Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kroucená vrba - asi umírá

< zpět
Autor: Markéta Nedvědová 2011-01-16 11:43:14

Dobrý den, prosím o radu, jestli se dá naše kroucená vrba ještě zachránit. Máme ji pět let, už je velká a pěkná. Včera jsem zjistila, že od podzimu téměř všechny větvičky zčernaly. A ty hlavní silné větve jsou zbytnělé a v místech toho zbytnění jsou rozpraskané. Některé praskliny jsou velmi velké a hluboké. Můžete mi prosím někdo poradit, co jí chybí a zda je možné ji ještě pomoci? Mohu poslat více fotek. Děkuji.

Připojený obrázek: Kroucená vrba - asi umírá
Autor: Markéta Nedvědová 2011-01-16 11:44:41

Ještě vložím jednu fotku.

Připojený obrázek: Kroucená vrba - asi umírá
Autor: avena 2011-01-16 18:51:19

Je možné, že je to mrazová trhlina. Tú vrchnú časť už asi nezachránite, ale netreba sa báť. Vrba je strom s rýchlou obnovou. Mal som doma asi 5 m vysokú a rástla vedľa plotu. Keď nastal problém so susedom tak som ju zrezal na 1 m od zeme. Za 2 roky mala výšku 3 m a bola ešte krajšia ako pred tým. Teraz už nieje - susedské vzťahy sú prednejšie ako strom.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2011-01-17 07:44:40

Dřevo vrb je velice měkké a při jakémkoli poškození snadno podléhá houbovým patogenům různého druhu, především pak různým dřevokazným houbám. Nejčastější vstupní branou infekce jsou pak neošetřené řezné rány při tvarování a řezu. Zbytnění větví na obrázcích jsou výrazná a u ovocných dřevin způsobuje podobná ale podstatně menší jen vlnatka krvavá; je otázkou jestli by se v tomto případě vůbec mohla projevit.
U vrb ale z vlastní zkušenosti znám případ, kdy se na keřích objevila rozsáhlá houbová poškození mající podobný vzhled jako na spodním obrázku - propadající černající pletiva napovídající na rakovinné bujení. Keře - stromky košíkářských vrb byly mladé, vysazené na břehu rybníka, který byl čas od času kontaminován splachem a výpustí znečištěných vod z domácností. Jejich životnost byla velice krátká.

Velká poškození kmenů u dřevin pak vznikají následkem mrazu jak uvádí předešlý přispěvatel. Vznikají jako trhliny z důvodu místního přehřívání pletiv na sluneční straně zhruba od poloviny února a dřeviny jimi mohou trpět tak až dochází k rozsáhlým poškození kmenů a kosterních větví hlubokými prasklinami, které jsou rychle a snadno osídleny výše uvedenými houbami všeho druhu. Vrby patří obecně mezi dřeviny velmi dobře snášející hluboký řez (až "řez na pařez"), dobře obrůstají ze spících oček a pupenů. Důležité je při těchto zásazích ošetření ran alespoň opakovaným nátěrem latexové barvy nevýrazného odstínu. Lepší by byl speciální voskový štěpařský přípravek pro ošetření ran dřevin Jenten - je možné ho ale aplikovat pouze za bezmrazého počasí, za vyšších teplot (nejlépe v odpoledních hodinách) a hlavně ihned po řezu na nožem zahlazené řezné rány.

Autor: Markéta Nedvědová 2011-01-17 08:01:55

Vážená paní Kožešníková, moc děkuji za Vaši odpověď. V podstatě jste mi potvrdila moji domněnku, že se jedná o rakovinu. Ta černá propadající pletiva jsou viditelná na mnoha místech. Asi to tím začíná. Jen nechápu důvod výskytu, o žádné kontaminaci u našeho domku nevím. Ale bylo tu dřív pole, kdo ví, co tam v zemi zrovna je. Myslíte, že by pomohlo ji radikálně seříznout, nebo - v případě rakovinného bujení - je nutná úplná likvidace? Ještě jednou děkuji.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2011-01-17 08:35:42

Nejdříve je hluboce seřízněte, tak hluboko abyste vyřezali všechny napadené části s příznaky jakýchkoli napadení houbami. U ovocných dřevin je to běžná praxe a stromy jsou pak po ošetření schopné dále žít, růst i plodit. Dokonce je možné hlubším vyřezáním dřeva v místech poškození bujením a nekrózami, tato ložiska vyléčit. U vrb by to ale z důvodu velmi měkkého dřeva nebylo efektivní - je potřeba, aby Vámi provedené zásahy a vzniklé rány byly co možná nejmenší a tzv. čisté - tedy po řezu pilkou rány ještě zahlaďte ostrým nožem. Hlavně je nutné ošetření kvalitnějším přípravkem, který nepálí ve dřevě.

Autor: JaRo 2011-01-17 08:48:38

Dobrý den, pravděpodobně (podle fotky se nedá určit přesná diagnóza) se jedná o soubornou chorobu nejnověji označovanou jako korové nekrózy. Nejčastěji se o nich muví v souvislostí s ovocnými dřevinami, ale mohou se vyskytovat na všech dřevinách. Osobně bych doporučil odstranění poškozených částí (všechny vrby to snáší velice dobře) a následné ošetření fungicidy na bázi mědi. O tom, co se doporučuje u ovocných dřevin se dočtete např. na: http://www.czsos.cz/metodiky/O_A00101.HTM.

Autor: renata ječmínková 2011-08-18 18:43:07

Dobrý den,mám na zahradě vrbu,je pěkná a velká,ale ted zežloutla a má některé listy úplně zeschlé.mohli byste mi poradit.Děkuji

Autor: Kluzáková Zdenka 2014-10-13 13:23:47

Ještě dotaz k vrbě převislé. Vrbu mám již alespoň deset let. V tomto roce na podzim se na kmeni objevila houba, podobná choroši, ale zcela bílá a stále se rozšiřuje. Prosím o radu jak ztakročit, abch o vrbičku nepřišla. Děkuji, Kluzáková

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-15 11:17:36

Jestli to je vrba převislá neroubovaná, pomohl by na nějaký čas řez pod místem růstu houby, zapěstování nového kmínku a korunky z pařízku. Jestli je to roubovanec, volil bych cestu náhrady té stávající. Nejsem si jist, jestli už není houba v celé rostlině a teprve pak se ukáže plodnice, nebo jestli je mycelium jen okolo plodnice. Platila-li by druhá verze, byla to roubovaná vrba, mohla byste si zapěstovat novou naroubováním na prut vrby.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy