Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

3 letá merunka uschla

< zpět
Autor: EvaHolečková 2010-07-20 13:53:07

Merunka,loni velmi vitální a slibná,krásně letos odkvetla.V červnu začaly odumírat drobné větvičky,které jsem odstraňovala.Sem tam se objevil klejotok,pak začaly usychat listy a v půli června je stromek úplně suchý.Nedostatkem živin to nebude,půlkou kořenů zasahuje do kompostu,Zalitý 1x týdně větším množstvím vody.Ostatní starší merunky jsou v pořádku.Pokud zjara nevyraší,chci na totéž místo zasadit novou.Prosím o radu případného postřiku teď a zjara desinfekce pro nový stromek.Děkuji moc za radu.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-21 09:57:07

Obávám se, že Vaše meruňka již nevyraší. Symptomy které popisujete, napovídají na silné napadení moniliózou. Známe jí z našich zahrad spíše jako chorobu dozrávajících plodů, ale napadá i ostatní části dřevin. U starších stromů zpravidla vyřadí jen některé větve.
Za nejzávažnější chorobu meruněk, kdy odumírají postupně jednotlivé větve a i celý strom, je považována mrtvice meruněk - apoplexie. Ta se však objevuje na stromech starších (10 - 20 let) a jako důsledek nevhodného stanoviště, řezu v nevhodnou dobu (vstupní branou houbové nebo bakteriální infekce je řez v zimním období), důležitou je náchylnost odrůdy, nevhodná podnož ap. V metodice ochrany rostlin jí nenajdete protože není přípravek, který by byl proti ní účinný.

Ale zpět k monilióze. Najdete jí na všech druzích ovocných stromů, ale hlavně na jádrovinách a peckovinách a to nejvíce u druhů se slabou slupkou a řidší dužinou. U zrajícího ovoce se projevuje hnědou hnilobou a soustřednými kruhy světlejších výtrusnic na povrchu plodů, u uskladněných jablek rychlým zčernáním slupky a úplným znehodnocením dužniny. Tuto hnilobu způsobuje u ovoce všudypřítomná houba, jejíž zárodky vnikají do ovoce i nepatrným poraněním. Chorobu tlumí v jejím výskytu některé postřiky, dále chráníme ovoce před poraněním plodů obaleči, vosami a včas odstraňujeme plody poškozené ptáky, kroupami, mravencům zabraňujeme v přístupu do korun lepovými pásy ap. Napadené ovoce likvidujeme asanací ve vykopané jámě se zásypem páleným prachovým vápnem a zeminou.
Částečnou preventivní ochranou je pak vyrovnaná výživa a hlavně nepřehnojování dusíkem.

A s tím vším souvisí konečná odpověď. Popisujete, že meruňka je vysázena u kompostu. Zejména pokud se jedná o kompost dost "živý" s intenzívní humifikací, může způsobovat právě větší příjem dusíku (i jinou nevyváženost ve výživě), a pokud je stanoviště uzavřené může pak dojít snáze k infekci. Pokud jste navíc do kompostu odložili před časem nějaký infikovaný materiál - hlavně plody, je vlastně zdroj infekce v bezprostřední blízkosti.
Dále existují odrůdy, které jsou více či méně náchylné k napadení houbovými a ostatními chorobami - pak velice rychle hyne i celý stromek.

Rostlinolékařská opatření s bližším popisem symptomů najdete v levém menu - metodika ochrany, nebo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00681.HTM
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00571.HTM

Autor: Holečková 2010-07-24 21:20:00

Děkuji za radu.Do kompostu nedávám nákazu,merunka je na začátku kompostu,kam spíše vyklápím kolečka s čerstvým odpadem/stříhané větve s listy,plevel,apod.,které pak po uschnutí odhrabu dál na 6ti metr.kompost/.Takže radši merunku porazím a spálím i s listy.

Autor: jaroslav fojtašek 2018-07-23 21:08:11

6-8 roku stara broskev, ktera byla v plne sile, zničeho nic zežloutla,list opadava a hyne.Na jaře krasně kvetla,pak nasadila plno plodu ktere krasně nabiraly na objemu.Nyni je to tyden co list opadl a evidentně umira.Hledal jsem nejake podobnosti ale nemužu to zničim srovnat.Prosim proto o radu jestli se někdo s timto setkal. Děkuji.

Autor: SPCH 2018-07-24 07:43:42

Proběhla probírka? Něco víc o prostředí a historii-minulé úrody, podnož, půda... konkrétního stromu napíšete?

Autor: jaroslav fojtašek 2018-07-25 20:36:46

Probirka nebyla potřeba. Plodu bylo sice hodně ale že by hrozilo lamani větvi tak to ne. Jeji poloha je situovana na jih a je chraněna domem,od ktereho je asi 3 m. Plodi už 4 roky a nic takoveho se neprojevilo.Puda je sice polotěžka ale v rustu ji to vyhovuje. O 5 m dal je dalši broskev u ktere nic nepozoruji.Jedine co mě neda spát,je že je vypěstovana z pecky. Jestli toje na vině nevim. Děkuji

Autor: Petr01 2019-03-21 00:26:35

Dobrý den,
minulý rok meruňka bohatě plodila. V let? ji polámal silný vítr. Rány jsem zatřel voskem. Nyní na jaře se zdá, že strom uschl, protože se pupeny nerozvíjí. U paty je výtok. Je možné, že také jde o moniliovou spálu? Děkuji za odpověď.

Autor: SPCH 2019-03-21 06:58:16

Petr01-jak je meruňka stará? Škoda větrem byla v jakém rozsahu, jak velké části stromu se týkala, zlomy jsou krátké, nebo dlouhé-zatržené? Kde strom roste-nížina, podhůří, na volném prostranství-tzv.vyhnálov, větrná hůrka..., monilií už trpěla, byla použita chem.ochrana-kdy, čím, dávkování, hnily plody, vadly nové výhonky? Jsou v kůře větví, kmene dírky? Je na kmeni či pod kmenem drolenka-trus ovocných kůrovců? Pupeny-květní se nemusí hýbat jestli je přeběhl mráz, růstové-listové, výhony tvořící jsou odolnější, nenápadné, skryté, později rašící...Tzn., že zatím není dobojováno-teda pokud jste už nad stromem nezlomil hůl a neuťal jej!

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy