Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Hnojení a přihnojení ořešáku

< zpět
Autor: Jana 2022-11-30 11:01:48

dobrý den,
kdy a čím hnojit cca 70 letý ořešák? Poslední roky dostával během zimy balení draselné soli 60%. Což jsem někde vyčetla, ale stačí to? Letos měl poprvé docela málo ořechů, jinak rodí pravidelně, přírůstky mívá 15=25 cm ročně, někde i víc.
Větší ho nepotřebuju, už tak se blíží k domu až příliš a souseda nervují větve nad jeho střechou. Pod korunou v podstatě holá zem a trochu bršlice, v sousedství mívám kompost, kam si také chodí pro živiny, studna je přímo pod jeho korunou.
Váhám jestli hnojit něčím jiným a kdy. Kompost se mi dávat moc nechce, šetřím si ho na zeleninové záhony a nevím, jestli to spíš nepovzbudí bršlici. Navíc plo

V jaké vegetační fázi se tvoří květové pupeny, mělo by smysl v tu dobu přihnojit fosforem? Zahrada je na žulovém podloží, ořešák proto koření poměrně mělko pod povrchem, i v hloubce 15 cm potkávám kořeny o průměru 5 cm. Moc děkuji

Autor: SPCH 2022-11-30 17:12:08

Jano, Váš ořešák má štěstí, že se zajímáte o jeho budoucnost. Aby nějakou měl, tak byste ho měla umenšit-potěšíte tím souseda, nové, zmlazené větve budou blíž kořenům, tím pádem dostanou živiny v ideálnějším čase než v posledních letech a ve větším množství. Škůdci a choroby pro něj budou zase na léta menším, slabším soupeřem. Taky tím přiměřeným pokrácením můžete zlepšit vzhled stromu-pokud je např.jeho koruna nepravidelného tvaru, vybalancovat jeho nadzemí těžiště-to je taky důležité v kontextu o údaji o podloží-třeba v něm kořeny drží fest, ale může to být právě naopak! A konečně k hnojení-jestli je studna používaná-voda z ní-jako pitná, tak asi máte celkem peška, jestli je určená k zalévání, tak se s přikrmováním ořešáku nemusíte držet příliš na uzdě. Pokud víte, že stromu více chybí nějaký rozhodný prvek-např.fosfor, tak ho při hnojení upřednostněte, nečekejte na okamžik kvetení, ale podejte ho ještě před tvorbou plodonosných tkání-ten proces od nasátí kořeny do dopravení na cílové místo trvá dost dlouho...

Autor: Jana 2022-12-04 12:04:51

Dobrý den, doufám, že během týdne dodám fotky, korunu založil kdosi, kdysi, není úplně souměrná, ale řekla bych, že si s tím strom před lety poradil. Na stranu k sousedům je koruna menší už teď.

KDY tvoří ořešák plodonosné tkáně? Abych podle toho cílila přihnojení

Brala jsem to tak, že ořešáky se v podstatě nezmlazují a viděla jsem tolik zprasených ořešáků ořezem, že se mi do toho moc nechce. Ač vím, jak na to, vím, kdy, děkuji panu Matejskovi za jeho vyzkumy ohledně řezu, tak radikální zásah znamená x let následného výchovného řezu. Což se lépe dělá na jabloni, i vysokokmenu, hůř na stromě, který je vysoký jako dům. Až budu mít fotky, vrátím se s dotazem a moc děkuji už ted.
Studna zatím slouží k zalévání a většinou ořech krmím na tu stranu od studny.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy