Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Hnojení chlévským hnojem

< zpět
Autor: Ivan 2023-06-28 11:53:54

Jsem laik /což byste asi stejně poznali z dotazu)
Mám nyní dostatek kravského hnoje (soused zemřel a jeho velkou louku pronajali farmáři, který zde pase krávy)
Chlévským hnojem by se asi mělo hnojit pozdě na podzim, ale to už tu kravičky nebudou. Prosím, vadilo by moc, kdybych ho k mladým ovocným stromkům použil nyní?

Autor: Ivan Dvořák 2023-06-29 07:34:29

Přímý produkt kraviček je tzv. chlévská mrva. To je materiál, který obsahuje vše v čerstvém stavu. Když ji nastelete pod stromy vymáčí z ní voda a déšť živiny, které jsou v ní, mimo dusík. Ten při takovém zacházení obyčejně z velké části uteče do ovzduší. Hnůj je biologicky zpracovaná mrva, kdy už není moc jasno, co byla sláma a co bylo to, co do slámy padalo.
Lepší než dávat kravince přímo ke stromům je udělat z nich hromádku či hromadu, držet ji vlhkou, ev. jí při vrstvení prohazovat a pohazovat zeminou, aby jednak neutíkal dusík (pohazovat) a živiny uvolněné mikroby se mohly vázat (prohazovat) do sorpčního komplexu půdy.
Na podzim se hnojí proto, že záhony jsou bez porostu. Hnůj máme co nejdříve zarýt či zaorat, aby z něho nic nemohlo utíkat (N).
Na podzim se hnojí proto, že slunce už nemá takovou sílu z něj, když je na povrchu, ten dusík vytáhnout.
Na podzim se hnojí (doma) zejména tehdy, když je pod mrakem, nebo dokonce mrholí, přeprchává. Proto aby dusík z hnoje, který máme zarýt, neutíkal. Co nejrychlejší zarytí ztráty výrazně sníží.
Když dáte mrvu či hnůj ve větším množství, dusík z něho začne být stromkům k dispozici nejdříve tak za tři týdny, za měsíc. Takže začnou bujnět ve druhé míze. Na podzim nebudou chtít zklidnět, konce větví nevyzrají, budou na nich držet listy až do zimy, pokud by byly mrazy, nové výhony mohu namrzat, podobně jako nevyzrálá kůra a mladé kmínky pod ní.
Takže podle mě produkty krav hromaďte a hnojte až na konci vegetačního období nebo v zimě.

Autor: Ivan 2023-06-29 08:55:02

Pane Dvořáku, děkuji moc

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.