Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Hnědé skvrny na paprice

< zpět
Autor: Josef Tesařík 2022-08-09 16:05:24

Dobrý den, mám 37 sazenic paprik různých druhů, všechny určeny pro pěstování na poli.
Rostliny jsou vitální, dobře kvetou a potom nastane problém že se na plodech menších i větších objeví hnědé skvrny a tak plody musím zlikvidovat. Hnojím střídavě Kristalonem a tekutým hnojivem pro papriky a každý 7 den postřik na listy prostředkem HARMONIE VÁPNÍK střídavě s WUXAL CALCIUM. Rostliny jsou po celý den na přímém slunci. Je na vině sluneční úžeh nebo nějaká nemoc??/ viz přiložené foto/Prosím o radu. Děkuji.

Připojený obrázek: Hnědé skvrny na paprice
Autor: Ivan Dvořák 2022-08-10 20:32:11

Ta náchylnost je jednak dána odrůdou a též umístěním rostliny v porostu. Ten Wuxal musí rostliny dostat už v době, když poprvé odkvétají. Nemyslím si, že by byly napadeny všechny plody, ty skvrny se obyčejně ukáží na plodech, jejichž základy se tvořily při hodně vysokých teplotách. A ty teploty kolísají, sice mnohdy horký den střídá ještě horší, ale sem tam se na pár dnů ochladí. Paprika není s tímto postižením nijak vzhledná, ale na kuchyňské zpracování se užít může. Jestli jsou papriky hodně plodné, bylo by lepší, kdybyste poškozené sklízel v technické zralosti, nebo je vylomil ve chvíli, kdy na malých papričkách poškození uvidíte.
Když nahlédnete sem https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/16_zelenina_plodova_rajce_papriky.pdf, zjistíte, že riziko zvyšuje i přehnojení N, K. Osobně bych přehodnotil četnost hnojení, zkusil bych u části rostlin hnojivo typu Osmocote, Plantacote na 4-6 měsíců.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy