáky - jestli třeba některé letorosty ohýbat nebo kolik a jak dlouhých ponechat? Děkuji Filla

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-02 11:23:43

Přeji dobrý den pane Filla.
Bezpochyby máte jednu z bujněji rostoucích odrůd u kterých je Šittův řez velice doporučovaný a to zejména pro zapěstování korunky u mladých stromků ve věku asi do 5 let, kdy tímto řezem podpoříte tvorbu plodonosného obrostu v rostoucí korunce. Pak se Šittova řezu v červnovém termínu využívá hlavně pro úpravu bujně rostoucích prodlužovacích, nebo postranních - bočních výhonů jako podpora lepšího nasazování plodných pupenů.

Tolik teorie a teď k Vašemu praktickému dotazu.
To že jste trochu zanedbal výchovný řez v zásadě tolik nevadí. Jste už ve fázi kdy by měla být korunka založena a podle Vašeho popisu je jen trochu hustší - zahuštěná, a musíte jí nyní proto hlavně prosvětlit.
Přirozené prosvětlování budete nyní muset dělat pravidelně a využívejte proto hlavně srpnového termínu, kdy se rány lépe hojí. Meruňky totiž patří k dřevinám, které snáší hluboké zmlazení do starého dřeva velmi špatně a to zejména v období vegetačního klidu. Srpnovým řezem se u nich předchází výskytu mrtvice (apoplexie), která podstatně snižuje životnost stromků. Řezejte vždy pokud možno na větevní kroužek a u větví o menším průměru (tj. řez zhruba do 2-4 letého dřeva) postačí po odříznutí zatřít rány, u větších průměrů při řezu do staršího dřeva z ran vyřízněte o pár mm hlouběji nožem vnitřek dřeva (mírně prohloubený řez) a po celkovém zahlazení ošetřete také nátěrem (štěp. vosk, latex apod.). Větevním kroužkem rozumíme místo ve kterém větev vyrůstá a je to kolmice na osu odřezávané větve. Prakticky to znamená, že nezůstane žádný čípek. A v tom je hlavní problém proč se korunka Vaší meruňky tak zahustila. Jde totiž zjevně o bujně rostoucí odrůdu u které ponecháním čípků dojde k prorůstání pupenů s dlouživým růstem. Čípek ponechávejte pouze v místech kde budete chtít vypěstovat novou kosterní větev vyplňující prostor v koruně.

- Srpen - v tomto, trošku již pozdnějším termínu (termín řezu je doporučován ideálně po sklizni plodů) co nejdříve vyřezejte hlavně všechny větve rostoucí dovnitř a zahušťující korunku, a to řezem i do staršího dřeva. Trojáky uvnitř koruny vyřezejte s celými čípky, jsou to vlastně rozvětvené konkurenční výhony. U meruněk je v praxi používána přírodní korunka s terminálním výhonem - základ korunky máte vypěstovaný. Rány nezapomeňte ošetřit.

- Na jaře příštího roku se zaměřte hlavně na jednoleté výhony. Řezejte nejlépe v období kvetení (může být i fáze růžového poupěte) - opět je to prevence před mrtvicí. Zaměřte se na všechny konkurenční výhony hlavních kosterních větví a věnujte se správnému rozložení bočních větví v koruně. Tyto prodlužující větve se zpravidla již od 4-5 roku nezakracují, jen pokud chcete někde zapěstovat rozvětvení, je pak vhodné zakrácení asi o 1/2 - 1/3 délky přírůstku.

- V červnovém termínu můžeme u plodných stromů zakracovat Šittovým řezem o 1/3 - 1/2 délky, všechny bujně rostoucí prodlužující nebo postranní letorosty, ze kterých chceme vypěstovat plodné dřevo - kosterní větve.

Nevím přesně který zdroj pro řez meruňky jste si u nás na fóru přečetl, ale rady o řezu meruněk jsou součástí Kalendáře ČZS a časopisu Zahrádkář. Pro úplnost najdete texty rad zabývající se řezem meruněk také v kalendáriu (viz. levé menu) v radách na tyto dny: 20. 3., 16.6. a 9.8.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-03 06:55:07

V Rukověti zahrádkáře 2010 (viz. levé menu - volně ke stažení) najdete v článku Specifika řezu peckovin autora Jaroslava Krause na str. 64, souhrnně popsaný řez meruňkového stromku od zapěstovávání korunky až po řez udržovací. Možná bude tento článek pro Vás ještě srozumitelnější a jeho přečtení pomůže lépe pochopit problematiku řezu u meruněk v celé jeho šíři.

Autor: A.Filla 2010-09-03 11:02:43

Mnohokrát děkuji paní Kožešníková a už se polepším. Filla.

Autor: Libuše Bartošová 2014-04-04 00:39:16

Dobrý den,
podědili jsme po rodičích dům se zahradou. Rostlo v ní spoustu ovocných stromů. Dnes už původních jen několik. Protože dříve kolem nás byla jen pole, ani nevadilo, že otec sázel stromky jen 2 metry od hranice pozemku, s oblibou vysazoval zákrsky, pod kterými jsme se při sbírání jablek coby děti doslova plazily.Ale to jsou jen milé vzpomínky. K mému problému: dochovaly se nám dvě krásné meruňky- loni jsme nestíhali sbírat na meruňkovici, a byla super- no a bohužel tyto již starší stromy, hádám tak 25-30 let, možná víc, přesahují teď do dvora našich nových sousedů. Jsou to mladí šikovní a pracovití lidé. Bohužel jsme se s nimi v některých věcech neshodli. Otec si vymiňoval, že pokud půjde o ořez daných stromů, že u toho chce být přítomen. Potřebovali rychle začít stavět a tak mu slíbili, že mu to splní. Novostavba stojí i s dvoumetrovou ohradou, meruňky nerespektují hranici pozemku, otec loni zemřel, a já jsem se ho nedokázala zeptat, jak chtěl ořezávání těchto stromů řešit.
Prosím Vás tímto o radu, je možné takovéto meruňky bez poškození ořezávat? Když, tak jakým způsobem?
Pro památku mého otce Vlastimila Šišky, nadšeného zahrádkáře a ve své době i člena Vašeho Ústředí, bohužel nevím v jaké funkci.
Děkuji, Libuše Bartošová
4.4.2014, Břest

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2014-04-04 06:59:05

Vážená paní Bartošová,
meruňky ořezat lze, ale bude se jednat asi o radikálnější řez, nikdo Vám ovšem nezaručí,že neproběhne bez následků, meruňky všeobecně snáší špatně radikálnější řez. Jak postupovat aby jsme ryziko snížili na minimum? Nyní je vhodná doba na radikálnější řez, nejlépe vybrat teplý slunný den, meruňku ořezat podle potřeb aby nezasahovala na druhý pozemek. Řez provádějte ostrou pilkou, jestliže bude řezná rána roztřepená zahlaďte ji ostrým nožem (nejlépe žabkou) každou ránu pečlivě zatřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem aby nedocházelo k vysychání pletiv a podpořilo se dobré hojení. Tento řez můžete ještě doplnit, korigovat letním řezem asi v polovině června. Je zde také možnost rozložit řez do dvou let, ale zde to asi nepřipadá v úvahu (sousedé spěchají s řezem). Možná ještě někdo poradí kdo má zkušenosti s hlubším řezem meruněk. Přeji pěkný a pohodový den.

Autor: Libuše Bartošová 2014-04-06 20:45:39

Vážený pane Šmoranc,
velmi Vám děkuji za odpověď a cenné rady. Pokusím se se sousedy domluvit, abych mohla řez meruněk rozložit do dvou roků. Tento způsob je ke stromům určitě šetrnější.Potěšilo mě, že jste mi odpověděl,že to funguje(pošleš dotaz, dostaneš odpověď). Přeji Vám vše dobré, ať se Vám daří. Libuše Bartošová

Autor: marie Novotná 2014-07-16 16:14:38

dobrý den ,prosila bych o radu.Máme merunku naroubovanou na ryngli,asi 8,10 let.je to ale vysoký strom,nelze dobře sklízet,dala by se ořezat hlubokým ,nebo omlazovacím řezem? Moc se ve výrazech ale nevyznám.poradili byste mi. předem moc děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-07-28 08:43:48

...teď by přicházel v úvahu Šittův řez. Pokud nemáte zkušenosti, stačí zadat heslo a vyhledat info na internetu. Najdete nejen popisy, ale i obrázky. Další období, kdy se do koruny zasahuje je obyčejně v době těsně po odkvětu, někde se řeže i v době květu. O tom je psáno výše.

Autor: Kocourek 2019-03-10 16:07:46

Dobry den preji,

Mam takovou jobovku. Kamarad ma na zahrade zanedbanou merunku, zrejme po prarodicich a protoze mne povazuje za zdatneho zahradkare, pozadal mne o pomoc. Nechci mu nevyhovet, ale sam si nevim rady, jsem vice nez zacatecnik, svuj prvni rez starych stromu, co mame na nove koupenem pozemku, jsem provedl teprve loni a slo o mladsi jablone a svestkoblumu (nevim co to je ale vypada to tak).

Jeho merunka je pry cca 15 let stara a zrejme na ni od sazenice nikdo nesahl. Z kmene ve vysce 1 m vyrusta cca 10, dnes jiz tlustych vetvi, ktere maji jiz cca 4 m a tloustku okolo 10 - 12 cm. Jsou velmi blizko u sebe, nektere i obrustaji ci srustaji.

Chci se zeptat, jak takovy strom zachranit? Mel jsem ideu vybrat 4 nejzdravejsi z vetvi, ostatni zariznout a zadlabat az do kmenu, a ty vybrane 4 pak dalsi rok radikalne zkratit a zacit nejak tvorit korunu znova. Nevim ale, zda to strom nezabije a zda neudelam nejakou zacatecnickou chybu.

Moc dekuji za pripadne reakce, v pripade potreby se pokusim upresnit, pokud budu vedet.

Mejte se pekne
Kocourek F.

Autor: SPCH 2019-03-11 09:21:09

Vaše obavy jsou správné. Pro teď bude stačit, když odřežete 3 větve, které jsou do budoucna nejméně vhodné-klidně jim nechejte čípek-špalík-polínko cca 10až15, max.20cm dlouhé. Zkracujte postupně-od tenčích částí směrem ke kmeni-snížíte tím, až vyloučíte nebezpečí zatržení. Další odstranění nadbyt.kosterních větví nechejte po sklizni-cca.v polovině srpna. Uděláte totéž, co s těmi prvními, ty momentální kousky z jara v létě uříznete co nejblíže kmene. Jsou-li v koruně suché, poškozené, zlomené větve nižšího řádu, tak je taky dejte pryč. Nezapomeňte na důkladné zatírání ran vhodnými přípravky-já i pro estetické působení používám nejčastěji hnědý balakryl.

Autor: Kocourek 2019-03-11 17:19:56

Dekuji pekne. Chapu to spravne tak, ze na zbylych vetvich, ktere prozatim zustanou, mohu provest standardni prorez? Tedy odstraneni vetvi suchych a tech, ktere jdou dovnitr, vlku? Omlouvam se, neznam jeste zargon.

Autor: Jirka Horálek 2019-03-15 12:31:42

Dobrý den,
nejsem si jistý, jestli to z některých z výše uvedených rad chápu správně, tak raději píšu vlastní dotaz:
Mám na zahradě starou, léta neudržovanou meruňku, stáří neumím odhadnout, ale měří cca 10 m, čímž pádem je pro nás vršek neskliditelná kompletně. Rádi bychom ji zakrátili a netuším, jestli šittův řez je možné aplikovat i na staré stromy (min. 15 let - viz foto: https://photos.app.goo.gl/tfv1LEZDhTUBHFEq8).
Zároveň je zde (nepamatuju se, usuzuji z foto) min. 5 kosterních větví, tak nevím, jestli ty můžu vyřezat na řekněme 4 nejlepší a 1 zkrátit zatím na pahýl nebo už to nemá smysl.
Rád bych nyní vyřezal vnitřní větve na kotlovitou korunu a ideálně alespoň o 1/3 zkrátit všechny větve.
Nevím, jestli se to dá považovat šittův řez a tím pádem to odložit na květen/červen nebo na kdy a zda vůbec takto radikální řez načasovat.
Děkuji moc za jakoukoliv reakci a přeji slunečný víkend na zahrádkách!

Autor: SPCH 2019-03-15 15:41:10

Šittův řez je zásah, při kterém se zakracují nové, mladé, letošní výhony-cca 10i týdenní! Pokud je úroda těžko dostupná a často navíc hrozí rozvalení, dolámání velkých částí stromů, úraz až smrt lidí, poblíž ustájených zvířat, poničení majetku-vozidel, budov ať vlastních, sousedouc či zcela cizích-pak není nač čekat a řešte to a řežte! Že se doporučují jiné-vhodnější až ideální termíny těchto zásahů je jiná věc-ty platí pro průběžně-od zasazení až vyklučení správně vedené-živené-opečovávané stromy. Je z mé strany otázka-co Vy myslíte kotlovitou korunou? A prosba závěrem-dávejte fota přímo sem, nebo mě naučte jednoduše a rychle načíst z Vašich odkazů-na zahradě toho umím daleko víc, než u pc.

Autor: Jirka Horálek 2019-03-16 15:51:45

Dobrý den, myslíte tedy, že radikální řez můžu udělat i nyní. Příp. to můžu rozložit na 2-3 roky. Kotlovitá koruna byl trochu nadnesený termín pro prosvětlení koruny o dovnitř směřující větve. Přikládám fotku znovu - myslel jsem, že se odkaz vloží jako aktivní, pouze pro rozkliknutí. Po návštěvě zahrady mohu konstatovat, že kosterní větve jsou jen 4, jen se dále větví na 2 a více a některé jdou dovnitř. Děkuji za rady. Hezký den.

Připojený obrázek: srpnový řez meruněk

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy