Brambory z vlastního záhonu
30. 4. 2025Vlastnoručně vypěstované brambory potěší každého zahrádkáře. Ne všichni však chtějí pěstovat velmi rané odrůdy, narašovat či nakličovat sadbu.
Tři dny plné brambor, odborných seminářů, ochutnávek i soutěží – takové byly 35. Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě.
Akce, která spojuje pěstitele, odborníky i milovníky této tradiční plodiny, nabídla pestrý program v Humpolci i v Havlíčkově Brodě.
Bramborářské dny trvají tři dny a jejich program je skutečně nabitý. První den se v Humpolci na České zemědělské akademii koná soutěž pro studenty středních zemědělských škol o Bramborový květ Vysočiny. V pátek následuje odborný seminář pro pěstitele, a v sobotu se centrum dění přesouvá na Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě, kde probíhá výstava odrůd brambor a trhy. Návštěvníci zde mohou nakoupit konzumní i sadbové brambory, zúčastnit se soutěží a samozřejmě ochutnat různé dobroty z brambor.
Mnozí zahrádkáři si možná myslí, že mají důvod navštívit akci pouze v sobotu, ale není tomu tak. Když jsme se Bramborářských dnů zúčastnili poprvé, zeptali jsme se předsedy Českého bramborářského svazu Ing. Josefa Králíčka, zda zahrádkáři na akci patří. Jeho odpověď byla jednoznačná: „Samozřejmě, že sem patříte – vždyť zahrádkáři vypěstují třetinu sklizeného množství konzumních brambor v ČR.“ Na akci dorazil i pan Miroslav Muška, zahrádkář, který se pěstování brambor věnuje s mimořádnou profesionalitou. Na svých pozemcích testoval desítky odrůd, včetně novinek od šlechtitelů a pěstitelů sadby, a poskytoval jim seriózní výsledky porovnávacího hodnocení. Více se o něm můžete dočíst v časopise Zahrádkář č. 3/2025.
Součástí Bramborářských dnů je také odborný seminář, kde po úvodních projevech hejtmana kraje, starosty Havlíčkova Brodu, generálního sponzora a ministra zemědělství vystupují odborníci z řad institucí, jako jsou Výzkumný ústav bramborářský, ÚKZÚZ, ČZPI či zástupci slovenských pěstitelů. Tradiční závěr semináře patří Ing. Čížkovi z Výzkumného ústavu bramborářského, který připravuje podrobnou zprávu o vývoji cen brambor v Evropě i ČR. Jeho grafy každoročně ukazují, že za konečné ceny v obchodech nemohou pěstitelé, ale prodejci.
V předsálí akce si návštěvníci přijdou na své. Nabídka bramborových specialit je bohatá – od tyčinek z bramborového těsta, přes plněné brambory se sýrem a masem, bramborové kuličky s uzeninou, až po klasické bramboráčky a mini langoše s česnekem a sýrem. Pro milovníky sladkého nechybí ochutnávky dalších okopanin – topinamburů a jakonu. A kdo chtěl porovnat chuť jednotlivých odrůd, mohl se zúčastnit degustace brambor, kde nechyběl ani kelímek mléka na zapíjení.
Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě jsou oslavou tradice, odbornosti i chutí, které brambory přinášejí. Ať už jste pěstitel, student, zahrádkář nebo jen milovník bramborových dobrot, tato akce rozhodně stojí za návštěvu.
Foto autor
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.