Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Předplodina pro ovocný sad

< zpět
Autor: Kamil 2014-10-05 11:20:05

Dobrý den,
chtěl bych si založit menší ovocný sad, mám pozemek (zemědělskou půdu), která je obdělávaná a několik let zde je pěstována pšenice ozimá. Letos po žních jsem pole pohnojil koňským hnojem a dále jsem zasel svazenku jako zelené hnojení. Příští rok 2015 na podzim bych chtěl sadit ovocné stromy. Teď by mě zajímalo, co zde mám zaset. Přemýšlel jsem, že bych během příštího roku několikrát po sobě vysel svazenku nebo směs vhodnou na zelené hnojení a toto vždy zaoral a dále bych zaoral dávku koňského hnoje. Myslíte si, že je taková příprava půdy vhodná? Nebo bych měl například před založením na pole zaset vojtěšku a nechat cca 3 roky a poté zaorat (o tom jsem také přemýšlel). Děkuji za odpověď Kamil. Toto téma jsem omylem vložil i do oddílu ovocné stromky,poprosím admina o smazení mého příspěvku v tématu ovocné stromy, děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-14 11:44:49

Vše záleží na obsahu humusu a živin v půdě. Pro další postup by bylo vhodné zjistit kolik je v půdě základních živin, P, K, Mg, Ca... Hnůj a zelené hnojení to nevyřeší. Na zeleno by byla dobrá směska, ve které je peluška, oves či ječmen, hořčice. Vedle hnoje byste měl do hloubky dostat i zásobní hnojení, fosfor, draslík (podle rozboru). Spolu se zeleným hnojením. Buď tak, že přihnojíte porost, nebo nahnojíte zaorávanou hmotu. Nevím, jestli má půda na vaší parcele dostatek vápníku, když ne bylo by třeba dostat do větší hloubky i ten. Nemělo by se dávat společně s fosforem, zejména pokud byste použil jiné hnojivo než vápenec, dolomitický vápenec. Poslední kultura před sázením by měla být v zemi cca 6 týdnů předem. Nevím jak hluboko můžete orat, ale zásobní hnojení P, K, Ca by mělo přijít do 40-50 cm hloubky. Ten hnůj je uleželý? Bylo by dobře zaorávat hnůj a další hnojiva spolu se zeleným hnojením.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy