Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Rozbor půdy

< zpět
Autor: Libuše 2011-01-02 12:06:02

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde je možné si nechat v Praze udělat rozbor půdy. Chceme začít hospodařit, ale obáváme se, jestli nejsou v půdě škodliviny. Kolik takový rozbor stojí?
Děkuji
Libuše V.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2011-01-03 09:06:57

Rozbory pro zahrádkáře provádějí akreditované laboratoře, k tomuto účelu oprávněné. Pro Vás nejbližší bude pravděpodobně:
- A. G. Service s.r.o., Zemědělská oblastní laboratoř - Chotěšov 165, Lovosice 410 02 - www.agservice.cz
Najdete je na webu (i v našich odkazech v horním menu) a v nabídce služeb mají rozbory půd včetně doporučení, kdy základní rozbor (pH, P, K, Ca, Mg) stál v loňském roce 650,- Kč (poskytují také množstevní slevu - minimálně na 20 vzorků - 20 %). Vzorky lze zaslat poštou nebo přivést osobně, nejlépe po dohodě.

Dalšími akreditovanými laboratořemi jsou - kopíruji text kalendária ČZS a časopisu Zahrádkář:
Často se hovoří i v našem kalendariu o rozborech půd v souvislosti se správným hnojením v zahrádce. Při hledání organizací které se zabývají rozborem půdních vzorků Vás cesta často zavede na ÚKZÚZ. Tato organizace se skutečně zabývá půdními rozbory, ale ne pro soukromou sféru.

výše zmíněná - A.G. Service s.r.o. - ZOL Chotěšov
AGRO CS a.s. Říkov, Česká Skalice
AGRO-LA spol. s r.o. Jindřichův Hradec
EKO-LAB Žamberk spol. s r.o.
ENVIRO-EKOANALYTIKA s r.o. Velké Meziříčí
LITOLAB spol. s r.o. Chudobín
UNIKOM a.s. Kutná Hora, Uhlířské Janovice
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Frýdek Místek
Zemědělská oblastní laboratoř Malý a spol. Žatec, Postoloprty

Orientační hodnotu pH půdy lze stanovit indikátorovými papírky prodávanými v laboratorních potřebách nebo velkých drogeriích.

Autor: zdenek 2011-02-17 16:23:04

Dobrý den,
mám doplňující dotaz. Také chci založit zeleninovou a ovocnou zahradu, ale pod zemí prý jsou různé suťe a odpad ze stavby domu před osmdesátí lety. Chci si tedy udělat rozbor půdy, ale v laboratoři mi řekli že musím vědět co mají zjišťovat a to já právě nevím.
Napadá mě jen rozbor na těžké kovy a nebo chemický rozbor, ale ten by pak zase potřeboval analýzu...
Na co bych si tžedy měl nechat udělat rozbor? Pozemek je v Praze ve vilové čtvrti. Teď navíc máme po zahradě roztroušeny kuličky polystyrenu ze zateplování, vadí to?
Děkuji ZD

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2011-02-21 08:51:51

Přeji dobrý den pane Zdeňku.
Problematika rozborů půdních vzorků na případně kontaminovaných půdách je dost specifická; navíc stanovení obsahu samotných rizikových prvků může být drahé. Některé těžké kovy jsou ve velmi malých množstvích řazeny mezi prvky důležité pro výživu rostlin - mikroelementy (nikl - Ni, kobalt - Co). Mezi méně bezpečné - balastní prvky (často jsou do půdy dodávány hnojivy), které se mohou dostat do potravního řetězce jsou pak považovány titan a vanad.
Vysloveně rizikovými prvky jsou pak rtuť, olovo, kadmium, chróm, arzen, beryllium, thallium a další.

Rozbory pro stanovení obsahu těchto prvků jsou jednak drahé a často se jejich přítomnost stanovuje spíše z rozborů zelených vzorků rostlin z rizikových stanovišť (- tam kde bylo hnojeno odpadními kaly z čistíren odpadních vod, kde došlo k průsaku vod z koželužen; rizikové půdy v průmyslových zónách a v blízkosti frekventovaných silnic; velmi nebezpečné jsou staré železniční pražce často používané v zahradách; tam kde se do půdy dostala škvára nebo struska; kde se na zahrádkách běžně používá popel z uhlí jako příměs do kompostů, půdy, ... apod. - výrazně upozorňuji, popel ze dřeva je jednoznačně vhodným pro hnojařské účely). Pravdou je i to, že pokud dojde ke kontaminaci půdy a to ať už jakýmkoli způsobem, není následně možné rizikové prvky z půdního profilu odstranit. Pak je laboratoří zpravidla doporučen postup hnojení, který maximálně omezí příjem těchto prvků rostlinami tak, aby se nedostávaly do potravního řetězce (pravidelné vápnění, doporučení týkající se výběru hnojiv apod.).

Pokud Vám mohu dát nějakou radu a Vy máte opravdu obavu z možné kontamince půdy, je na místě obrátit se přímo na on-line poradnu Zemědělské oblastní laboratoře Chotěšov se kterou mají naši zahrádkáři dobré zkušenosti - www.agservice.cz
on-line poradna na : http://www.agservice.cz/zol-uvod.html
U kontaminovaných půd je pak doporučeno i odebrání vzorků vody s jejím kompletním rozborem - mnohdy postačí pouze tento rozbor pro vyloučení možných rizik.


Polystyren je inertní stálou látkou ze které nemusíte mít po chemické stránce obavy. Často je používán v zahradnické praxi jako příměs do zejména množárenských substrátů; jeho nevýhodou ve volné půdě může být jen jeho světlá barva a trvanlivost, napovídající na znečištění půdy podobně jako u skládek.

Autor: Libuše 2011-02-21 23:03:13

Moc děkujeme, mějte se hezky!

Autor: Gabriela 2011-04-07 11:36:30

Dobrý den,
chci se zeptat na kontaminaci železničnimi pražci.
Koupili jsme pozemek na kterém byly použity železniční pražce.
Nechali jsme udělat rozbor půdy v místě pražců na polycyklické aromatické uhlovodíky a vyšla hodnota je 25,8 mg/kg.
V prvé řadě bude nutné pražce ze zahrady odstranit a pak vyčistit půdu.
Je možná nějaká dekontaminace těchto látek jinými rostlinami nebo zda je jiný způsob jak půdu vyčistit?
Je pravděpodobné že je pozemek kontaminován celkově nebo škodliviny obvykle zústáváji v oblati blízko použitých pražců?

Na zahradě máme rostliny k jídlu absorbují se tyto látky do plodů?

Můžete mi prosím poradit jaké kroky podniknout k vyčištění a vytvoření bezpečné zahrady?
Mám malé děti , tak je to pro mne zdravotní bezpečnost zahrady důležitá.

Autor: Markéta 2011-10-19 13:31:02

Dobrý den Gabrielo,

chtěla bych se Vás zeptat, jestli Vám někdo odpověděl na Váš dotaz? Máme podobný problém a nikde se nemůžeme dobrat odpovědi.

Děkuji.

Autor: M&Ms 2011-10-26 10:18:44

Dobrý den,

mám velmi obdobný problém. Po minulých majitelých mi na zahrádce zbylo nemálo železničních pražců, což mě upřímě deprimuje. Sice jsou už letité, staré a rozpadají se, to ale neznamená že se nejedná o polutant.

S pražci to není úplně jednoznačné. Záleží zřejmě na stáří. Do roku 1950 se impregnovali horkou smolou, což nebylo tak účinné jako impregnace pomocí Polycyklických aromatických uhlovodíků.

Neimpregnovalo se to úplně tím nejhorším svinstvem, ale i přes to je to poměrné nebezpečné. Ze zahrady by měli co nejrychleji zmizet. Budu si také nechávat dělat rozbor půdy na PAU, ještě napíšu jak dopadl u mě. Ovšem myslím že hodnota 25 mg/kg je už extrémní. Zákonem stanovená limitní hodnota je 1 mg/kg.

Rozklad požitých PAU (tedy jmenovitě kresol a karbol) se rozkládají ještě poměrně rychle (v porovnání s ostatními PAU). K rozkladu napomáhají také bakterie běžně obsažené v půdě. Těm je potřeba pomoci kompostováním a provzdušňováním. Další možností je odtěžit zeminu a navézt novou... Tak i tak si nechte udělat rozbor spodní vody (pokud máte studnu), zda není kontaminována nějakými oleji. Ty by se odtud dostávali velice obtížně.

Pokud se rozhodnete jako já pro dekontaminaci půdy, je to běh na dlouhou trať, kdy je potřeba dobře pracovat s kompostem, fyzikální i bilogickou stránkou půdy ale i pěstovat zde správné plodiny, které napomáhají odčerpání těžkých kovů z půdy. Nachte si udělat rozbor na těžké kovy a výsledek konzultujte s vyhláškou 13/1994 kde najdete max. bezpečné množství stanovené zákonem, viz http://www.kr-karlovarsky.cz/NR/rdonlyres/A6B0CF9D-6BDB-4D83-959D-9C13F6AEDBF7/0/Z_zpf_1994_13.pdf

Plodina která z půdy dostává těžké kovy je třeba řepka olejná. Vypěstovanou biomasu ale v žádném případě nevracejte do kompostu :-) Remediační procesy časem všechen PAU "sežerou" a vytvoří z něj běžné biologické látky, tento proces musí probíhat za přístupu vzduchu! Můžete si udělat květinové záhonky, třeba růžím jak se zdá to nevadí.

Píšete že máte malé děti. Nenechávejte je hlavně na ty pražce sahat, může z toho být ošklivá vyrážka. Pražce jsou nebezpečné nejen pro půdu, ale i pro ovzduší, dýchat výpary z nich je také přinejmenším nezdravé. Až ty pražce budete někam odnášet, tak si vemte rukavice.

Problém je kam s pražci, za ekologickou likvidaci se bohužel platí...

Také jste se ptala, jestli může být pozemek zamořen celý. Záleží na tom jak dlouho jsou tam ty pražce, zda je pozemek do kopce (tedy jak teče voda) a podobně...

Ten kdo si na zahradu natahal pražce byl naprostý ignorant, už když se na ten pražec podíváte, musí být každému naprosto jasné že to je napuštěné tím co rostliny nesnáší. A to přece do zahrady nepatří... Jak já s oblibou říkám, Nikdy neříkej: "Přece neni někdo tak blbej, aby ......) :-D

Autor: petr 2011-11-29 12:57:50

Dobry den,
jak sme se nedavno dozvedeli tak nam soused vypoustel jisty cas (par let) zumpu(wc, koupelna) na pozemek. Mohli by ste mi poradit jaky typ rozboru pudy je treba dat udelat? Na co se zamerit? Nebo nejaky postup jak ozdravit pudu? Chteli by sme tam mit zahradku. Dekuji.

Autor: petr 2011-11-29 13:01:42

Dobry den,
jak sme se nedavno dozvedeli tak nam soused vypoustel jisty cas (par let) zumpu(wc, koupelna) na pozemek. Mohli by ste mi poradit jaky typ rozboru pudy je treba dat udelat? Na co se zamerit? Nebo nejaky postup jak ozdravit pudu? Chteli by sme tam mit zahradku. Dekuji.

Autor: M&Ms 2011-12-04 10:48:21

Dobrý den,

záleži na tom co všechno soused do žumpy vypustil a jak moc se dostalo do půdy. Jestli jsou to pouze fekálie + nějaké to mýdlo z koupání není to až tak hrozné. Horší už jsou saponáty a odpad z pračky. Ty obsahují spoustu látek, které škodí životnímu prostředí.

Fekálie podstatně zvyšují obsah dusíku v půdě. Dusík se ale z půdy vyplavuje, horší je pokud prosákne do spodní vody, ta je pak znečištěna na dlouhou dobu. Na zálivku to ale nijak zvlášť nevadí. Rostliny dusík běžně přijímají je to jeden z nezbytných prvků pro růst.

Typl bych si že váš soused nezůstal jen u fekálií ale vylil do odpadu i nějaké mycí prostředky. Saponáty a prací prášky obsahují různé ropné látky a fosfáty. Fosfáty pro zahrádku nejsou katastrofou, jsou vcelku běžné v chemických hnojivech.

Pokud vás to trápí a chcete udělat rozbor, zaměřil bych se na PAU, základní rozbor půdy (základní prvky N, P, K, Ca...) a můžete udělat i rozbor na těžké kovy (člověk dneska nikdy neví). Pak budete mít jistotu že zelenina z vaší zahrádky bude čistá.

Co se týče remediace půdy (tedy "vyčištění") je několik možností. Záleží ale především na druhu znečištění. O PAU už jsem psal výše, s těžkými kovy je to mnohem horší, pokud by vás to zajímalo, napište a já se víc rozepíšu. :-)

Na závěr bych dodal, nezoufejte, v dnešní době se provádí spoustu vědeckých výzkumů, které mají výsledky. Navíc příroda je mocná, jen je jí potřeba trochu pomoct.

Autor: Balíková Leonarda. 2012-02-27 16:23:49

Dobrý den.
Je to už více jak dvacet let,co se nám tchán a dědeček stará o zahrádku za našim rodinným domem.Ale bohužel používal a stále používá nešetrných praktik při používání postřiků zejména pesticidů.Např.vylívání zbytků postřiků do půdy a další.Ráda bych si nechala udělat rozbor půdy, ale nevím kde. Žiji ve Znojmě.
Děkuji.

Autor: Pro Balíkovou Leonardu 2012-03-20 07:24:56

Zkuste použít GOOGLE

Autor: ondra 2012-10-10 22:59:44

S těmi pražci bych to neviděl tak černě, máme je na zahradě a máme v nich obrovskou kolonii lesních mravenců. Takže nebudou až zas tak jedovaté.

Autor: Pro Balíkovou Leonardu 2012-10-14 05:20:10

Obraťte se na předsedu ÚS ČZS č. 613, jižní Morava, Obroková 4/6, 669 02 Znojmo Olgu Dusíkovou: tel. 776 109 406, e-mail: dusikovao@seznam.cz. Jou tam od toho, aby "metodicky vedli". Pokud informace tohoto druhu nemají, pak jsou tam zbyteční.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2012-10-16 22:02:50

Dobrý den, rozbor půdy na rezidua postřiků bude dosti finančně náročný. Doporučuji vyhledat agrolaboratoř, která se specializuje na rozbory kontaminované půdy. Nedávno jsme na toto téma již odpovídali, stačilo hledat v příspěvcích.
podívejte se na:
http://www.zahradkari.cz/forum/index.php?display=prispevky&id_tema=1153
Jinak na ÚS ČZS Znojmo (paní Dusíková) jsou pro členy ZO v poradně připraveni poskytnout základní pěstitelské a zahrádkářské rady, ale obávám se, že problematika kontaminace je natolik specifická, že nelze řešit jinak než vybavenou laboratoří, a pak je celkem jedno kam vzorek zeminy zasíláte (poštovné je v rámci ČR jednotné bez ohledu na vzdálenost).

Autor: Jarka 2012-10-17 20:42:41

Dobrý den , koupili jsme pozemek kde jsme začali pěstovat zeleninu patizony,jsou ale nějak Hrbaté hnijí atd.kde je prosím možné udělat rozbor zeleniny na cizorodé látky popř.těžké kovy apod. Jsme z blízkosti Brna. Děkuji moc za odpověď.

Autor: Iva 2013-04-02 15:49:48

Dobrý den, nedávno jsme koupili zahradu, ve které jsou železniční pražce (množství cca 10 - 15 ks, jsou z nich udělané schody k chatě a zídka ve svahu, na které je terasa). Kdybych dříve věděla, jakou ekologickou zátěž to představuje, zahradu bych nekupovala. Podle býv. majitele jsou ty pražce na chatě cca půl roku. Zahrada je ve svahu, pražce jsou cca ve čtvrtině svahu odspodu. Vedle této terasy je také jímka, která prý zřejmě prosakuje, protože nikdy nebyla vyvezená. Mám nyní obavu cokoli jedlého pěstovat na místě okolo pražců níže po svahu až ke konci zahrady. Pražce nechám co nejdříve odvézt. Poradili byste mi prosím, jak a kým si nechat udělat rozbory půdy, zda je vhodná k pěstování jedlých plodin? Domnívám se, že kontaminace není jen v místě pražců a jejich bezprostředním okolí, ale díky propojenosti všeho se vším (spodní vody apod.) je kontaminovaná většina půdy. Z jaké hloubky se berou vzorky půdy? Z jaké vzdálenosti od pražců se vzorky berou? Prosím o návod, jak tuto situaci vyřešit. Děkuji. Jsem z Brna.

Autor: Iva 2013-04-02 16:11:25

Dobrý den, nedávno jsme koupili zahradu, ve které jsou železniční pražce (množství cca 10 - 15 ks, jsou z nich udělané schody k chatě a zídka ve svahu, na které je terasa). Kdybych dříve věděla, jakou ekologickou zátěž to představuje, zahradu bych nekupovala. Podle býv. majitele jsou ty pražce na chatě cca půl roku. Zahrada je ve svahu, pražce jsou cca ve čtvrtině svahu odspodu. Vedle této terasy je také jímka, která prý zřejmě prosakuje, protože nikdy nebyla vyvezená. Mám nyní obavu cokoli jedlého pěstovat na místě okolo pražců níže po svahu až ke konci zahrady. Pražce nechám co nejdříve odvézt. Poradili byste mi prosím, jak a kým si nechat udělat rozbory půdy, zda je vhodná k pěstování jedlých plodin? Domnívám se, že kontaminace není jen v místě pražců a jejich bezprostředním okolí, ale díky propojenosti všeho se vším (spodní vody apod.) je kontaminovaná většina půdy. Z jaké hloubky se berou vzorky půdy? Z jaké vzdálenosti od pražců se vzorky berou? Prosím o návod, jak tuto situaci vyřešit. Děkuji. Jsem z Brna.

Autor: Miloš Kožešník 2013-04-09 09:17:27

Myslím, že máte z pražců přehnaný strach. V zahrádce bych je skutečně nenechával, ale, musíte je likvidovat jako nebezpečný odpad, tedy nelze je jen tak vyvést na skládku, právě pro cenu za likvidaci je železnice raději rozprodala a snad za to dostala i půlmilionovou pokutu - najdete to tom mnoho článků na webu.

S ohledem na cenu rozboru, který vám toho stejně moc neřekne, bych spíše místo, kde byly pražce vyhradil pro okrasné rostliny. Vodorovný průsak půdou není tak rozsáhlý. Pro pražce se k napouštění používaly různé stabilizační sloučeniny. Podle posudku Státního zdravotního ústavu může být škodlivý nejen přímý kontakt pokožky s pražci, které obsahují těžké kovy (i rtuť), dehet a další látky, ale i samotné vdechování výparů z nich. Ale výluh je z pražců minimální, jde většinou o látky ve vodě velmi těžko rozpustné (je to i logické z důvodu dlouhodobé ochrany pražců se z nich látky nesmí vyplavit).

Autor: Lena 2013-04-25 09:23:11

Dobrý den,soused nad naší zahradou má chatu a celoletně ji obývá.Zjistila jsem ,že vypouští jakousy vodu do tuji co má přímo u hranice s naším pozemkem.Je to coulová hadice a tekutina teče i více jak pul dne na stejné místo.Na muj dotaz co vypouští ,odpoví ,že pouze zalévá tuje.Samozřejmě ,že vše prosakuje na naši zahradu a pod těmito tujemi je pořád mokro v rozloze 6*6 metru.Sázíme tam alespon brambory,ale i tak mám obavy z nezávadnosti,mám tři děti.Nejspíš nemá ani jímku,protože přístup s fekálem k němu je nemožný.Dalo by se rozborem zjistit jak moc je to pro nás škodlivé,popřípadě jak postupovat?

Autor: Miloš Kožešník 2013-04-25 23:26:50

Myslím si, že by zjištění cenově bylo značně náročné, v porovnání s předpokládatelným výsledkem. Pokud skutečně jde o běžné fekálie, pak budou tuje zalévané vámi popsaným způsobem znatelně vzrůstnější, pokud ne, pak bych teprve měl obavy ze škodlivosti vypouštěné kapaliny.

Autor: Lena 2013-04-29 06:06:41

Děkuji za odpověd,tuje jsou pěkně vzrostlé,i brambory docela narostou,jenže obavy kví v tom,co vše tyto brambory mohou obsahovat,dyt lidské fekálie nejsou nikterak vhodné ke hnojení.Už jen to ,že si je nevypouští na svou zahradu ,ale přímo na plot k nám a to poměrně často.

Autor: Miloš Kožešník 2013-04-29 23:07:05

Nenašla by se nějaká jiná plodina, která nemá zásobní orgán v zemi a není tudíž tolik problematická s ohledem na obsah látek v půdě (nejlépe nějaké květiny). Jinak vypouštění odpadních vod vámi uvedeným způsobem by asi zajímalo místně příslušný úřad. Pokud tam vypouští vodu tak dlouho dalo, pak by se nějakým způsobem dal odebrat vzorek (nádobka na tyči) to by vám pomohlo při dalším rozhodování i jako důkaz pro případ, že se jedná o fekálie.
Pak se na souseda dá pohlížet jako na přestupce Zákona o odpadech 185/2001 Sb.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-185 a lze mu uložit i dosti nepříjemnou pokutu, ale o tom se dá dočíst v mnoha článcích. --
http://www.vakinfo.cz/kanalizace/za-nelegalni-vypousteni-odpadnich-vod-hrozi-stale-pokuty a mnoha dalších.

Autor: Simona 2013-06-13 08:44:00

Dobrý den,
koupily jsme domek se zahrádkou. Dozvěděla jsem se od sousedky, že předchozím majitelům vytekl do zahrady jejich bazén a od té doby jí rostliny divně rostou. Část zahrady jsem chtěla využít pěstování zeleniny a ovoce - jak zjistit jestli půda obsahuje škodliviny - resp., které to v tomto případě mohou být?

Autor: Jarmila Praha 8 2013-06-14 20:57:37

Dobrý den, právě nám prošla povodeň po zahrádce, v Praze 8, na Libeňském ostrově.
Zajímalo by mě, zda máme udělat rozbor půdy a za jak dlouho můžeme opět bezpečně pěstovat na záhonech. Nebo další rady jak na vegetaci, která byla 5 dní pod vodou.
Je jasné, že musíme vše odstranit, ostříhat apod. Děkuji za odpověď.
Jarmila

Autor: Miroslava, Ropice 2013-08-18 14:50:24

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat kde je možné zkontaktovat v moravskoslezském kraji agrolaboratoř. Moji rodiče obdělávají pozemek, který má spíše jílovitou půdu. Snažíme se jej hnojit organickými i anorganickými plodinami, střídat plodiny, ale nemáme pocit, že by se stav této půdy zlepšoval. Asi děláme spoustu chyb a potřebovali bychom odborné poradenství, jak s touto půdou zacházet, co dávat, co pěstovat.S pozdravem, M. Šedá

Autor: Miroslava, Ropice 2013-08-18 14:56:15

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat kde je možné zkontaktovat v moravskoslezském kraji agrolaboratoř. Moji rodiče obdělávají pozemek, který má spíše jílovitou půdu. Snažíme se jej hnojit organickými i anorganickými plodinami, střídat plodiny, ale nemáme pocit, že by se stav této půdy zlepšoval. Asi děláme spoustu chyb a potřebovali bychom odborné poradenství, jak s touto půdou zacházet, co dávat, co pěstovat.S pozdravem, M. Šedá

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-08-18 15:22:00

Pokud si chcete nechat provést rozbor půdy, pak budete vzorek k rozboru stejně zasílat poštou a tak je jedno jestli je laboratoř v moravskoslozském kraji. Poštovné je stejné pro celou ČR. Můžete nejprve zkusit kontaktovat některou z výše uvedených, nebo hledat na webu případné nové.

Autor: Stanislav Eminger 2013-11-05 10:00:21

S odvoláním na řadu tazatelů hledající poradenství a rozbory půdy a rostlin doporučuji agrolaboratoř společnosti EMPLA AG
Za Škodovkou 305
503 11 Hradec Králové
www.empla.cz, empla@empla.cz

Autor: Roman Hlavatý 2014-03-22 23:18:27

Dobrý den.
Prosím o radu, kde mohu sehnat někoho, kdo mi udělá rozbor půdy ze zarostlého rybníka?
Předem děkuji

Autor: M.Šmoranc,ČZS 2014-03-31 07:48:47

Vážený pane Hlavatý,
rozbor půdu si můžete nechat udělat od firmy A.G.Service s.r.o., Zemědělská oblastní laboratoř, Chotěšov 167 Lovosice 410 02, tel: 416 591 693, nebo 602 118 308, případně email: zol@agroservice.cz, přeji pěkný den.

Autor: Alena 2014-09-24 10:28:40

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat máme žumpu s přepadem a každý rok ji vyvážíme. Dnes k nám přišel soused, že nám naše žumpa prosakuje a znečistila mu jeho studnu, kterou má vzdálenou od nás cca 10m. Chtěli by jsme udělat rozbor půdy kolem naší žumpy jestli je únik opravdu od nás. Jak máme postupovat aby jsme zjistili zda je to opravdu od nás.
Děkuji za pomoc

Autor: z. 2014-09-26 06:22:34

Je velmi pravděpodobné, že je to od vás. Už jen ten fakt, že má žumpa přepad! Žumpa určitě není tak veliká, aby pojmula veškerý váš odpad za celý rok. Vy vypouštíte přebytek tekutého odpadu přepadem do okolí. Pouze jednou za rok vyberete i ten hustý spodek.
Zjistěte si podle vodoměru, kolik vody jste za rok doma spotřebovali a porovnejte to s velikostí žumpy. Asi se budete divit.
Pokud máte i studnu a vodu čerpáte také mimo vodoměr, pak si spočítejte, kolik jste jí spotřebovali. Je to pracnější, ale dá se to zvládnout. Víte, jaký obsah má dřez, kolikrát ho naplníte za týden, za měsíc, za rok. Zjistěte si, jaký objem má nádržka na WC a kolikrát spláchnete za den, za týden, za měsíc, za rok. Počítají se všichni členové domácnosti. To samé s umyvadlem, vanou, příp. sprchou, pračkou, myčkou atd. Prostě veškerou spotřebu vody, která skončí v žumpě. Samozřejmě se tam nezapočítává voda na zalévání zahrady. Je to hodně litrů a žumpa není nafukovací.
Je lepší se se sousedem dohodnout na nějakém řešení, než aby věc řešily soudy. Tím byste si pouze zvýšli výdaje.

Autor: Jirka Šíma 2016-07-27 10:52:52

Dobrý den,
jsou tu moc zajímavý informace :) Jen bych se chtěl zeptat, jestli máte někdo zkušenost s laborkou ALS, chtěl bych si tam udělat rozbor půdy na těžký kovy a ropný zbytky a dostal jsem na ně tip od kolegy.

Díky za každou reakci
tady maj webovky, když by to někdo nechtěl hledat http://alsglobal.cz/zivotni-prostredi/matrice/pudy-kaly-sedimenty
Jirka

Autor: Lucie 2018-08-11 23:35:37

Dobrý den, máme pozemek vedle zatopeného hnědouhelného domu, kde se velmi zvýšila hladina vody a defakto ohrožuje nemovitost. Je zpracován rozbor vody, kde bylo prokázáno mnohonásobně zvýšené množství síranů. Máme mít obavy, že může být od vody kontaminovana i půda? Jaký rozbor půdy bychom si měli nechat zpracovat?

Autor: Lucie 2018-08-11 23:36:46

Dobrý den, máme pozemek vedle zatopeného hnědouhelného dolu, kde se velmi zvýšila hladina vody a defakto ohrožuje nemovitost. Je zpracován rozbor vody, kde bylo prokázáno mnohonásobně zvýšené množství síranů. Máme mít obavy, že může být od vody kontaminovana i půda? Jaký rozbor půdy bychom si měli nechat zpracovat?

Autor: Nikola Sucha 2019-04-21 08:50:00

Dobry den,

koupili jsme dum se zahradou, kterou v naproste vetsine tvori navazka. Ze je to navazka jsme vedeli, ale jakmile jsme zacali upravovat zahradu pro navezeni nove pudy, zacali jsme vykopavat kusy asfaltu. Rozhodli jsme se tedy podivat hloubs a cca prvnich 35 cm je to zda se stavebni sut a pote uz zacina seda vrstva plna betonu, ktera je v nektery h mistech namixovana s cernou barvou, ktera zapacha, myslim si, ze je ti asfalt. Na tuto zeminu chceme navest jeste dalsich 20 cm nove pudy. Soused se zminil, ze kdyz se delala navazka, navezl sem puvodni majitel dospod asfaltovy recyklat. Chtela jsem se zeptat, zda muze byt toto v hloubce cca 60 cm nejak zdravi zavadne, kdyz tu hodlame zit zbytek zivota? Dekuji

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy