Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Katalpa - verticiliové vadnutí

< zpět
Autor: Jahelka 2021-07-31 10:17:14

Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o radu. Před třemi roky jsme na slunné místo zasadili strom katalpu (cca 160 cm). Letos nám začaly z ničeho nic usychat tři velké větve (u středu úplně nahoře a dvě ve spodní části). Škůdce jsem na listech žádné neviděl. Na internetu jsem se dočetl o verticiliovém vadnutí. Strom je zasazen v ostrůvku, na něm je tkaná textilie a na povrchu je kačírek. Nikdy se nic takového nedělo až letos. Pokud by to bylo to verticiliové vadnutí, tak jsem se nikde nedočetl co dělat. Máme větve odřezat a zamazat balzámem nebo nechat jak jsou? Případně máme udělat nějaké zálivky? Strom už je veliký na jakékoliv přesazování a ani by nebylo kam ho dát jinam. Děkuji za jakékoliv rady.

Připojený obrázek: Katalpa - verticiliové vadnutí
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-08-02 09:34:27

Našel jsem toho okolo verticiliového vadnutí na internetu dost. Právě to jak máte ošetřené místo výsadby může být příčinou. Nedostatek vzduchu v půdě, vysoká vlhkost až přemokření. To jsou důvody pro vznik této choroby. Navíc třeba i péče. vadnutí se přenáší na nářadí, tedy třeba na nůžkách, kdy se používají na napadené a čerstvé větve v daném pořadí. Zkuste najít čím se může potlačit - třeba na Agromaual verticiliové vadnutí. Nebo více najdete na webu eagri.cz (Rostlinolékařský portál), na Wikipedii.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy