Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zežloutlá borovice

< zpět
Autor: Markéta 2021-09-28 10:30:00

Dobrý den, mám vysazené zcela nové borovice na jaře - všechny se ujaly, vyrostly nové zelené vrcholky. Jenže nyní na některých z nich pozoruji jev, který vede k zežloutnutí celého stromu (až na ty nové vrcholky) a začínají všechny téměř opadávat. Jedná se o klasický podzimní jev nebo je problém někde jinde? Moc děkuji za odpověď.

Připojený obrázek: Zežloutlá borovice
Autor: Ivan Dvořák 2021-09-28 19:22:36

Problém se živinami? Vypadá to, jako by se pohyblivé prvky (N,P,K, Mg) přesunuly z jehlic starších do mladých, protože tyto živiny nebyly v zemi (jen zakopané stromky, bez přípravy jámy, zásobního hnojení - hladové po živinách, z kontejnerů).
Podívejte se jestli nenajdete na jehlicích příznaky sypavky.
Nebyly borovice z hustšího porostu? Jehlice nemusely být zvyklé na slunce, odcházejí dík tomu (to by to žloutlo průběžně, stejně jako v prvním případě).
Jehlice odcházejí normálně po 6-8 letech. Což by také mohlo být aktuální.

Autor: Markéta 2021-09-29 17:28:20

Velmi děkuji za rychlou odpověď. Stáří stromku bohužel neznám, ale jsou vysoké zhruba 1,8m. Byly dovezené ve valech (pravda je, že výkop nebyl nijak speciálně připraven), ale překvapivě celé léto se jim dařilo (bez nějakého většího opadávání a reznutí), naopak byly všechny krásně zelené. Zhruba před měsícem přihnojené (ale zkusím se zaměřit na Vámi popsané konkrétní živiny)... Dovolím si zaslat ještě větší detail, protože sypavku nerozpoznám...

Připojený obrázek: Zežloutlá borovice
Autor: Markéta 2021-09-29 17:29:32

...a ještě fotka jiného druhu borovice, které má také začínající reznutí. Tam se to z mého pohledu možná už jako nemoc projevuje...(?)

Připojený obrázek: Zežloutlá borovice
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-09-30 15:33:19

Na sypavku to nevypadá, spíše na ten deficit živin. Borovice to na dalším obrázku sice není, ale znaky to má podobné. Potíž je s tím, že barva funkčnost se jehlicím přihnojením nevrátí, že dožloutnou, zhnědnou a uschnou, opadají.
Tsuga to myslím také není, snad nějaký druh tisu, ale určitě to tu někdo bude znát a ozve se.

Autor: Markéta 2021-09-30 18:18:16

Velmi děkuji za všechny podněty...zkusím dodat potřebné živiny a snad na jaře zase obrazí. A jinak se skutečně v druhém případě jedná o tsugu (tedy alespoň takto mi to bylo prodáno :-))

Autor: Marie 2021-10-03 00:57:33

Tsuga sice patří do čeledi borovicovitých, ale borovice to určitě není. ;-) Do této čeledi patří značné množství jehličnanů - např. i smrk či modřín.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy