Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Stinná zahrada pod lipami

< zpět
Autor: Lenka P. 2020-12-27 16:03:29

Dobrý den, máme malou zadní zahradu u rodinného domu, která je zcela zakryta stínem mohutných lip, které jsou vysázeny kolem sousedícího hřbitova. Zahrada do této doby fungovala jako skladiště stavebního materiálu, při rekonstrukci našeho domu. Ráda bych z této části malé stinné zahrady měla klidné útulné místo na relaxaci s vínečkem, či teplým čajem. Přední zahrada, slouží především dětem a bujarým grilovačkám - takže ta je rušnější. Půda na zadní zahradě je spíše jílovitá a díky sousedícím lipám se zde větším rostlinám nedaří - všechny živiny a vodu vysají lípy. Napadly mě vyvýšené záhony. Díky nim bych zde mohla pěstovat i azalky a rododendrony, hortensie - či jiné kyselinomilné rostliny, kterým se daří ve stínu a i tak krásně kvetou. Líbí se mi traviny, ale ty mají vesměs raději slunná či polostinná místa. Zadní zahrada je směřována na jižní stranu, ale stín je zde celoročně díky lipám. Prosím, poradili by jste mi, jakým rostlinám se bude dařit pod lipami? Nevím, zda rostlinám nebude vadit pyl a nektar, který padá z lipových květů... Celoročně z lip něco padá - okvětní lístky, lupení, uzrálé kuličky, větvičky a větve, pyl... Moc děkuji za rady a doporučení. Posílám i fotku momentálního stavu zahrady, tvaru a umístění lip, které zastiňují pozemek. Plánujeme nový plot, kompost půjde na konec zahrady - blízko skladu dřeva, abychom mohli využít co nejvíce místa na osázení a zútulnění tohoto místa. Lenka

Připojený obrázek: Stinná zahrada pod lipami
Autor: SPCH 2020-12-28 11:05:03

Lenko, Váš nápad s vyvýšenými záhony je skvělý. Na medovici padající ze stromů platí voda-dešťová i z kropičky, hadice. Pokud máte vliv na majitele lip, tak kvalitní práce stromolezců-zdravotně estetický, bezpečnostní řez by umenšil nepříjemné vedlejší efekty, které jinak tyto majestátní stromy působí. Stejně nejspíš jednáte s obcí stran výměny plotu. Pak by jistě i ty traviny na Vaší upravené zahrádce prosperovaly.

Autor: Lenka P. 2020-12-28 18:59:39

Majitelem je obec a jelikož máme pozemek blíž k lipám než je samotný hřbitov, tak ani prořez stromů je nereálný. :( A plot je zatím starý a v co nejbližší době ho budeme zcela měnit. Takže stínu se nezbavíme. Vyvýšené záhony jsou jediná možnost, jak pomoci rostlinám ve výživě a udržení vláhy, ale potřebovala bych poradit, které rostliny zvládnou takovýto stín - není hluboký a temný, ale na některá místa sluníčko \"nedohlédne\". Nerada bych sem zasadila rostliny, které by mi pak díky podmínkám, co zde máme uhynuly... Děkuji za rady Lenka

Autor: Lenka P. 2020-12-28 19:06:04

Ještě přikládám obrázek se zakreslením, kdy kam svítí sluníčko v létě. V jižní části bude přístřešek (modrá čára a oranžové malé čárky bude vchod do přístřešku), který bych ráda schovala třeba rákosím, travinou nebo bambusem...

Připojený obrázek: Stinná zahrada pod lipami
Autor: Lucka 2021-07-14 21:39:05

Dobrý den, musím teda říct, že naše zahrada je taky docela stinná. Nikdy mi to nepřišlo, protože ji máme hodně vyšperkovanou. Nicméně, ráda bych tam ještě dala nějaké osvětlení. Kde koupit? Kde se inspirovat? Díky moc.

Autor: Janina 2021-08-19 20:25:49

Dobrý den, my jsme osvětlení na zahradě řešili od https://www.elusia.cz/. Byli tam super, se vším nám pomohli, poradili. Byli fakt super. Tak doporučuju kouknout určitě vyberete.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy