Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

strupovotosť - chrastavitosť jablone

< zpět
Autor: ludvik 2008-10-01 09:22:42

nedarí sa mi zbaviť sa strupovitosti (chrastavitosti) na jabloni. Urobil som viacero opatrení : v neskorú jeseň po opade listia som postriekal strom Kuprikolom, na jar zase Oleoekolom a počas roka som urobil 8 postrekov troma rôznymi druhmi postrekových prípravkov. Robil som preventívne postreky a aj kuratívne - podľa návodu. Aj napriek tomu je strupovitost - chrastavitosť jablk veľmi silná. Má význam takto silne napadnutý strom ďalej ošetrovať a snažiť sa ? Uvažujem preto tento strom zlikvidovať. Čo doporučujete? Snažiť sa ďalej alebo likvidovať?

Autor: suma 2008-10-02 10:44:13

odpověď by mne taky zajímala, tento rok byla strupovitost ohromná.

Autor: Josef Zavřel 2008-10-02 17:27:26

Dobrý den.Boj se strupovitostí u náchylných odrůd je náročný.Začíná se v tzv.fázi myšího ouška,po odkvětu a dále několikrát v době vegetace přípravkem Baycor 25 WP(15g/10 l.vody) a nebo Discus(2g/10 l.vody).Je lepší pěstovat odrůdy rezistentní proti strupovitosti.Je mezi nimi celá řada chuťově vynikajících a dobře skladovatelných odrůd.Postřik Kuprikolem na podzim po opadu listí a brzy na jaře před vyrašením je účinný pro celkovou desinfekci stromů jak proti houbovým chorobám dřeva,tak později listů a plodů.Oleoekol ničí ranná stadia přezimujících škůdců.Je to základní jarní postřik.Kuprikol v té době působí na strupovitost jen okrajově.O dalším osudu náchylného stromu musíte rozhodnou sám.Já bych postupně přecházel na rezistenty.Hezký den.

Autor: Ivan Dvořák 2008-10-02 21:17:15

Příjemný večer.
Pokud byste chtěl vytvořit něco jako ochranný deštník proti strupovitosti, musel byste stříkat prakticky každý 10-14 den od prvního postřiku, až do konce června. Nehledě na to, proti čemu jsou určeny, jsou Kuprikol i Oleoekol kontaktní přípravky, chrání jen to na čem přímo leží. Každý další list, který přirůstá, chráněn není.
Teď v zimě budete mít čas vymyslet co a jak od jara.To co vy budete hledat jsou modernější "postřiky". Nebudou to přípravky kontaktní, ale systémové, nebo lokálně systémové("běhají" v celé rostlině nebo v jeho postříkaných částech). Podívejte se do Metodiky, jaké přípravky doporučuje proti strupovitosti a vybírejte takové, které mají dlouhou dobu kurativního účinku i dlouhou dobu "prevence" chorob. Kurativní účinek znamená to, že pokud se již infekce na strom dostala, dokáže ji přípravek i několik hodin zpátky zlikvidovat. Strupovitost je spojená s dešti a vlhkostí. Alespoň já mám v hlavě, že pokud je okolo 20°C a prší dvě hodiny, je riziko napadení touto chorobou. Pokud má přípravek kurativní účinek 48 hodin, můžu ještě den počkat a pak teprve stříkat. Dále pak chrání před strupovitostí ještě několik dní (viz návod). Pokud v této době prší, nic se neděje. Prší-li až po této době, musíte opět stříkat.
Pokud neprší, bude postřiků málo (dodržte pro prevenci postřik před květem, popřípadě i po něm). Ještě Vám doporučuji vybírat takové přípravky, které působí i proti padlí. Když prší je strupovitost, když je sucho, škodí padlí.

Autor: Vašek K. 2008-10-03 13:08:32

Z mé skušenosti , přerouboval jsem většinu běžných odrůd na rezistenty a mám zatím se strupovitostí pokoj jen u primy a seleny se letos trochu vyskytla na plodech uvnitř koruny některé odrůdy zase trpí padlím nemají rezistenci na obě choroby .Přeroubyl jsem i značně sylné stromy jen je třeba dobře ošetřit dřevní část aby nezačla hnít a dobře se zacelovala není třeba hned všechno vykopat a nahradit novými výpěstky jen si sehnat rouby .Každému rezistenty nechutnají ale ušetříte za postřiky jen je dobré alespoň jeden postřik na začátku sezony ale když nebude nic se nestane .Mnoho úspěchů v pěstování.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy