Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Výhony z kořenů

< zpět
Autor: Petr 2012-06-24 22:29:35

Dobrý den,můj tchán kdysi vysadil na zahrádce jabloně.Nevím jak se to odborně nazývá ale tehdy to byl dost módní v okolí.Byly to stromky,které měly mít kmen asi do metru a koruna se měla řezem udržovat asi tak do dvou metrů celkové výšky. Jenže tchán asi patnáct let na stromky ani nesáhl, takže zdivočely,rozrostly se do výšky tak pěti metrů a prorostly korunami i mezi sebou. Byla to hotová džungle.U dvou jabloní neustále vyrůstaly z kořenů těsně pod zemí velmi husté koberce výhonů a to pokračuje i po pokácení stromků. Nedá se kolem pařezů sekat tráva.Osekání výhonů nepomáhá. Co se s tím dá dělat? ( Stromky byly tak pokřivené,že se nedalo pomoci,ani už nerodily).
Musím ty pařezy vykopat aby ty výhony přestaly? Nebo je to půdou? Chci vysadit nové stromky a nerad bych aby taky takto vyrážely z kořenů.

Autor: Miloš Kožešník 2012-06-24 22:39:43

Na pařezy bylo vhodné po pokácení natřít Roundup - přímo bez ředění. Pokud je mnoho vedlejších výhonů, což je u dobře množitelné podnože časté, sestřihejte je a zbylé výhonky na řezné ráně také natřete Roudupem nebo jiným herbicidem na bázi glyphosate. účinek bývá někdy razantní, ošetřením obrostu můžete zahubit i celou ovocnou dřevinu k níž náleží.

Autor: dave 2012-08-11 14:06:28

dalo by se z takovýchto výhonků naroubovat a vypěstovat nový strom? mě taky po vykopání jabloně rostou výhonky ze země, a nevím, jestli to má cenu s tím něco dělat nebo zlikvidovat

Autor: honza 2012-08-24 22:09:56

Nejlepší a nejjistější metoda je ho vykopat nebo vyrvat.Obrůstání pařezů je typické pro listnaté stromy.Jehličnan to nikdy neudělá. Pro jistotu po vytržení potřít zbytky kořenů rundapem nejlépe neředěným.Ale kořeny bez přístupu světla nemůžou růst takže vytrhnout. jinak možností je více)viz níže) ale na jabloně stačí hupcuk s nosností 1.6 tuny a nebo silnější auto s koulí a řetěz nebo kurtu.Popis dole.

Návod na likvidaci pařezů
Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.
Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor
Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.

5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.


10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.
11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo
Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.

např moje akce:pařez břízy vytržen hupcukem 3.2 tuny během 3 hodin.pro srovnání velikosti tam je kolo a já(měřím 198cm)

















Připojený obrázek: Výhony z kořenů
Autor: Miroslav Přasličák 2013-03-11 20:57:42

Na likvidaci pařezů je lepší Carlon než Roundup. Pokud použijete Roundup , nedělejte to na jaře při tlaku mízy. Je málo účinný. V době bez mízy natřete pařez neředěným Roundupem a místo zakryjte igelitovým sáčkem a připevněte jej k pařezu. Nejlepší je ale opravdu pařez vytrhnout a odstranit přitom i co nejvíce kořenů. Pokud chcete na stejné místo opět vysadit ovocné stromy, v žádném případě jabloň po jabloni. Projeví se únava půdy a stromek neroste. Toto trvá několik let. Buď volte jiný ovocný druh, nebo vyměňte půdu.
Kořenové výmladky lze použít jako podnože, ale je zde značné nebezpečí přenosu případných virových chorob, byly li stromy staré. Daleko spolehlivější je si podnože zakoupit u některého z mnoha školkařů, který množí certifikovanou sadbu. Ceny se pohybují kolem 10,- kč za kus.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy