Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

výsadba rajčat

< zpět
Autor: Jana 2021-05-15 14:08:29

dobrý den,
chci se zeptat, zda už sázíte na záhony rajčat? Také bych je už ráda poslala ven - v bytě se vytahují, lokalita Střední Čechy, jenže denní teplota nemá ještě týden přesahnout 15 C a noční minimum hlásí 7C. Někteří sousedé už vysázeli a rajčata se zatím tváří, že přežila.

Nebo je lepší ještě týden počkat a přesunout je do provizorního prostoru studené,poměrně světlé chodby?

Autor: SPCH 2021-05-15 14:44:37

Ven s nimi, mírně našikmo utopit většinou odlistěného stonku...

Autor: Jana 2021-05-15 15:23:06

Teplota 7 C v noci jim tedy nevadí? celý týden přehánky a žádné vedro. že na šikmo a hlouběji už mám natrénováno. díky

Autor: Ivan Dvořák 2021-05-16 08:34:34

Strčil bych je třeba na balkon, nebo i do zahrady, ale někam ke stěně, na jižní stranu, na noc pod netkanku. Mám je už také venku, ale zatím takhle ošetřené. Jenže u nás slibují na noc 4-8 °C.
Asi si na příští rok pořídím to co bývalo dříve, klimatizační buňky pro rajčata a papriky, dají se sehnat. A když to tak vezmu, na ta rajčata a papriky, které sázím ven, mi jich bude stačit pět.
Drobná rajčata mám pod stříškou u západní stěny v nádobách.

Autor: SPCH 2021-05-16 11:05:43

Jano, jde i o to, jak moc jsou rajčátka vytažená, jak dlouhý čas uběhl od výsadby, jak prostorné jsou sadbovače-kelímky, jestli byla pikýrována, zda je objem nádobek plně prokořeněn, jak je půda sytá, kolik sazenic máte...Já bych už je prostě finálně umístil ven, max. na noc nakryl jednotlivě např.plastovým kbelíkem, na který bych dal kachel proti odfouknutím silnějším větrem. Dělám to tak i při sázení tykvovitých, kbelíky mám bílé a žluté-ty se mohou nechat nad rostlinkami i několik dní v kuse-chrání i před případným ostrým Sluníčkem.

Autor: Zelený 2022-06-23 23:35:15

Dobrý den, dovolil bych si ty předchozí doporučované manévry s rajčaty zjednodušit na konstatování, že pokud Vám postačí 80% výsledek a nechcete kolem té zeleniny tancovat každý den,tak normální běžná rajčata jsou natolik životaschopná rostlina, že si poradí se všemi běžnými venkovními podmímnkami, přizpůsobí se a rozhodně ocení venkovní prostředí, zejména když i na jaře i jen trochu vysvitne sluníčko, takže je lze vystrčit ven již v dubnu, jen je třeba je důsledně chránit přes nočními mrazíky, ty nepřežijí! Při nízkých teplotám horní část rostliny sice nijak moc neroste, ale dochází k prokořeňování v zemině, což se pak při vzestupui teplot projeví rychlou akcelarací růstu.

Autor: Kateřina Adámková, PRAHA 5 2024-05-12 11:01:43

Dobrý den všem. Každoročně mám krásné sazenice rajčat, pečlivě se o ně starám a pěkně plodí. Už několikrát se stalo, že je napadla plísen a nestihla jsem nic zachránit, za den šly do popelnice. Máte vyzkoušený bio postřik preventivní? Ráda bych třeba v červnu, zač.července- než začnou plodit -postříkala.Děkuji.

Autor: Hanka 2024-05-13 13:46:51

Mám odzkoušený odvar z křídlatky japonské, na plíseň rajčat funguje skvěle, před lety jsem toto doporučení slyšela od bylináře Vládi Vytáska. Nastřihám ca 30 cm větvičky křídlatky, svařím ve velkém hrnci,ca 5 minut var, zchladit a postříkat, Dávkování přiměřeně, prostě co narvu do hrnce, po zchladnutí to má barvu ca černého čaje. Podle počasí opakovaně. Rajčata drží až do mrazu. Funguje to i ze sušené křídlatky. V Praze ji najdete za stadionem Eden u vlakové zastávky, je ji tam mraky. Další mám skvěle vyzkoušené Polyversum, to funguje i jako prevence. Jediné pokud jsou přívalové nebo vytrvalé deště, tak někdy neudrží účinek, pak je skvělá křídlatka. Jsem víkendový zahrádkář, takže oba postupy kombinuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-05-15 08:04:18

Myslím si, že obě varianty fungují jen preventivně. Na spóry plísně bramborové musí na listech čekat, pokud už se tyto zahnízdí, těžko si s nimi poradí.

Autor: Hanka 2024-05-16 22:43:57

No co se týká odvaru křídlatky tak musím říct, že si dokáže slušně poradit i s napadenými rostlinami a tak nějak to zapouzdří, a zastaví, asi nemám fotky, ale překvapilo mě to. U odrůd Mt Merit a Magic , které patří k nejodolnějším jsem poslední postřik křídlatkou udělala loni koncem srpna,začátek září a až tak do půlky října rajčata držela přímo luxusně. Polyversum, také funguje i v případě napadění, ale nižší účinnost má při přívalových lijácích což je poslední roky nejčastější způsob srážek, i proto jsem hledala další způsob ochrany zejména když už rajčata zrají

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy