Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

jabloně rodí každý druhý rok

< zpět
Autor: Johan 2016-05-25 21:24:50

Dobrý den. Potřebuji poradit ohledně jabloní , rodí vždy každý druhý rok. Děkuji za radu.

Autor: Dana 2016-05-26 10:24:42

http://www.sadarstvi.cz/hnojeni-jabloni/
Dobrý den, stromu chybí dusík. Nejlepší je granulovaný koňský hnůj zarýt do hloubky.

Autor: Jarka 2016-05-26 20:22:11

Jaká to je odrůda? Např. Ontaria rodí každý druhý rok, co vím.

Autor: johan 2016-05-30 21:10:56

Dobrý den. Děkuji za radu.Jedná se o golden delicius a ty druhý už nevím odrůdy.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-05-31 08:31:34

Problém nemusí být jen v nedostatku dusíku. Sadaři se snaží potlačit alternaci (střídavou plodnost) řezem a udržováním počtu plodů na stromech v takovém množství, aby jeden rok strom nevysílila nadměrná úroda. Pak další rok bude mít úrody méně, či téměř žádnou.
Tradovalo se (a u zahrádkářů čtoucích starou literaturu stále traduje), že strom, který měl velkou úrodu se musí silně ořezat, aby si odpočinul. Tím se ale střídavá plodnost ještě více podpoří. V takovém roce je naopak třeba vážit si každého květu, který se změní v plod, řezat až když je jasné, kde květy jsou a nechat je na stromě. Víc můžete řezat až v roce, kdy je velká násada květů. No a když je plodů ještě hodně, je třeba je po přirozeném červnovém propadu plůdků probrat - třeba i nůžkami prostříhat. U odrůd s velkými plody necháváme jeden plod z "kytičky", u odrůd s menšími plody třeba i dva. Ideální je, když má každý plod (v průměru na strom a délku jeho větví) na stromě cca 10 cm svojí větvičky. Tak se Vám podaří trochu usměrnit i násadu plodů a plodnost třeba i u toho Ontaria. Mnohem lépe se usměrňují stromky pěstované jako vřetena, zákrsky, ČK, tvarované stromy na drátěnce, ve stěnách, než polokmeny či vysokokmeny na silně rostoucích podnožích.

Autor: Johan 2016-11-24 17:19:17

Děkuji pane Dvořák za radu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy