Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

ožrané listy paprik na balkoně

< zpět
Autor: Barbora 2015-05-19 16:47:44

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Před týdnem jsem si koupila nádherné papriky. Umístila na balkon a těšila se na bohatou úrodu . Bohužel, ani ne po týdnu, mají papriky zhruba jen polovinu listů. Hledala jsem v na listech stopy po broucích, housenkách nebo slimácích, ale nic jsem nenašla. Tuší někdo co mi je chodí užírat? Přitom nic jiného okousané není - salát, kedlubny, ředkvičky - vše je bez škůdců.

Děkuji předem za Vaše rady

Připojený obrázek: ožrané listy paprik na balkoně
Autor: S.P.,Ch. 2015-05-19 17:56:24

Urychleně vyměnit 100pr.zeminy.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-05-20 07:51:18

Slimák by byl přilepený na květináči zespoda, nebo na podmisce. Tohle vypadá na nějaké housenky či larvy žijící nočním životem - když je přes den nevidíte. Jestli jsou okraje požerků čerstvé, mohla byste při pozdně večerní přepadovce škůdce na rostlině najít. Vedle výměny substrátu se občas používá metoda zaplavení. Květináč se na několik hodin ponoří celý do vědra s vodou. Pokud to není škůdce, který dokáže žít pod vodou, objeví se.
Existuje přípravek Careo granulát. Je to kombinace hnojiva a insekticidu (neonikotinoid - buď je to aktivní složka stejná jako v Calypsu nebo jako v Mospilanu), používá se na hnojení a hubení potvor v substrátu. Stejný přípravek se prodává i ve formě tyčinek, které hnojí a chrání zároveň. Ale vzhledem k tomu, že Careo používám jen do substrátu u bramboříku (když se přesazují na podzim, mnohdy u nich bývají nakladena vajíčka lalokonosců a larvy pak zničí kořeny rostlin) nemusím hlídat jakou má ochrannou lhůtu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy