Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Roubování

< zpět
Autor: Vašek K. 2008-05-11 19:48:06

Již několik let používám na přeroubování silnějších stromů jiný než běžný způsob roubování: na podnoži o průměru větším než 10cm, která má také silnou kůru, vyříznu klínek v podobě protáhlého V. Roub použiju také silnější, který seříznu kopulačním řezem a pak ještě z obou stran do špičky aby pasoval do výřezu v kůře - roub tam dobře drží a dotýká se růstového pletiva a snadno přiroste. Jde roubovat i bez mízy, jen se musí vyškrábnout i zbytky kůry a lýka až na dřevo, zasunuté rouby zamažu štěpařským voskem a pak teprve zavážu páskou. Ujímání roubů je vysoké, jeden rok jsem přerouboval starší stromy - celkem asi 108 roubů, z toho se neujalo 15 roubů. Ty už byly slabší, jen na doplnění mezer po obvodě kmene nebo větví, ve vzdálenosti 5 - 8cm. Aby se lépe hojila rána je důležité aby se roubů ujalo co nejvíce, jinak se rána špatně zacelí. Výhoda tohoto roubování je, že se dá použít i na slabší větve s dostatečně silnou kůrou. Při klasickém roubování za kůru se odklípne kůra na obou stranách - takto se jen vyplní mezera vyřízlá v kůře. Když se roubuje kozí nožkou, musí se řezat i do dřeva podnože - při tomto ne. Po zavázání zamažu ještě okraj řezné rány kde je kůra a zbytek dřeva Balakrylem neředěným - lépe přílne na dřevo a je hotovo. Při vázání se páska přilepí na vosk a lépe se omotává - vnuknul mě to jeden můj známý, když mě pozoroval při vázání, kdy mi páska ujížděla. Mám to vyzkoušené na jabloních a hrušních, s peckovinama jsem to ještě nezkoušel.

Autor: milan 2009-02-21 19:28:20

zdravím chci se zeptat na co můžu naroubovat moruši. Díky. solarik61@seznam.cz

Autor: Josef Zavřel 2009-02-22 17:32:13

Dobrý den.Pane Milane,pokud jsem v prodejnách ovocných a okrasných dřevin viděl morušovníky,tak to byly stromky ze semene(semenáče) a ty můžete pěstovat přímo a nebo na ně kulturní odrůdu naroubovat.O jiných vhodných podnožích nevím.Hezký den.

Autor: ludmila 2011-03-22 13:21:48

roubuje se na bilou nebo na červenou morusi .ja sama jsem zkusila naroubovat morusi trnavskou na semenač černe a prirostla.jinak se jeste mnozi řizkovanim ten musi byt dlouhy asi 15 cm a musi to byt dvoulete drevo.infor.jsou z stv2 farmarska revue.

Autor: Viktora 2012-11-26 12:45:17

Dobrý den, chci vědět, co jaký materiál používat na vázání stromků ke kůlu.
Děkuji
Viktora

Autor: dave 2012-11-27 20:53:21

viktorka: no, skvělý poznatek k roubování stromů, to se musí nechat.. no váže se provazem, na zimu nejlépe nějakým plastovým, prý méně saje vodu, takže by to nemělo v zimě tolik namrzat

a k tomu přeroubování starších stromů - prodlouží se takto životnost stromu? (tedy v tomto případě už jen podnože) a pokud ano, tak o kolik tak asi? díky

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy