Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Verticillium - katalpa

< zpět
Autor: Andrea Kadlčíková 2022-07-20 18:14:04

Dobrý den,

prosila bych o radu ohledně katalpy a náhradního stromu. Katalpa prospívala několik let, letos ji jako už krásný 6-ti metrový strom skolila jakási houba. Počítám, že by to mohlo být Verticillium (již před několika lety jsme měli podobný problém bleskového vadnutí několik metrů vzdálené ruje vlasaté. Byla vykopána a díra vysypána vápnem). Za týden je horní polovina stromu úplně suchá, listy opadaly. Prosím tedy o radu, zda mám strom opět porazit, snažit se vykopat kořeny, listy spálit, posypat vápnem? A zda existuje nějaký hezký, okrasný strom podobného vzrůstu, na který si tato houba určitě nepřijde? Například liliovník by se mi líbil.. Jedná se o břidlicové podloží, s navezenou zeminou, jámu pro strom můžeme vybagrovat. Východní strana. Předem mnohokrát děkuji za každou radu.

Připojený obrázek: Verticillium - katalpa
Autor: SPCH 2022-07-22 12:58:09

Andreo, jestli je i dnes stav Vašeho stromu stejný jako na fotce, tak se ho můžete pokusit zachránit hlubokým seříznutím kousek nad svěží spodní částí. Po následném zvýšení péče o vyváženou výživu, závlahu a občasné zkypření povrchu půdy pod ním, by mohlo dojít k úzdravě a následnému růstu-návratu estetiky. Jestli jste se rozhodla pro jeho odstranění, tak-s přihlédnutím k opakovanému výskytu choroby bych asi místo stromu dal vyvýšený záhon a pěstoval v něm kytičky, bylinky, zeleninu...

Autor: Andrea 2022-07-27 13:35:24

Dobrý den,

moc děkuji za radu. Ano, vypadá v podstatě podobně, jen ty uschlé listy z horní poloviny až 2/3 už všechny opadaly. Spodní část zůstala. Zkusíme tedy strom zkrátit, hezky stínil východní okno do kuchyně. Bude to asi lepší než nic.
Děkuji, hezký den.

Autor: Jana 2022-07-29 23:38:21

dobrý den, Andreo, když to katalpa nedá, tak můžete na její místo zasadit popínavku. Buď popnout torzo kmenu (casem odejde) a nebo postavit konstrukci. Například Aristolochia macrophylla o zakořenění roste rychle, i metrové přírůstky, šplhá až do 9 metrů, má krásné velké listy, vytvoří vám stinnou kulisu. Podle tvaru konstrukce můžete \"modelovat\" jak poroste. Akorát to chce zabetonovat pořádně oporu. Případně další popínavky, ale aristolochie je spolehlivá, odolná.

Autor: Andrea 2022-08-14 07:24:45

Dobrý den, paní Jano,

to je krásný nápad, to vůbec neznám, děkuji, zkusím někde využít. U naší katalpy se stal nakonec zázrak:-). Nevím, zda to jde na fotce vidět, ale zase jí rostou malé lístečky. Pomalu se olisťuje jedna větev za druhou. Moje amatérská diagnóza byla tedy asi špatná. My jsme ji letos dost zalévali, aby jí nevisely listy jako v předchozích letech a byla opravdu krásná, ale možná toho bylo moc a pak když víc zapršelo, stála v těch místech i nějakou dobu voda. Tak si říkám, že to možná bylo tím..Ať tak či tak, jsem ráda, že nemusím kácet:-)

Připojený obrázek: Verticillium - katalpa
Autor: Jana 2022-08-18 18:21:35

Andreo, držím palce, aby se katalpa vzpamatovala, pozor, už ji nehnojte, max kristalon podzim, ať vám vyzrajou výhony.

S popínavkami se dá skvěle hrát, torzo stromu je jednoduché, ale není dlouhověkké, proto je lepší konstrukce, ale pár let vydrží. Kdyby se přece jen horní část koruny poroučela, zapěstujte z nejvíce kolmého výhonu příští rok novou korunku, tj vyvázat k bambusové tyčce a tvarovat.

Autor: SPCH 2022-08-19 06:35:44

Já bych s odstraněním odumírající části stromu neváhal-už by byla týdny pryč! Pouštět konkurují dravou rostlinu do koruny maroda mi nepřijde rozumné. Je to jako by se na neléčený bolavý zub dala korunka-byť by byla na pohled krásná, původní problém to ještě zhorší...

Autor: Jana 2022-08-19 11:49:08

Pane SPCH, v prvním příspěvku jsem jasně napsala, pokud to katalpa NEDÁ = nepřežije. V žádném případě jsem neradila popnout skomírající strom zrovna Aristolochii, která šplhá jak divá. Popínavka na stromě skoro ničemu nesvědčí. Byl to nápad pro paní Andreu, v případě, že se katalpa rozloučí a ona řešila, jak zajistit \"strom\" pro východní pohled z kuchyně, jak si přála.
Také bych řezala, jenže nejsem majitel. Znovu opakuji, má varianta je pro případ, že katalpa odejde a ona bude chtít na místo dát něco jiného, protože už předchozí strom se poroučel, tj je pravděpodobné, že i další nebude prosperovat, popínavka na konstrukci by prosperovat mohla.

Autor: SPCH 2022-08-19 14:57:28

Jano, mně by netěšilo to mrtvé a přesto nadále infekční torzo. Rozumím tomu, že kdyby se aretovalo-zajistilo proti vývratu, tak by popínavka byla šťastná jako bleška v psím kožichu a paní Andrea by měla brzo žádaný typ výhledu z okna, ale momentální stav-dle fota č.2 mě stále svádí k uchopení pily, odříznutí části bez listí a pohnojení půdy pod stromem hnojivem obsahujícím živiny, které dřevině chybí-s přihlédnutím ke znalosti místních poměrů a datumu v kalendáři.

Autor: Jana 2022-08-19 21:32:26

Pane SPCH, souhlasím, také bych odřízla vše napadané, co zkomírá, rány ošetřila něčím měďnatým, zatřela, čím dřív, tím líp a pokud by vyrazila šikovná větev, tvarovala bych z ní nový terminál nebo pokračování.

Kdyby se i tak odebrala do věčných lovišt, váhala bych mezi fixací torza a nebo konstrukcí. Teď je to jak ve fázi 35C venku a ze zaníceného palce je půl nohy na amputaci.

Paní Andreo, touto diskusí se vás nechci dotknout nebo vás děsit. Pan SPCH má pravdu, nově obrážející část je pořád zdrojem infekce a je lepší ji odstranit, čím dřív tím líp. Ale je to váš strom.

Autor: Andrea 2022-08-24 10:45:09

Dobrý den,

no teď jsem trochu zděšená, pravda:-) Já nevím, proč strom začal odcházet. Nemůže to přeci jen být tím, že měl přemíru vody, která tam i nějakou dobu stála a kořeny prostě začaly uhnívat? V podstatě každá větev se začíná znovu zelenat. Já také chtěla řezat, ale teď jsem ráda, že jsem to neudělala. Určitě to teď dělat nebudu, protože by zbyl jen jakýsi přízemní keř.. uvidím, co se bude dít na jaře.., co neobrazí, to ořežu..Posílám foto. Teď zase hodně pršelo, tak snad se to nebude opakovat.. Každopádně moc děkuji za zájem a na jaře přidám fotografii:-) ať tak či tak..

Připojený obrázek: Verticillium - katalpa
Autor: SPCH 2022-08-24 14:14:42

Paní Andreo, nechci Vás strašit, ani tlačit do něčeho, o čem bych nebyl přesvědčen, že může Vaší katalpě pomoct. To momentální obrážení je dle mého pouze dočasné, choré šťávy se s podzimem skryjí do kmene a kořenů, začátkem příští veg.sezony strom definitivně svůj boj s chorobou prohraje. Nebo dáte na dobře míněné rady a neprodleně seřežete podezřelou část koruny, ránu ošetříte a s novou sezonou začne opravdový ozdravný růst. No, je to na Vás...P.S.: Pokud víte, že se pod řešeným stromem po vytrvalých srážkách drží déle přebytek vody, tak vykopejte odvodňovací strouhu-nemusí být hluboká, ale trocha potu za záchranu stromu snad stojí, nebo ne?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy