Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kontaminované ovoce ?

< zpět
Autor: kuki 2009-10-06 11:05:55

Dobrý den, mám na zahradě jabloň, která roste v místě, kde je velmi vysoká hladina spodní vody. Navíc mám důvod se domnívat, že tato voda je kontaminována . Je možné, aby bylo zasaženo i ovoce z tohoto stromu ? Pokud ano, kde je možno požádat o nějaký rozbor, který by mé podezření potvrdil nebo vyvrátil ? Děkuji za odpovědi.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-10-13 16:16:17

Dobrý den,
předem bych vás chtěl upozornit na to, že kontaminace je velmi široký a v poslední době i velmi módní pojem.
- Kontaminace je známa např. u těžkých kovů - rtuť, olovo, kadmium, arsen, v místech zpracoven kůží i chrom, výjimečně i jiné.
- Kontaminace je možná i u organických sloučenin: pesticidy (DDT) ale i různé ropné látky a rozpouštědla, (PCB) aj.

V každém případě je kontaminace plodů u ovoce a zvláště u zeleniny možná.

Především je ale nutné nejprve definovat na jakou látku máte podezdření a její obsah nechat zjistit - spíše nejprve v spodní vodě a teprve po skutečném prokázání i v polodech - čím nižší koncentrce tím bude složitější dokazování.
Rozbory vody, ale i půdy provádějí mnohé laboratoře nebo agrolaboratoře, ale na rozbory kontaminantů nemusí být vždy všechny dobře vybavené, záleží na vás kterou si vyberete - na webu jich najdete mnoho.
Určité vodítko jak postupovat bylo zpracováno po povodních v roce 2002, kdy tento problém řešilo mnoho lidí, doporučuji postupovat obdobným způsobem - viz: www.toxickelatky.arnika.org/res/data/058/006229.doc.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy