Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ošetření dutiny v lípě

< zpět
Autor: Mirek 2008-10-21 10:56:22

Chtěl bych poradit, jakým způsobem opravit dutinu ve 100 leté lípě. Před 15 lety se u kmene ve výšce asi 3,5m nad zemí odlomila větev o průměru 35 cm. Řez sem zarovnal, ale houba a déšť si přece jenom našli cestu kudy dovnitř. Výsledkem je dutina 50x35 do hloubky asi 60cm. Zatím sem shnilé dřevo vysekal a dutinu skoro vyčistil. Pilou sem vyřízl šikmo odtok 1x6 cm pro vodu. Vnitřek bych natřel Fundazolem proti houbám. Ale co dál? Namazat voskem nebo balzámem a jenom zastřesit, nebo jak mě radí "odborníci", zabetonovat nebo zapěnovat a zaplechovat. Tak jak na to.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-12-09 09:37:10

Pokud zamezíte vniku dešťové vody nějakým zastřešením, můžete kontrolovat, zda jste se zbavil hoby, která dřevo ničí. Pro ošetření bych použil spíše přípravky na bázi mědi, stačí i opakovaným nátěrem, ty zůstanou nasáklé v dřevě dlouho - vlastně trvale. Pokud otvor zabetonujete, nebo zapěnujete zamezíte sice přímému vniku vody, ale oba materály částečně sají vodu a mohou tak dále vytvářet vhodné prostředí pro růst dřevokazných hub a to i přesto, že je následně zastřešíte, nebo překryjete nepropustným nátěrem - vlhkost získají výparem ze stromu.

Autor: Jaroslav Tichý 2011-10-30 20:19:38

Pokud možno zamezit průniku vody do dutiny ale tak, aby byla možná výměna vzduchu v dutině. Betonování, pěnování a plechování je naprosto zbytečné a kontraproduktivní, neboť těmito způsoby můžete stromu akorát ještě více ublížit. Hovořil jsem na toto téma s odborníky, kteří se snažili omezit ´houbu´ v dutině stré lípy a po dokonalém odstranění rozpadlého dřeva na kterém strávili celé dny a použitím různých nátěrů došli k závěru, že postupu houby se prakticky zabránit nedá. Je to přirozený proces v přírodě, který se dá určitým způsobem zpomalit, ale ne zastavit.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy