Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Játrovky

< zpět
Autor: Jindřiška 2022-09-08 21:12:51

Dobrý den, minimálně 3 roky se potýkám s likvidací játrovek, ale čím víc se snažím, tím více se množí, takže aktuálně mám zaplevelenou celou zahradu (cca 40 m2). Zedníci stavěli \"hrady z písku\", takže mi vše (písek, malta, kousky cihel) padá dolů do záhonů. Zbytky stavební suti jsou i podsypané cesty (betonové obrubníky). Často tady prší a část zahrady mi od sousedů stíní vysoké túje, smrk a zdi, takže je tady vlhko a kyselejší půda - proto tam pěstuji azalky a rododendrony (dříve ouškovitost, hlenky, nyní navíc játrovky a obvyklé mechy).
Nejdřív jsem zkoušela na větší části zahrady odstraňovat vrstvu zeminy s játrovkami, potom vápnit, ale vápnění samozřejmě nepomohlo, tak jsem podle rady p. Pařízka se snažila vytvořit koncentrát z Cereritu a potírat/polévat jednotlivé rostliny. Nevím, jestli Cererit dříve (v 80. letech) existoval v práškové formě, ale jako granulát je prakticky nerozpustný, takže se mi nepodařilo vytvořit potřebnou kaši, ale maximálně bílou vodu, která kýžený efekt nepřinesla. V zahrádkářské prodejně mi vnutili herbicid Garlon, kterým jsem si přes veškerou opatrnost při aplikaci zahubila kulturní plodiny (konkrétně např. celé jahodiště). Potom jsem zkoušela zelenou skalici, která se také špatně rozpouští. Na játrovky měla minimální efekt, zato kam ukápla, zůstaly fleky (na betonových prvcích).
Když se mi nedaří rozpustit pevné hnojivo, koupila jsem tedy hnojivo tekuté, naředila podle návodu a to si játrovky teprve pomlaskávaly a bujely - a to prý se jim daří v chudých půdách. V záchvatu zuřivosti jsem je polévala neředěným hnojivem rovnou z láhve, ale litr hnojiva velkou parádu nenadělá, takže jen několik trsů játrovek zhnědlo, ostatní bujely dál. Novou zeminu nemám kde koupit: všude prodávají jen balený substrát z kůry, která se na pěstování např. zeleniny absolutně nehodí a ze kterého pak vyrůstají houby (různé špičky, teď jsem tady měla maličké bedly).
Vážně už nevím, co dělat. Máte prosím nějaké další rady, co mohu ještě vyzkoušet? Zrušit záhony a nechat pozemek zarůst trávou? V každém hobby televizním pořadu radí akorát jak pěstovat trávník!

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy