Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ryngle

< zpět
Autor: Martin 2014-04-02 00:21:26

dobrý den,
mám starý strom rynglí a tu odrůdu chci zachovat pro děti, jak to mám udělat? Dá se naroubovat nebo jiný postup a udělat tak nový stromek? Prosím o přesný postup, jsem laik, podnož atd...případně kdo by mim to udělal, jsem ze severní Moravy-Nový Jičín, přijedu kamkoli.dekuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-02 08:10:40

Hezký den.
Nevím jestli jste organizovaný zahrádkář, nebo majitel zahrady u domu. V prvním případě máte spoustu známých, kteří umějí roubovat, jen musíte nějakého šikovného přemluvit, aby pomohl.
Jinak potřebujete: 1. roub - jednoletý přírůstek, nejlépe z jižní strany koruny. Dobré je, když jsou rouby alespoň 5 cm dlouhé. Jestliže větvičky na starém stromě nepřirůstají, bylo by dobře po odkvětu korunu prosvětlit, proklestit, aby se podpořil růst nových větviček - potenciálních roubů.
2. odběr roubů - optimální je prosinec, když máte podnož nebo strom, do kterého byste roub přenesl už teď, je možné roubovat tzv. ze stromu na strom.
3. podnož - může to být odkopek švestky, myrobalán, nebo na dobu přechodnou, než podnož seženete i jiný strom modrých peckovin. Tedy jiná ryngle, švestka, pološvestka, slíva, špendlík (=myrobalán), do kterého roub naroubujete. Chutnou a úspěšně plodící, oblíbenou odrůdou můžete přeroubovat stromek, jehož ovoce Vás neoslovilo, nechutná Vám.
4. vlastní roubování - mnoho najdete v knihách, okoukáte v zahradách. Pro začátek by stálo za pokus roubování za kůru, které se ještě v této roční době dělá, u stejně silných "proutků" je vhodná kopulace. Ostrý nůž, vázací páska, štěpařský vosk, nějaká náplast, zkoušení řezů nejprve na vrbových proutcích a až pak na rynglovém dřevu,
4. - vlastně úplně první otázka: nevíte jaká je to odrůda? Nahlédněte do knih, zeptejte se, třeba se ještě pěstuje a stromky se "vyrábějí".
Kontakt na zahrádkáře ve vaší oblasti je
Územní sdružení ČZS č. 704, severní Morava
adresa Msgr. Šrámka 13, 741 01 Nový Jičín
telefon 774 415 544
e-mail j.rohelova@centrum.cz
úřední hodiny pondělí 9-11, 13-15 hod.
Možná někoho v okolí najdete na http://www.zahradkari.cz/zo/uvod.php

Autor: Martin 2014-04-08 10:23:25

na višeň to asi nepujde že? diky za info

Autor: Josef Zavřel - Deblín 2014-04-08 13:20:55

Dobrý den.
Pane Martine,držte se vyčerpávajících rad pana ing.Dvořáka.Na višeň to opravdu nepůjde.Mě se např.osvědčil jako podnož myrobalán.Hezký den.

Autor: Dáša Kučerová - Blansko 2014-06-03 16:46:08



Dobrý den.

Potřebovala bych poradit. V březnu jsem zasadila ryngli zelenou. Pěkně se ujala, narašila listy, ale ty se během pár dnů ztratily. Znovu narašila, ale listy opět zmizely, větvičky jsou holé. Není vidět žádný okus, jako kdyby je někdo olámal. Stromeček je čistý, bez viditelných škůdců. Můžete mi prosím poradit jak a čím stromek ošetřit? Za radu moc děkuji a přeji hezký den.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-04 07:44:35

Jestliže jsou lístky pod stromkem, může to být způsobeno ptáky. Jestliže lístky na zemi nejsou, a před jejich zmizením byly svěží, bez vad, bude to možná zástupce hmyzu, nějaké larvy, které v noci vyšplhají nahoru a pak zase slezou. V letošním roce se dost vyskytují larvy můry osenice, možná se našel nějaký slimák gurmán, mohly by to být jiné housenky. Ty by odhalilo opatření poměrně jednoduché - obalení kmínku lepovým pásem. Preventivní postřik proti škůdcům žravým ze hmyzí říše, který by přicházel v úvahu by mohl být přípravkem Karate. ten by si přišedší škůdce našlápl a zahynul by.
Jestliže se lístky objeví, kroutí se a zaschnou, mohlo by to být napadením roztoči, "sviluškou". Karate je v tomto případě méně vhodné, na "opravdu maličké pavoučky působí přípravky zvané akaricidy. Monilióza (to by lístky vadly a uschly bez poškození, změny tvaru) u ještě nekvetoucího stromku není pravděpodobná.

Autor: Dáša Kučerová - Blansko 2014-06-04 19:46:18



Dobrý den pane Dvořáku.
Lístky jsou svěží, bez vady a pod stromkem nejsou. Hned obalím kmínek. Moc děkuji za radu. Přeji Vám hezký den.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy