Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba plodu jabloně

< zpět
Autor: Jan B., Val. Meziříčí 2019-03-04 20:28:40

Dobrý den ! Děkuji za vyjádření k původnímu dotazu. Další upřesňující údaje. Stáří
stromů je asi 10 let. Hnojení cereritem bylo provedeno jednou, možná ve čtvrtém
roce po výsadbě. Od té doby bez přihnojování. Předloňská a loňská úroda úroda jablek
byla bohatá. Loňská bohužel s poškozenými plody. Hnojení přilehlé louky rozmixovanou kejdou z trysek fekálního cisternového vleku za traktorem bylo provedeno v loni v létě poprvé a bez přímého zasažení stromů. Loňský rok byl suchý, spíše bez srážek. Připojuji ještě jednu fotografii.

Připojený obrázek: Choroba plodu jabloně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-03-05 07:53:03

Nevím jestli to pan Petr nemyslel ironicky, když psal něco ve smyslu, že je to možné, ale problémy Vašich jablek nesouvisí s hnojením kejdou, nýbrž s nepéčí.
Travní porosty vcelku v pohodě přijmou a zpracují i vysoké dávky organického hnojení. Navíc pokud se louka v minulosti nijak nehnojila a zalévalo se v době sucha... Prakticky jedinou reakcí by mohl být intenzivnější růst stromů rostoucích nejblíže k louce.
Musíte počítat s tím, že časem se do výsadby stáhnou škůdci z okolních sadů. Na tom malém jablíčku je poškození určitě od pilatky, u těch horních jablíček lze uvažovat o poškození chladem v raném stádiu vývoje, ale také s poškozením slupkovými škůdci. U malého plodu lze předpokládat i možnost horšího opylení, popř. sání mšic, nedostatky ve výživě stopovými prvky. Jestli se to týká více než 10 % sklizně, měl byste začít uvažovat o tom, že začnete svému sadu věnovat odpovídající péči. Každý rok je sice jiný, ale měl byste počítat spíše s tím, že stav se bude zhoršovat. Ani zimy nejsou takové, aby hmyzožravé ptactvo muselo důkladně prohledávat kůru stromů a vyzobávat kukly či zimující larvy, vajíčka škůdců, mrazy také moc s jejich korekcí nepomáhají. Teplé počasí přeje nejen ovoci, ale i všemu, co se k němu váže. Tedy i všemu dalšímu, co čeká na úrodu a z našeho pohledu ji znehodnocuje.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy