Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ořech papírák - vyhnívání stromu

< zpět
Autor: Nikola E. 2024-06-28 10:35:12

Dobrý den, koupili jsme před 10 lety dům, na pozemku byl a nadále i je tento ořech \"papírák\". Již tehdy měl nádor s dírou (kdysi původní majitel odřízl velkou kosterní větev), kdy původní majitel do díry nacpal \"medvědí hovno\", které odpadlo a byla tam vyhnilá díra. Tak jsme to seřízli tehdy do až do zdravého kmene. Kdy jsme hned to zdravé dřevo natřeli přímo šedou hmotou, kterou jsme koupili v obchodě s péčí o stromy. Po určité době prostředek tohoto místa začal měknout. Vyrostlo i několik hub (chorož), které jsme odtrhli. Je tam už z toho velká díra. Kmen kolem díry se začíná zpevňovat. Jak a čím ho ještě zachránit, či prodloužil jeho život? Slyšela jsem o nějaké stříšce, aby tam netekla voda. Pak vybrat v díře zbytky měkkého dřeva, postříkav vnitřek stromu Boraxem? A odlehčit korunu prořezáním koruny? V jaký měsíc je nejlepší ji udělat? Lepší to bude udělat ještě letos. Čím dříve, tím lépe. Děkuji za typy

Připojený obrázek: Ořech papírák - vyhnívání stromu
Autor: SPCH 2024-06-28 17:56:31

Nikolo E.,např.zítra už by to šlo-ten řez. Choroš je už ve stromě napořád, plodnice vysílá do světa jeho potomky. Stříška může a nemusí být, u takové boční jámy bych se sní nehrál, je to na Vás. P.S.: Psal jsem totožnou odpověď ve Vašem příspěvku, kde jde načíst fotka,ale systém mi po čtverečku Nejsem robot nenabídl obdélníček odpovědět-stává se to opakovaně, zatím mi na můj podiv ještě nikdo z izahr. neřekl proč?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-01 07:51:01

Hezké dopoledne pane Petře (SPCH), podívejte se znovu. Mě se prostor pro odpověď otevírá u obou příspěvků. Bývá to natrvalo nebo jen na chvíli? Jestli jste se někde ptal, nevšiml jsem si, předal bych to dál.
No a pokud jde o řez, jestli jste doma někde na jihu Moravy, možná byste mohla sáhnout do větví max. 5-8 cm, pokud jinde, počkejte na dobu po rašení, kdy přestává téct míza. to jsou mladé přírůstky cca 10 cm, někdy po polovině dubna, jindy i o měsíc déle, podle nástupu jara a ranosti rašení stromu. Silnější řez bych nedoporučil, rány už se letos nezhojí. Ta rána je krásně zhojená, jen měla být lépe ošetřená, aby se do ní nedostala houba.
Řídil bych se článkem https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/skorapkate-ovoce/proc-rezat-oresaky-jare-proc-ne-srpnu-podzim/ podíval se i sem
https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/oresak-rezeme-jen-vyjimecne-aby-se-rany-zahojily/

Autor: SPCH 2024-07-01 09:18:51

Krásný den i Vám pane Ivane Dvořáku, povzdech na občasné haprování systému-cca v každém třetím pokusu o odeslání odpovědi dochází k nezjevení rámečku:odpovědět-to jsem už psal jak do některé jiné nakonec úspěšně odeslané+i v sekci blog-tam se ten můj přípis odeslal, ale nezapsal. Konečně k řešenému ořešáku Nikoly E.:Ta vyjadřuje přání, rozhodnutí odlehčit korunu nyní, já to nerozporuju, bylo by vhodné, kdyby uvedla lokalitu,zde, u nás na Hané se nebojím řezat i větší průměry a žádný takto upravený ořešák následně neuhynul, většina pak prosperovala-prosperuje výrazně lépe, bezpečněji, chorobám tzv.urůstá. Snad je to místním klimatem, ale velkou váhu přikládám následné, průběžné péči , kdy polepšujeme výživový stav a dbáme na OPAKOVANÉ, každoroční natírání řezných ploch, nejlépe až do úplného zavalení-to se často podceňuje nejen na ořešácích.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-01 13:05:55

Hezké odpoledne, předám info směrem na IT.

Autor: Heřman 2024-07-01 16:37:02

Dobrý den. Je mi velmi líto, ale tento strom už asi není k zachránění. Jestliže tam už vyrostla plodnice houby - choroše, je dřevo prorostlé podhoubím a proto velmi křehké. Není-li při budoucím pádu stromu nebezpečí škod na majetku, či zdraví, nechte ho \\\"dožít\\\". Jinak se samozřejmě můžete pokusit ho zachránit. Odstranit - vydlabat - VŠECHNO napadené - nahnilé, s houbou, trouchnivé... dřevo. Otvor ošetřit roztokem boraxu (máte-li ho, už se nesmí prodávat), udělat odtokové díry pro případnou napršenou vodu, stříšku, síto proti hmyzu, dřevo u kůry zatřít balzámem, zbytek takřka čímkoliv a staticky zabezpečit. Mnoho práce s nejistým výsledkem. Raději bych koupil ořešák nový, případně přerouboval nějaký semenáč. Držím palce H.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-02 06:55:15

Pane Petře, já totiž ještě počítám s tím, že v zimě může být zima a mráz. Když ty nedohojené rány z léta chytnou mráz, poškodí je víc než by se zdálo. Stromy i po nesmyslně tvrdém řezu v létě, na podzim, obyčejně nehynou, ale strádají. Podle lokality spějí k tomu aby se vzpamatovaly nebo k pomalému konci. Zhruba před deseti, patnácti lety jsem si takové zásahy fotil. Opakovaně několik let. Až najdu fotky, dám je sem.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-02 07:14:22

Pane Heřmane, můžete mít pravdu, nicméně strom i s takovou ranou může vydržet desítky let. Když se dutina vyčistí, vyplní (aby výplň pomáhala statickému zabezpečení).
Nevidíme korunu, jestli je pravidelná nebo vychýlená do strany. Stromy s dutinami mívají ten válec tvořený živými pletivy znásobený do tloušťky, ale i hustoty. Když budete sledovat topoly, jsou v nich díry, že se v nich vyspíte pod korunou desítky metrů nad ní. Podobně je to u vrb. I ten ořešák zpevňuje poškozený kmen. A i když je v dutině jen trouch, pomáhá stabilitě. Důležité je to jak koruna vypadá. Když do objemově, tvarově nevyrovnané koruny zajede vítr měnící směry, může strom rozlámat. No a pokud jde o houby, horší než ty saprofytické, vyrůstající z trouchnivějícího dřeva, jsou agresivní parazitické, vyrůstající ze živých pletiv kůry.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-02 07:19:24

Pro autorku dotazu: Pokud byste se rozhodla nahradit strom a chtěla ten samý, obraťte se na pana Vaňka ze Stakor. Po dohodě, kdy a jak odebrat rouby a jak mu je dopravit Vám jich pár udělá. I když by Vám tu někdo radil jak to udělat doma, je lepší to řešit jako službu. Ono to není nijak snadné.

Autor: Heřman 2024-07-02 17:16:29

Dobrý den. Bral jsem dotaz spíše z ekonomického, bezpečnostního a dlouhodobého hlediska. Znám, bohužel, velmi málo případů, kdy dlouhodobě (nad cca 5 let) se podařilo strom zachránit. Máte naprostou pravdu s korunou stromu, jejím rozložením atd. Z fotky pouze vidím, že velmi vitální strom se snaží zacelit poměrně velkou díru v kmeni. Velikost té díry mne přiměla k reakci (navíc jsem reagoval na první příspěvekl bez odpovědí). Jen požádám, čím blombovat. Mám velmi špatné skušenosti s různým betonem (pilinobeton, vylehčený..., maltami), dobrou mám s pryskyřicemi, ale cenově... Díky, hezký večer.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-03 13:14:04

Dal bych nějakou tuhou montážní pěnu. Postupně, aby se měla čas roztáhnout jak umí, dutina zaplňovala dobře a důkladně, bez mezer, dutin.
Borax mají klempíři a ti kdo letují cínem.

Autor: Heřman 2024-07-04 09:06:48

Díky, montážní pěna mě nenapadla, není tam velký rozdíl teplot jako u betonu (rosení), případná fytotoxicita by taky neměla být problém (nejdřív ošetřit, pak vyplnit). Máme jeden dub s dutinou, uvidíme. Díky

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-08 07:35:58

Tohle vlákno běží dvakrát. Vedle se ptá Nikola na další věci. Docela rád bych, kdybyste sem napsal přednosti boraxu před jinými při předávkování jedovatými přípravky. Tedy - nevím proč zrovna doporučujete borax, když jsou v nabídce přípravky s mědí, která se používá na moření, desinfekci, působí proti bakteriím i houbám.

Autor: Heřman 2024-07-15 15:19:07

Dobrý den. Kdysi jsme se učili, že bór má velmi dobré fungicidní účinky. To mi potvrzuje i praxe. Borax byl nejpřístupnější formou. Nerozumim dotazu \"přednosti boraxu před jinými při předávkování jedovatými přípravky.\"
Měď je také velmi dobrá, např. na korové nekrózy, kadeřavost... neznám nic lepšího. O to více mne mrzí informace, dle které by měla být měď v EU jako fungicid zakázána. S pozdravem Heřman

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-07-16 08:02:58

Máte pravdu, bór má určité desinfekční, konzervační schopnosti, dokonce se tetraboritan sodný používá jako konzervant E-285.
Předávkování je třebas to, že člověk použije místo koncentrace doporučené dvojnásobnou. Ve škole jsme tomu říkali kýblové reakce.
Začínalo to úvahou: když na rostliny patří 0,2% koncentrace, tak by se na desinfekci určitě mělo dát víc, aby to zabralo. Kdyby byl bór tou nejlepší volbou, mořily by se dřevěné sloupy, prkna, hranolky boraxem nebo jinou sloučeninou s obsahem bóru. Možná jsem špatně hledal, ale nenašel jsem doporučenou koncentraci boraxu na použití v ochraně rostlin. Na hnojení ano, ale je to s výhradami, s upozorněním na jedovatost při vyšším dávkování.
Nejspíše tedy, protože měďnaté sloučeniny jsou funkční a bezpečnější než použití bóru, moří se mědnatými solemi. A není tam jen oxychlorid nebo hydroxid, ale i síranová forma.
Pokud jde o měď podívejte se na balení modré skalice, také už se objevuje v ochraně rostlin, nejspíše přežije déle.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 1. 2025

Kolik ovoce zvládne začátečník vypěstovat na své zahradě

Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?

zobrazit další rady a tipy