Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Rozbor pôdy.

< zpět
Autor: ludvik 2008-03-06 14:37:15

Chcem si dať urobiť rozbor pôdy v záhradke pre jej budúce zúrodnenie a naplánovanie hnojenia. Ako sa odoberajú vzorky, aby som získal skutočne objektívny súčasný stav?

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-06 22:17:15

U rozboru půdy ze zahrádky se s objektivivtou příliš počítat nedá, obsah živin se může značně lišit mezi záhonem na zeleninu a sousedním záhonem trvalek. Záleží na tom jakou měl do té doby daný kousek půdy péči, jak byl hnojen a vápněn.
Pro rozbory se odebírá vzorek z několika míst - okraj i střed pokud možno ze stejného pozemku - myšleno se stejným druhem využití, počet míst závisí na velikosti pozemku. Odebírat se má standardně vzorek do hloubky 30 cm, ale zase to závisí na druhu pěstovaných rostlin, u některých - réva, ovocné stromy vás může zajímat i hlubší profil. Vzorky po odběru smísíme a odebereme tolik, aby po usušení měl vzorek o něco více než 1 kg. Ten zašleme k rozoru do agrolaboratoře. Standardně se stanovuje pH, P, K, obsah dusíku se u suchého vzorku většinou neprovádí, je tím již vyloučen dusík ve formě NH4, který se ztratí při sušení a zbylý dusík stejně není v půdě příliš stabilní. Na přání si můžete vyžádat i další prvky, nejčastěji Ca, Mg, N ve formě NO3 a Cl v poslední době i S, neboť po odsíření tepelných elektráren v některých lokalitách schází v půdě síra. Mikroprvky se většinou stanovují jen při podezření na jejich deficit nebo při pěstování rostlin citlivých na jejich nedostatek (známý vztah Mo a květáku). Dalším parametrem půdy je celkové zasolení měřené vodivostí půdního roztoku. Kvalita půdy závisí ale i na obsahu humusu a na struktuře a to k rozboru také patří. Kromě humusu se na vázání živin v půdě podílejí i jílovité částice a celkově se dá stanovit rozborem KVK (kationtovoá výměnná kapacita) ta stanovuje schopnost půdy poutat živiny - to má vliv na další dávkování hnojiv po provedeném rozboru. Každý rozbor a každý prvek navíc něco stojí, zvažte co budete pěstovat ve vztahu k ceně nabízeného rozboru a podle toho se rozhodněte.

Autor: Bohuslav Vlášek 2009-02-02 18:06:38


pH vyjadřující stupeň kyselosti si můžeme nechat zjistit ve výluhu půdy v chemické laboratoři jako pH/KCl, což je nejspolehlivější. Další možností je použít indikačních papírků značky PHAN, které jsou u nás vyráběny a používány již dlouhou dobu. Ke stanovení pH je třeba připravit výluh půdy. Při vyluhování postupujeme tak, že do průhledné skleněné nádoby se širokým hrdlem nasypeme polévkovou lžíci promíchané zkoušené zeminy. Zalijeme trojnásobným množstvím destilované nebo čisté převařené vody. Dobře protřepeme a necháme ustát.Čirý výluh slijeme do čisté nádoby a ponoříme do něj na 2 sekundy indikátorový papírek, a to tak, aby byly navlhčeny nejen indikační, ale i všechny natištěné srovnávací proužky. Po vyjmutí z vody položíme vlhký papírek na suchý bílý porcelánový talířek s rovnou plochou a porovnáme zabarvení indikátorového proužku s barevnými tóny srovnávacích proužků. Na stupnici přiložené v obalu vyhledáme hodnotu pH odpovídající výslednému zabarvení. Více informací o kyselé, neutrání a zásadité reakci viz ZAHRADA_cz Kyselost, zásaditost a neutrální reakce půdy.htm




Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy